Ekonomistler uyarıyor: Kriz kötü yönetiliyor

Ekonomistler uyarıyor: Kriz kötü yönetiliyor

BDDK ve SPK’nin JP Morgan hakkında soruşturma başlatmasını değerlendiren ekonomistler, krizin kötü yönetilerek derinleştirildiği, bu durumun dövizdeki çalkantıyı artırabileceği uyarısında bulundu

25 Mart 2019 - 11:41

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ABD’li yatırım bankası JP Morgan hakkında soruşturma başlatmasını eleştiren ekonomistler, “Dolar/TL kurunun yükselebileceği ve krizin derinleşebileceği” uyarısında bulundu.

BDDK, önceki akşam, “22 Mart 2019 tarihinde JP Morgan tarafından yayımlanan raporun yanıltıcı ve manipülatif içeriği sebebiyle, finansal piyasalarda oynaklığa ve özellikle ülkemiz bankalarının itibar ve değer kaybına yol açtığı hususunda kurumumuza iletilen yoğun şikâyetler kapsamında adı geçen kurum hakkında inceleme başlatılmış olup, gerekli idari ve hukuki süreçler yürütülecektir” açıklaması yapmıştı. SPK de aynı saatlerde yaptığı açıklamada, JP Morgan hakkında inceleme başlattığını duyurmuştu.

Beğenmediğiniz her rapora dava mı açacaksınız?

Ekonomistler, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarda bu gelişmeyi şöyle değerlendirdi:

 

Uğur Gürses: Krizi kötü yöneterek de derinleştirebilirsiniz, şimdi yapılan da o. Yatırım bankaları her zaman rapor yazar, her raporda da oran, kur, seviye yazar. JP Morgan da öyle yapmış. Ülkeye döviz getirip bozdururken iyi de sonra kurun yükseleceğini söyleyip döviz alması mı ‘manipülasyon?’ Bu tür soruşturmalar ‘bağcı dövmek’tir. Krizi derinleştirir. İçeride kendi yurttaşınızı ‘dövüp’ yarattığınız tek sesliliğe benzemez yabancı sermayeyi ‘dövmek’…

Mustafa Sönmez: Dünyanın iyice maskarası olmaktır bu. Bu kafayla ne yapacaksınız? Hakkınızda rapor yazan IMF, DB, S&P, Fitch vb. bütün bunların raporlarını beğenmediğiniz için haklarında dava mı açacaksınız? Yapın yapın da Türkiye’de ne menem bir hukuksuzluk rejimi olduğunu sağır sultanlar da duysun.

Atilla Yeşilada: Pazartesi dövizde çalkantı artabilir. Vazgeçin bu bize komplo var sevdasından. Yarın dışarıdan da borçlanamaz hale geleceksiniz. 

Refet Gürkaynak: Çekirgenin zıplayamadığı yere geldik. Kötü iktisat politikaları-genel olarak kötü politikalar-elbette kötü iktisadi sonuçlara yol açıyor. Bunları başka, daha kötü politikalarla bir süre için yamamak mümkün ama bu bir yandan da sorunları büyütüyor. Büyüttü ve buraya geldik.

Daha geçen gün yetkili tayin ettiniz

Barış Soydan: BDDK’nin inceleme başlattığı JP Morgan yabancı değil, daha önce birçok kez Türkiye’nin tahvillerini dünyaya ihraç etmişti. En son 9 Ocak’ta Hazine tarafından Türkiye’nin tahvilini ihraç edecek banka olarak seçilmişti.

Cüneyt Akman: Dün soruşturma başlattığınız kurumu, daha geçen gün Türkiye’nin en önemli borçlanma hamlelerinden birinde yetkili tayin etmiştiniz. Madem perhizdesiniz, bu turşuyu yemeyin bence…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'un yeni yıldızı Fousseni Diabate geldi
Trabzonspor'un yeni yıldızı Fousseni Diabate geldi
Trabzon'da bir genç intihar etti
Trabzon'da bir genç intihar etti