Fatih Suat Oyman; Maaş zamları giderler karşısında eridi

Fatih Suat Oyman; Maaş zamları giderler karşısında eridi

CHP’li Oyman 20 yıl önceki ekonomi ile bugünkü ekonomiyi kıyasladı.

12 Ocak 2022 - 13:11

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, 20 yıl öncesi ile bugünün alım gücünü kıyaslayan bir değerlendirmede bulundu. Başkan Oyman, “Yeni yılla beraber İşveren bir anda daha büyük bir yükle karşılaştığı gibi çalışanlar ise “işten çıkarılacak mıyım?” endişesi yaşıyor. Ücretlere verilen zamlar, çoktan giderlerdeki zamlara gitti. Fatura bedelleri alınan maaşlara göre daha çok zamlandı” dedi.

ŞUBAT OCAK’TAN PAHALI OLACAK

Başkan Oyman, iktidarın 20 yıl önceki ekonomi ile bugünkü ekonomi üzerine yaptığı açıklamalara yönelik olarak 20 yıl öncesinde alım gücü üzerine analiz yaptı. Oyman, “Ocak ayında faturalar gelmeye başladı; Ocak, aralık’tan pahalı, şubat Ocak’tan pahalı olacak. 2002-2022 asgari ücretleri üzerinden işlerine geldiği şekilde karşılaştırma yapanlara karşı farklı bir bakış gösterelim. 2003’de asgari ücretle çalışan oranı %9, 2017’de asgari ücretli çalışan oranı %22, 2020’de %36, 2021’de ise %42 oranlarına kadar tırmanmış. Avrupa ülkelerinde ise bu oranın ortalaması %7’dir. Yani günümüz Türkiye’sinde çalışanların hayatını asgari ücrete endekslediler.  2002’de en düşük işçi emeklisi maaşı 257.000.000 TL (257 TL) yani dönemin asgari ücretinden fazla; günümüz Türkiye’sinde bunu yapabildiniz mi?  Yapamadınız. 2002’de bir ailenin yıllık ortalama elektrik tüketimi 1870 kwh (aylık 155 kwh) iken 2021’de ise 2760 kwh (aylık 230 kwh) olduğu görülmektedir. Yıllar geçtikçe tüketim artış gösterdiği gibi birim fiyatlar da artış göstermeye devam etmektedir. 2002’de birim elektrik fiyatı (kwh) 114.800 TL iken 2022’de 150 kwh’e kadar 1.37 TL 150 kwh üzeri ise 2.06 TL olarak hesaplanacak.En düşük işçi emeklisi maaşları üzerinden değerlendirmeyi yaparsak; 2002’de elektrik bedeli en düşük işçi emekli maaşının %7’si iken, 2022’de ise ortalama elektrik bedeli en düşük emekli maaşının (2500 TL) %14.8’i kadarı tutuyor”  değerlendirmesinde bulundu.

ÜCRETLERE VERİLEN ZAMLAR GİDERLERDEKİ ZAMLARA GİTTİ

Asgari ücrete, emekliye ve memura yapılan zamların vatandaşın giderlerine yapılan zamlar karşısında eridiğini ifade eden Oyman,  “Sonuç olarak; Türkiye’de çalışanların hayatı asgari ücrete endekslenmiş, 2022’de asgari ücretli çalışan oranı artacağı aşikardır. Satın alma gücünün düştüğü sokaklarda net anlaşılmaktadır. Hükümet, işverene gelince maaş konusunda %50 gibi bir zamdan konuşurken memur ve emekliler için aynı oranı kendi sağlayamadı. En düşük emekli maaşı asgari ücretin çok çok altında kaldı. Yeni yılla beraber İşveren bir anda daha büyük bir yükle karşılaştığı gibi çalışanlar ise “işten çıkarılacak mıyım?” endişesi yaşıyor. Ücretlere verilen zamlar, çoktan giderlerdeki zamlara gitti. Fatura bedelleri alınan maaşlara göre daha çok zamlandı. Kış mevsiminde elektrik, doğalgaz, kömür ve akaryakıt fiyatlarıyla mücadele verilemiyor. Akaryakıt fiyatlarındaki büyük artış çalışanı da esnafı da işe gitme, nakliye, servis vb konularda kara kara düşündürüyor. Vatandaş büyük borcun içerisinde, “konuşursam mevcut olan işimden de olurum ve borçlarımı ödeyemem” veya “çocuğum işsiz, iş bulması gerek” endişesiyle bu baskı ortamında tepkisini net ortaya koyamıyor. Bizler onların sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

VATANDAŞ NELER YAŞADIĞINI ÇOK İYİ BİLMEKTEDİR

İktidarın algı siyasi güderek iyi bir şeyler yapmış gibi gözükmeye çalıştığını belirten Oyman, “Hesap ortada, sonuç ortada; algılar üzerinden iyi bir şeyler yapmış gözükemezsiniz. Genelde neyse Trabzon’da da mevcut olan ayrımcı dil, aynı algı ve bakış açısına karşı duruşumuz ve söylemlerimiz nettir; vatandaşı süslemelerle, keyfi karşılaştırmalarla aldatılmasına müsaade etmeyeceğiz. Son olarak huzurlu ve yaşanabilir bir ortam için artık bir çözümü kalmayanların çıkarları uğruna insanların vicdanına dokunarak sabit cümlelerle yapılan karalama siyasetinin karşılığı da olmayacak; gerçek gündemi konuşmak vicdanın ve sorumluluğumuzun gereğidir” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'in en borçlu ili...
Karadeniz'in en borçlu ili...
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi