Ensar Vakfı yurdunda öğrencilerden haksız kazanç elde edildi

Ensar Vakfı yurdunda öğrencilerden haksız kazanç elde edildi

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi hakkında hazırlanan Sayıştay raporuna göre, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Özel Ensar Vakfı Trabzon Zehra Polat Çebi Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’na sağladığı bedelsiz irtifak hakkı sayesinde, ücretsiz ve yüzde 50 indirimli konaklaması gereken öğrenci sayısına uyulmadığı ortaya çıktı. Yurt sorununun yaşandığı bir süreçte Trabzon Büyükşehir Belediyesi eliyle Ensar Vakfı’na verilen yurtta öğrenciler üzerinden haksız kazanç elde edildi.

16 Kasım 2022 - 12:01

Yüksek kira ücretleri nedeniyle 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı’nın en tartışmalı konusu olan barınma sorunu, öğrencilerin büyük zorluklar yaşanmasına neden olurken, Ensar Vakfı’na verilen yurtta öğrenciler üzerinden haksız kazanç elde edildiği ortaya çıktı.

Sayıştay denetçileri tarafından, Trabzon Büyükşehir Belediyesi hakkında hazırlanan 2021 yılına ait raporda, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından irtifak hakkı (taşınmaz üstünde yararlanma ve kullanma hakkı) Ensar Vakfı’na tesis edilen Zehra Polat Çebi Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda, mevzuat gereği ayırması zorunlu olan ücretsiz ve indirimli ücretli öğrenci kontenjanının yetersiz olduğu tespit edildi.

KRİTERLERE UYULMADI

Yönetmelikteki “Öğrenci sayısının en az yüzde onunun bedelsiz, yüzde onunun ise yüzde 50 indirimli olarak ihtiyaç sahibi öğrencileri ayrılması gerekmektedir” hükmü yer almasına rağmen Özel Ensar Vakfı Trabzon Zehra Polat Çebi Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda ücretsiz ve indirimli ücretli öğrenci kontenjanı kriterlerine uyulmadığı kaydedildi.

SADECE 3 ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ KONTENJANINDAN FAYDALANDI

Mevzuatta öngörülen öğrenci sayılarına riayet edilmeyen Ensar Vakfı yurdunda 141 öğrencinin kaldığı tespit edildi. 141 öğrencinin yüzde onu olan 14 öğrenci için ücretsiz, 14 öğrenci için ise yüzde elli indirimli barınma hakkı sağlanması gerekirken, Sayıştay denetçilerinin yaptığı incelemelerde, sadece 3 öğrencinin ücretsiz, 1 öğrencinin yüzde kırk, 8 öğrencinin yüzde 25 indirimli ve 2 öğrencinin yüzde elli indirimli barındığı görüldü. İdare, gereğinin yapılacağını ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi bırakıyor
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi...
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı