En büyükşehirlerimizdeki konut fiyatları ile ilgili bu haberi...

En büyükşehirlerimizdeki konut fiyatları ile ilgili bu haberi kaçırmayın. Yatırımınızı daha doğru yapın.

İnsanların belli ihtiyaçlarını karşılamaları için sahip oldukları alışkanlıklar, insanlık tarihi boyunca her zaman değişmiştir.

13 Şubat 2019 - 12:44

İnsanlık tarihinde özellikle ekonomik faaliyetlerin ortaya çıkması modern anlamda profesyonellik anlayışının oluşmasının ardından pek çok kişi sabit bir meslekte çalışarak hayatlarını idame ettirmeye başladılar ve bu meslekleri aracılığıyla kazanmış oldukları miktarları biriktirerek bu birikimleri ile geleceklerini garanti altına almayı amaçladılar.

 

Elbette ki bu birikimlerin modern ekonomik sistem içerisinde ufak miktarlarda da değerlendirmesi yapılabileceği gibi ,uzun yıllar boyunca çalıştıktan sonra yüklü miktardaki bir birikim halinde değerlendirmesi de yapılabilmektedir. Bu durum tamamıyla birikimin sahibi olan kişinin kişisel tercihi ile alakalı bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Ülkemizde ve aslına bakılırsa dünyanın pek çok farklı yerinde birikim değerlendirme şekillerinin en yaygınlarından bir tanesi insanların birikimlerini gayrimenkul sektörüne yapmalarıdır.

 

Özellikle Türkiye gibi ülkelerde yaygın olan bu durum ve ekonominin genel bir göstergesi olarak görülmesi nedeniyle konut fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak yatırımların yönlendirilmesi noktasında da önem arz etmektedir.

 

Bu konularda genel bir çalışma yapılması zor alanlardan biri olması nedeniyle net bir veri doğrudan ortaya konulamamaktadır. Ancak, son dönemde teknolojinin bu denli gelişmesi ile birlikte emlak ilanlarının internet üzerinden verilmeye başlamasından sonra bu ilanların tamamına erişim sağlayabilen bir internet sitesi üzerinden bunu yapmanın o kadar zor olmadığı da anlaşılmış oldu.

 

Bu internet sitesinin adı Flatfy. Flatfy sitesi aslında bir emlak arama motoru. İstediğiniz standarttaki emlak ilanlarına ilişkin aramaları kolayca yapabileceğiniz ve bu aramalar sonrası çıkan sonuçları tek bir sayfada görmenizi sağlamaktadır. Flatfy ile yapılan aramalarda çıkan sonuçlar, ülkemizin en çok görüntülenen emlak ilan platformlarında yer alan ilan sonuçlarıdır. Flatfy sitesinde çıkan bu sonuçlar ile ayrı ayrı siteler arasında gezerek doğru ilanı aramak zorunda kalmayacaksınız.

 

Flatfy’ın veri tabanında bu ilan sonuçlarına ilişkin bilgilerin tamamı yer aldığından dolayı bu bilgileri kullanarak her ay 10 büyükşehirde oluşan ortalama satılık daire fiyatları ile ilgili rapor yayınlanmaktadır. Söz konusu raporun Ocak ayı için olanı geçtiğimiz günlerde Flatfy tarafından yayınlandı.

 

Şimdi dilerseniz, Flatfy tarafından hazırlanan bu raporda yer alan bilgiler ışığında ülkemizin en büyük 10 şehrinde Ocak ayında oluşmuş ortalama daire fiyatlarına bir göz gezdirelim.


Flatfy sitesinin veri tabanındaki bilgilerden yola çıkılarak oluşturulmuş raporlardan ilki yukarıda yer alan ve daire büyüklüklerine göre tasnif edilen en büyük 10 şehre ilişkin ortalama daire fiyatları raporudur. Raporda oda sayılarını belirten room ifadeleri, salon haricinde dairede kaç oda olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede; örneğin Gaziantep 1 room sütununda yer alan 100.000 TL fiyatı Gaziantep şehrindeki 1+1 dairelerin ortalama satış fiyatının Ocak ayında 100.000 TL olduğunu belirtmektedir.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; Gaziantep örneğindeki 100.000 TL fiyatı, Ocak ayında Flatfy tarafından Gaziantep şehrinde verilen tüm 1+1 ev ilanlarına ilişkin bulunan sonuçların ortalaması alınarak belirlenmiştir.

 

Rapora göz attığımızda; özellikle yazlık ve ülkemizin doğu kesimlerinde 4+1 dairelere yönelik talebin yüksek olduğunu görmekteyiz. Bu talebin yüksek olmasını fiyat yüksekliğinden anlayabiliyoruz. Zira, 4+1 daireler dışındaki tüm daire tiplerinde en yüksek fiyata sahip olan büyükşehrin İstanbul olduğu raporda, 4+1 dairelerin fiyatlarında en yüksek fiyata sahip Gaziantep olarak ortaya çıkmıştır. Gaziantep’te 600.000 TL olarak ortaya çıkan 4+1 daire fiyatları 10 büyükşehir arasındaki en yüksek fiyat olmuştur. Gaziantep şehrinden sonra 4+1 daire fiyatlarında en yüksek fiyata sahip ikinci büyükşehir ise İzmir şehridir. Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul ise 4+1 daire fiyatlarında 537.700 TL seviyesi ile ancak en pahalı 3’ncü büyükşehir olabilmiştir.

