Trabzon'da ekonomiye değer katanlar ödüllendirildi

Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla Trabzon'da gerçekleşti.


Trabzon'da ekonomiye değer katanlar ödüllendirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, "Ulusal güvenliğimizi her şeyin önünde tuttuk. Aynı durum ekonomik bağımsızlığımız için de geçerlidir. Birileri Doğu Akdeniz'de doğalgaz ararken biz izleyici pozisyonunda kalamazdık, kalmadık da" dedi.

 

Trabzon'da

Bakan Turhan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) öncülüğünde kentteki otelde düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, programda, ihracatın yanında kurumlar ve gelir vergisinde ilk 10'a giren firmalarla en çok istihdam sağlayan, teknoloji geliştiren ve 50 yılını dolduran 140 firmaya ödül verilecek olmasının, çalışmanın, üretmenin, alın terinin takdiri manasında önem arz ettiğini söyledi.

Trabzon'daki fındık hasadı programına katılamadığını dile getiren Turhan, "Buraya, Külliye'de Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığındaki toplantıdan çıkarak geldik. Bu nedenle de çok arzu etmeme rağmen yine Ticaret Odamızın düzenlemiş olduğu fındık hasadı programına katılamadım." ifadelerini kullandı.

Turhan, fındığın önemine dikkati çekerek, "Karadeniz'imiz için, Trabzon'umuz için fındık deyip geçmemek lazım. Çay gibi fındık da insanımızın temel geçim kaynaklarından biri. Ülkemizde 702 bin hektar alanda fındık üretimi yapılıyor. Trabzon da önemli fındık üretim merkezlerinden biri. Ülkemiz, dünya fındık üretiminin yüzde 68'ini, ticaretinin ise yüzde 76'sını tek başına sağlıyor." diye konuştu.

"115 ülkeye fındık ihraç ediyoruz." diyen Turhan, şöyle devam etti: 

"Fındık ihracatından geçtiğimiz yıl 1 milyar 635 milyon dolarlık gelir elde ettik. Bu yıl inşallah fındık bol. Rekoltenin 700 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor. Taban fiyat da memnuniyet verici. Hem bölge insanımız hem de ülkemiz için stratejik bir ürün olan fındığa, fındık bahçelerine gözümüz gibi bakmak zorundayız. Örnek bahçelerimizin sayısı arttıkça hasadımız da kazancımız da çok daha bol ve bereketli olacaktır."

"Ülkemiz bu coğrafyanın yegane güven ve istikrar umududur"

Turhan, millet olarak dünyanın en zor coğrafyalarından birinde yaşadıklarını söyledi.

"Allah bizlere toprağıyla, yer altı zenginlikleriyle, havasıyla, suyuyla çok bol bahsetmiş ancak özellikle yakın çevremizdeki topraklarda 150 yıldan beri pek huzur yok." diyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, şunları ifade etti: 

"Irak'tan Libya'ya, Afganistan'dan Yemen'e, Suriye'ye her gün onlarca değil, yüzlerce insan ölüyor. Dünya seyrediyor. Birleşmiş Milletler istatistik tutuyor. Ölenlerin sayısının istatistiğini. Oysa silah satışına verilen önemin onda biri bölgenin huzuru için harcanmış olsa topraklar kanla sulanmaz.

Ülkemiz bu coğrafyanın yegane güven ve istikrar umududur. Bizi de 50 yıldan beri sindirip terörle terbiye etmek istiyorlar. Biliyorlar ki Türkiye'nin huzur ve istikrarı, Türkiye ile sınırlı olmayacak çünkü biz bölge ülkelerinde yaşayan insanların hakça, kardeşçe, sömürülmeden, insanca yaşamasını isteyen yegane ülkeyiz çünkü bizi bir Arap kardeşimizle, bir Kürt kardeşimizle buluşturan, petrol değil, kaderimizdir. Yüzlerce yıl bu kader birlikteliği bizi ayakta tuttu."

Suriye'de başından beri akan kanın durması için verdikleri mücadeleyi sürdürdüklerini belirten Turhan, "Bu nedenle kaderimizi fitneyle, terörle, hainlikle kedere dönüştürmek isteyen terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz." dedi.

Turhan, şöyle devam etti: 

"Kader derdi olmayanların bu millete keder yaşatmaktan başka marifeti olamaz. Bunu asla unutmamamız lazım. Suriye'de silahların susmasını, çözümün diplomatik ve siyasi yollarla aranmasını en çok Türkiye istiyor ama bunu isterken komşumuz Suriye'nin belli bölgelerinin terörün, terör örgütlerinin yaşam alanı olmasına da göz yumamayız. Türkiye'nin tavrı bu konuda çok nettir.

Biz her zaman barıştan yanayız ancak ulusal güvenliğimizi tehdit edecek unsurların kök salmasına da izin vermedik, vermeyeceğiz. Bakınız, S-400 füzelerini boş yere almadık. Ulusal güvenliğimizi her şeyin önünde tuttuk. Aynı durum ekonomik bağımsızlığımız için de geçerlidir. Birileri Doğu Akdeniz'de doğalgaz ararken biz izleyici pozisyonunda kalamazdık, kalmadık da. Peki ne diyorlar? 'Aman efendim siz gaz aramayın, siz füze almayın, terör örgütlerine dokunmayın'. Peki bunu neden söylüyorlar? Sebebi belli. Güçlenmeyin, kalkınmayın, ulusal güvenliğinizi bize emanet edin ve dedikleri bu. Bize teslim olun. Bütün dertleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle 'ülkemizi, milletimizi çökertmek'. Hep birlikte buna izin vermeyeceğiz. Planlarını hep birlikte boşa çıkartacağız."

Bunu kenetlenip çalışarak, üreterek, milleti ve memleketi daha fazla refaha erdirerek yapacaklarını dile getiren Turhan, "Şahsen bu nedenle ödül törenini çok önemsiyorum. Sizler gibi özveri ile çalışan girişimcilerimiz oldukça, sizler gibi vatanının ve milletinin geleceği için atılım yapan yiğitler oldukça, Allah'ın izniyle bizi kimse yolumuzdan döndüremez." şeklinde konuştu.

"Karadeniz'in adı değişmedi ama kara bahtı ak oldu"

Turhan, kentin ulaşım ve erişim yatırımları için bugüne kadar 13 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Bunun için