Ekonomik kriz en çok onları vurdu

Ekonomik kriz en çok onları vurdu

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, bir öğrencinin asgari harcamalarını araştırdı.

08 Ocak 2020 - 13:33

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, bir öğrencinin asgari harcamalarını araştırdı. İstanbul'da bir öğrenci yemek, barınma, ısınma, ulaşım gibi temel giderler için 1940 TL, Ankara'da ise 1510 TL'ye gereksinim duyuyor. EMO, hafta sonları dahil tüm üniversitelerde 2 öğün indirimli ve bir öğün ücretsiz yemek imkânı sağlanması çağrısı yaptı.

EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, Türkiye'de "derin bir ekonomik kriz ve kırılma" yaşandığına dikkat çekerek "Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon baskısı, işsiz sayısının 7 milyonu aşması, açlık, yoksulluk, güvencesizlik, gelecek korkusu insanları intihara sürüklüyor. Geçtiğimiz aylarda elektrik faturasını ödeyemeyen aynı aileden 4 kişi siyanür ile intihar etmiş, benzer olaylar ülkenin farklı şehirlerinde yaşanmıştı. İşsiz olduğu, ekonomik sıkıntılar yaşadığını belirten insanlar TBMM’de intihar girişiminde bulunurken, 'İşsizim açım' diyen bir kişi Güvenpark’ta kendini ateşe vermiş, alanında iş bulamayan bir meslektaşımız çalıştığı inşaatta yaşanan kaza sonucu hayatını kaybetmiş, atanamayan bir öğretmen de canına kıymıştı. Son olarak birkaç gün önce İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli, yaşadığı sosyal bunalım, değersizlik algısı, gelecek kaygısı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihar etti. Yemekhane kartında 1 TL’si olan, sosyal medya hesaplarında geleceğe dair hiçbir umudunun olmadığını dile getiren Sibel Ünli’nin intiharı ülkede yaşanan ekonomik, siyasi krizin boyutlarının büyüklüğünü ortaya koyması bakımından önem taşımakta" dedi.

“EKONOMİK KRİZİN ETKİSİNİ EN CAN YAKICI ŞEKİLDE YAŞAYAN KESİM”

Öğrencilerin toplumda ekonomik krizin etkisini en can yakıcı şekilde yaşayan kesimi oluşturduğuna işaret eden EMO, gençlerin bir yandan her türlü zorlukla mücadele ederek eğitimlerini sürdürmeye çalışırken bir yandan da ülkede yeni üniversiteler açılıp kontenjanların plansız arttırıldığı vurgulandı. EMO açıklamasında "Üretim ve sanayide gerileme nedeniyle işsiz ve geleceksiz kalmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait (KYK) yurtlara yüzde 20 zam yapılması, KYK tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisini ödeyemeyenlerin icraya verilmesi, öğrenci bursuna yapılan komik zammın enflasyon karşısında pula dönmesi ekonomik krizin faturasının öğrencilere ve işsizlere kesildiğini açıkça göstermekte" görüşü dile getirildi. 

İstanbul Üniversitesi’nde 3 öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesi kararına karşı verdikleri mücadele ile gündeme gelen öğrencilerin haklı taleplerinin "polis copu" ile karşılaştığına dikkat çekilen açıklamada "Yaşamak gibi en temel hakları için demokratik yolları kullanarak alanlara çıkan öğrencilere yapılan müdahale kabul edilemez. Suni gündemler yaratarak ekonomik ve siyasi krizi yok sayma politikası güden iktidar, öğrencilerin, işsizlerin, asgari ücretle yaşamaya mahkûm edilen emekçilerin, emeklilerin bu ülkenin büyük bir çoğunluğunu oluşturduğunu bilmelidir" denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sümela kısmi olarak ziyarete açıldı
Sümela kısmi olarak ziyarete açıldı
Bu binayı turizme kazandırın
Bu binayı turizme kazandırın