Fındık fiyatı 50 TL olmalı

Fındık fiyatı 50 TL olmalı

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, siyasilerin fındıkla ilgili açıklamalarının sağlıklı bir fiyat belirlemesini engellediğini ifade etti. Aslantürk, fındık fiyatının ticari açıdan en az 50 lira olması gerektiğini söyledi.

28 Haziran 2022 - 14:55

Ülkenin ihracat oranı yüksek tarım ürünlerinin başında gelen fındığın, Ağustos ayının sonunda hasatına başlayacak olan üreticiler fiyat açıklaması bekliyor. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Meclis Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Yönetim Kurulu Üyesi Sebahattin Arslantürk, fındıkla fiyatıyla SÖZCÜ’ye açıklamada bulundu.  

ÜRETİCİ VE TİCARİ AÇIDAN 50 TL UYGUN GÖRÜNÜYOR

Siyasilerin fındıkla ilgili açıklamaların sağlıklı bir fiyat belirlinmesini olumsuz etkilediğini ileri süren Aslantürk, “Türkiye dışında fındık üretimi yapanlar ülkelerde fiyatlar 2-2,5 dolar konumunda seyrediyor. Siyasi liderler 4 dolar, 5 dolar diyorlar. Olsun ama neye göre olsun? Bu gerçekler varken, neye göre diyebiliyorsunuz? Üretilen fındığın sadece yüzde 15’i Türkiye’de tüketiliyor. Geri kalanı ihraç ediliyor. 4-5 dolar olursa kime satacaksınız bu ürünü? Bunların altını doldurmak lazım. Siyasiler maalesef karavana atış yapıyor. Dünya gerçekleri göz önünde bulunarak bir hedef belirlenir, doğru politika belirlenir. Üreticiyi kati surette üzmeyecek, emeklerinin karşılığını alabilecek bir fiyatlama politikasını gündemde tutarsınız. Bu ne düşük yönde olur, ne de anormal yüksek yönde olur. Tatmin edici, üretimi teşvik edici bir planlama yaparsanız ancak fındık gerçekleri ile bir yol alınmış olur. Fındık fiyatının şuanda, bu kurlara göre bakıldığında, hem üretici açısından hem de ticari açıdan 50 TL olması uygun görünüyor” dedi.

“DİĞER ÜLKELERDE ÜRETİM MALİYETLERİ DÜŞÜK, ÇÜNKÜ…”

Fındıkta verim ve kaliteyi arttırmanın ihracat rakamlarına olumlu etkileyeceğini ifade eden Aslantürk, “Türkiye dünyada en fazla ürünü üretmesine rağmen, en verimsiz ürünü üreten ülke durumunda. Yurtdışında üretim yapan diğer ülkelerdeki üretim maliyetleri bize göre son derece daha düşük, bunun da ana nedeni tamamen modern tarım uygulamaları yapıyor olmaları. Bizde maalesef arazi yapılarının eğimli olması verimli tarım uygulamalarını yapamamamıza neden oluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte modern tarım uygulamalarını yapmak son derece mümkün.  Devletin, destekleme modelini alan bazlı olmaktan çıkarıp, verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik destekleme modellerine geçmesi gerekiyor. Siyasiler de bu konuya ciddi oranda destek vermeli. Böyle olduğu takdirde ülkemiz fındıktan elde ettiği geliri en az iki kat arttırır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği