Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı

Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı

Fındıklı Belediyesi ile Milli Emlak arasında dava konusu olan arazi üzerindeki tuvalete CHP’li Belediye döneminde yıkım kararı çıktı. Dava sürecinden haberdar edilmeyen CHP’li Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, Fındıklı halkı ile inşa edilen ve yıkım kararı çıkan tuvaletin önünde basın toplantısı düzenleyerek kararın siyasi olduğunu söyledi.

22 Kasım 2022 - 16:54

Rize’nin Fındıklı ilçesinde sahil dolgu alanında dava konusu olan arazi üzerindeki tuvalete yıkım kararı çıkması tepkilere neden oldu. Milli Emlak ve Fındıklı Belediyesi arasındaki arazi sahipliği davası, 2016 yılında AKP’li belediye döneminde kaybedildi, dava istinafa götürülmeyince kesinleşti.

2019 yılında seçimi kazanan CHP’li Fındıklı Belediyesi, bahsi geçen arazi üzerinde bakımsızlıktan kullanılmayan tuvaleti, Fındıklı halkı ile birlikte yeniden inşa ederek kullanıma açtı. 10 gün önce kaymakamlıktan gelen yıkım kararı ile davadan haberdar olan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, bugün tuvaletin önünde basın açıklaması yaparak tepki gösterdi ve kararın siyasi bir karar olduğunu ifade etti. Fındıklı halkı Çervatoğlu’na destek verdi.

AKP’Lİ BELEDİYENİN AVUKATI BİLGİ VERMEDİ

Dönemin AKP belediyesinin avukatı AKP İlçe Başkanı Av. Serkan Ellialtı’nın, kendisine tebliğ edilen dava ile ilgili gelişmeleri bildirmediğini ifade eden Çervatoğlu, “Bizim bu davadan hiç haberimiz yok. AKP ilçe başkanlığı görevini de yapan belediyenin avukatı olan Av. Serkan Ellialtı 2019 yılında belediye avukatlığından istifa etti. Ancak tebligatlar 2020 yılında yine bugün AKP il yönetiminde olan Ellialtı’ya gitti. Kendisi mahkemeye avukatlığı bıraktığını bildirdi. Bu karar Ellialtı’ya ulaştığında etik olarak ya istinafa götürmesi veya bize bilgi vermesi gerekirdi. İstinafa da götürmedi, bilgi de vermedi. Çünkü 2019 yerel seçimleri kaybetmenin hazımsızlığı var içinde. Çünkü CHP’li bir belediye yönetimdedir ilçede, tüm engellemelere rağmen çalışmakta, üretmektedir, bunun önüne engeller çıkarmak gerektiğini düşünmüştür veya kendisinin de yaşadığı ilçemizi düşman olarak görmektedir diye düşünmekten alı koyamıyoruz kendimizi” dedi.

KARAR 2 YIL BEKLEDİ

Karardan 10 gün önce kaymakamlıktan gelen tebligatla haberdar olduğunu ifade eden Çervatoğlu, “Bu da çok manidardır. Bugüne kadar iki yıl bekletilen bu kararlar hemen hızlıca hayata geçirilmeye çalışılmasına da anlam veremedik. Siyaseten sıkışanlar ne yapacağını bilmez halde davranmaya başladılar” ifadelerini kullandı.  

“ENGELLİLERİN DE ERİŞEBİLECEĞİ TUVALETİ MECİ İLE İNŞA ETTİK”

AKP İktidarı döneminde kullanılmayan tuvaleti yeniden yaptıkları için cezalandırıldıklarını söyleyen Çervatoğlu, “Bir çivi bile çakılmayan ve pislik içerisinde kimsenin kullanmadığı WC’yi modern, erişilebilir bir şekilde yapmayı ilk işlerimizin arasına aldık. Pislik içerisinde olan bir WC’nin ilçemize yakışmadığını düşünerek hemen bu WC’yi engellilerin de erişebileceği şekilde MECİ ile inşa ettik ve evimizin hijyeniğinde hizmet vermeye başladık. Ancak ‘’Sen misin bu kadar kaliteli ve erişilebilir WC hizmeti veren!’’ diyerek derhal cezalandırılmamız gerekiyordu. Yıkım kararı kaymakamlık tarafından bize ulaştırıldığında ‘’Bu kadar mı?’’ diyerek bir şok geçirdik. Bunun yerimizi işgal edenlerin misillemesi olarak hayata geçirildiğini düşünmekten kendimizi alıkoyamadık” diye konuştu.  

TUVALET YIKILINCA BU HALK NEREYE GİTSİN?

Samsun’dan- Sarp’a kadar sahil yolunda halka açık engelli bireyler ve bebekli ebeveynlerin de kullanabildiği erişilebilirlik standardına uygun tek tuvaletin Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı bu tuvalet olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Çervatoğlu, “Bize ulaşan yazıda derhal yıkım kararı hayata geçirilmeli ve sonucundan kaymakamlık haberdar edilmesi istenmektedir. Buyursunlar yıksınlar! Bizim teknik ekipmanlarımız yetmiyor, gelin kamusal gücünüzü kullanarak yıkın, alanda yer alan WC ve taksi durağını. Tuvaleti yıkınca bu halk nereye gitsin? Bunu da düşünmüştür Sayın yetkililer” diyerek yetkililere böyle seslendi; “Sayın yetkililer bizim bu binayı yıkacak ne gücümüz var, ne de vicdanımız. Bizler burayı yıkacak güçte değiliz, devletimizin olanaklarını kullanarak gelin sizler yıkın.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor