Genç Bestekar hayranlık uyandırdı

Genç Bestekar hayranlık uyandırdı

Akçaabat Kültür Sanat Ve Müzik Derneği ‘’Nihavent Faslı ve Cemal Zihni Erenel Besteleri’’ nden oluşan konserle dinleyicilerle buluştu

28 Mart 2019 - 02:08 - Güncelleme: 28 Mart 2019 - 17:58

Kuruluşlarının ikinci yılına girerken, verdikleri 3. Konserle dinleyicilerin  takdirini toplayan dernek; Nihavent Faslı ve Cemal Zihni Erenel besteleri adı altında iki bölümden oluşan konser verdi.

Dün akşam saatlerinde Akçaabat Erol Günaydın Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen konserin birinci bölümünde Şef Salih Kazancıoğlu yönetiminde ki koro ve saz heyeti Nihavet Faslı ve Solistler geçidiyle dinleyicilerin kulaklarının  pasını sildi.


Akçaabat Kültür Sanat ve Müzik Derneği ;konserin ikinci bölümünde  , kendi içlerinde yetişen ve  yıllarca müziğe hizmet etmiş olan Keman Sanatçısı Cemal Zihni Erenel ‘in bestelerine yer vererek, dinleyicilere  müzik şöleni yaşattı.

Genç Bestekar Cemel Zihni Erenel ‘in bu güne  kadar süre gelen çalışmaları hocaları , saz ve koro arkadaşları tarafından seslendirilirken ,övgü dolu sözlerle başarıları takdir edildi.Derneğin şef sazı , aynı zamanda Erenel’in  müzik hayatında önemli bir  yeri olan hocası     Özdemir Hafızoğlu , Erenel’i anlatırken ‘’Sahnede parmaklarını  öptüğüm ilk öğrencimdir ‘’ diyerek ,Erenel’in Acem Kürdi makamındaki bestesini seslendirerek öğrencisine tam destek verdi.

Konserde; genç bestekarın eserlerini seslendiren solistler arasında yerini alan , bestelerini adadığı eşi Sema Aydın Erenel'de muhteşem performansıyla ayakta alkışlandı.

Erenel, konserin sonunda Güftesi Yasemin Uzun'a bestesi kendisine ait muhayyerkürdi eseri "gönülkarım" adlı eserini seslendirdi

Genç Bestekar Cemal Zihni Erenel ; başarılı Keman icrasının ve yorumculuğunun yanı sıra   besteleriyle de adından sıkça söz ettireceğe benziyor.
Konser , Akçaabat Kent Konseyi Başkanı Mehmet Salih Köse ‘nin dernek yönetimine plaket takdimiyle son buldu.

 

Cemal Zihni Erenel Kimdir ?

28 Temmuz 1975 tarihinde Trabzon’da doğdu. 1993 yılında kazandığı KTÜ Fatih Eğt. Fak. Müzik Öğretmenliği Bölümünden 1997 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl Rize’nin Çayeli ilçesinde Müzik Öğretmeni olarak görev yapmaya başladı. 1999-2010 yılları arasında Akçaabat Merkez İlköğretim Okulunda çalıştıktan sonra 2010 yılında Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesine Müziksel İşitme Okuma ve Yazma Öğretmeni olarak atandı. Halen bu görevini sürdürmektedir. Üniversite yıllarından itibaren Türk Müziğine olan yoğun ilgisi ve sevgisi keman icracısı, solist, koro şefi ve besteciliğe kadar uzanan bir yola girmesine neden oldu. Hocası Özdemir HAFIZOĞLU’nun telkini ile ana çalgı olarak seçtiği keman müzik hayatının belki de dönüm noktası idi. Çalıştığı kurumların yanı sıra gerek yut içinde gerekse yurt dışında bir çok Türk Müziği koro konserlerinde keman icracısı olarak görev almıştır. Akçaabat Belediyesi TSM korosu ve Akçaabat Kültür Sanat ve Müzik Derneği TSM korolarında kuruluşundan itibaren görev almış halen de devam etmektedir. 2005 yılında kurulan TRT Trabzon TSM Çocuk Korosuna Koro Öğretmeni olarak görevlendirilen Cemal Zihni ERENEL bu görevi de halen yürütmektedir. İlk beste çalışmasını 1996 yılında üniversite öğrenciliği sırasında yaptı. Hamamizade İsmail Dede Efendi’nin Bestenigâr makamındaki “Ben seni sevdim seveli kaynayıp coştum” adlı eserinden oldukça etkilenerek bestelediği güftesi de kendisine ait olan “Gelirsin diye bu akşam bekledim durdum” mısrası ile başlayan şarkı ilk bestesi oldu. Hayatında çok önemli bir yere sahip olan hocası bestekâr Özdemir HAFIZOĞLU’nun 2004 yılında TRT’de aldığı bestecilik ödülü kendisini de beste yapma yönünde çalışmalar yapma konusunda teşvik ve motive etti. Farklı makamlarda bestelediği şarkıların dışında dini musiki formunda bestelediği yedi de ilahisi mevcuttur. Kendisi gibi müzik öğretmeni olan Sema ERENEL ile evlidir ve üç kız çocuk babasıdır.

 


Habercuk/Kültür-Sanat 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
400 bin iş yeri kapandı, 2 milyondan fazla insan işsiz kaldı
400 bin iş yeri kapandı, 2 milyondan fazla insan işsiz kaldı
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'bağış' resti!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'bağış' resti!