 

Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi İstanbul, 4+1 daire fiyatlarının dışındaki diğer tüm daire tiplerinde Ocak ayında ülkemizin en pahalı ev fiyatlarına sahip büyükşehri olmuştur.

 

En düşük ortalama daire fiyatlarına sahip büyükşehir ise 1+1 dairelerde Gaziantep, 2+1 dairelerde Kayseri, 3+1 dairelerde Ankara ve 4+1 dairelerde ise Konya şehri olmuştur. 4+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan Gaziantep şehrinin 1+1 daire fiyatlarında ise en düşük fiyata sahip olması ilginç bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

1+1 daireler dışında en ucuz fiyatlara sahip olan diğer üç daire tipi ise İç Anadolu bölgesindeki büyükşehirlerde görülmüştür. Raporda yer alan İç Anadolu şehirlerinden Ankara şehrinde 1+1 daire fiyatları, Kayseri şehrinde 4+1 daire fiyatları diğer büyükşehirlere nazaran nispeten daha yüksek olmasına rağmen Konya şehrindeki ortalama daire fiyatları tüm daire tiplerinde düşük seviyededir.

 

Rapordaki sonuçlardan ilgi çekici olan bir diğer sonuç ise yine Gaziantep şehrinde ortaya çıkmıştır. Gaziantep’te 1+1 ortalama daire fiyatlarında 100.000 TL iken 4+1 daire fiyatları ise 600.000 TL seviyesindedir. Gaziantep’te 1+1 daireler ile 4+1 daireler arasındaki fiyat farkı 6 kattır. Bu durum da Gaziantep’te 4+1 dairelere olan talebin ne denli yüksek olduğunu ve 1+1 dairelere olan talebin de ne denli düşük olduğunu göstermektedir.

 

Raporda Karadeniz bölgesinde yer alan hiçbir şehir yer almamaktadır. Dolayısıyla, Karadeniz’de yer alan Samsun veya Trabzon gibi şehirlerdeki fiyatları görme şansımız bulunmamaktadır.Flatfy’ın veri tabanındaki bilgilerden oluşturduğu bir diğer rapor ise yukarıda yer alan ve Ocak ayı ile Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarının karşılaştırmasının yapıldığı yukarıda yer alan rapordur. Rapor, bir sütun grafik şeklinde düzenlenmiştir. Grafiklerde yer alan turuncu sütunlar Ocak ayı fiyatlarını, gri sütunlar ise bir önceki ay olan Aralık ayı fiyatlarını göstermektedir.

 

Raporda ilk olarak dikkat çeken husus, Ocak ayındaki fiyatların tamamındaki gözle görülür düşüştür. 10 şehrin tamamında Ocak ayı fiyatları Aralık ayı fiyatlarından düşüktür. Bu düşüşün sebebi olarak Türkiye’deki yüksek enflasyonu düşürmeye yönelik uygulanan hükümet politikalarının yanında kış mevsiminde olmamız nedeniyle bu mevsimde gayrimenkul piyasasına yönelik talebin azalması da gösterilebilir. Zira, kış mevsiminde insanlar çok fazla ev taşıma veya yeni bir yere taşınma gibi şeylerle uğraşmak istemezler.

 

Fiyat düşüşünün en yüksek oranda olduğu büyükşehrin Bursa olduğu listede; en düşük fiyat düşüşü de Ankara ve Adana’da gerçekleşmiştir. En yüksek fiyat seviyesine sahip İzmir, İstanbul ve Antalya’da da gözle görülür ölçüde fiyat düşüşleri yaşanmıştır. 10 büyükşehrimizdeki ortalama satılık daire fiyatlarının tüm büyükşehirlerimizde 200.000 TL’nin üstünde ortaya çıktığı tabloda, Mersin’de yaşanan düşüş sonrası 250.000 TL seviyesinin üstünde ortalama fiyata sahip şehir sayısı 5’e düşmüştür. 300.000 TL seviyesinin üstünde ise sadece İstanbul ve İzmir şehirlerinin bulunduğu görülmektedir.Flatfy nedir?

 

Flatfy, emlak sektöründe bir arama motoru olarak çalışan bir internet sitesidir. Ülkemiz Türkiye’nin de dahil olduğu 30 farklı ülkede emlak ilanları alanında hizmet vermekte olan şirketin sunduğu internet sitesi ile emlak ilanı aramak oldukça kolaydır.

 

Örneğin; Rizede satılık daire arıyorsanız Flatfy ile bu aramanızı yapmak için uygulayacağınız yöntem, Flatfy’ın internet sitesine girerek arama yapmak istediğiniz daire çeşidini satılık daire olarak belirlemek ve arama yapmak istediğiniz şehri ise Rize olarak belirlemektir. Bunun ardından; çıkan sonuçlar ülkemizde yayın yapmakta olan en popüler emlak ilan sitelerinin tamamındaki Rize satılık daireleri olacaktır.

 

Flatfy ile emlak ilanı araması yapmak işte bu kadar kolaydır. Artık, internet siteleri arasında dolaşarak en doğru ilanı bulmak için uğraşmanıza gerek yok. Flatfy ile emlak aramanızı kolay bir şekilde yapabilecek ve size en uygun ilanı bulacaksınız.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Çeyrek altın karaborsada!
Çeyrek altın karaborsada!