Dünya Tiyatro Günü’nde salonlar kapalı kaldı

Dünya Tiyatro Günü'nde salonlar kapalı kaldı

Trabzon Tiyatrolar Birliği, Corona virüs salgını kıskacında kalan tiyatro sanatı için 27 Mart Dünya Tiyatro Günü bildirisi yayınladı.

26 Mart 2021 - 12:04

Tiyatro; hayata anlam katan, yaşamın vazgeçilmez unsurlarından birdir. Dünyanın dört bir yanında 27 Mart, Dünya Tiyatro Günü olarak kabul ediliyor. Dünya Tiyatro Günü, 1961'de UNESCO tarafından kurulan Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından ilan edildi. Evrensel bildirge, her yıl dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarı tarafından yazılmaktadır. İlk bildirge 1962’de Fransız film yönetmeni, yazar Jean Cocteau tarafından yazılmıştır.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle Trabzon Tiyatrolar Birliği, dönem başkanı Adnan Taç imzalı bir bildirge yayınladı. Bildiride, Corona virüs salgını nedeniyle zor günler geçiren tiyatro sanatı ve sanatçılarına yönelik olarak şunları söyledi. “ İnsanı insana, insanla anlatan sanat tiyatro… Geçmişi, günümüzü ve geleceği anlamamıza ışık tutan sanat tiyatro… Hayatı bir ayna gibi hikayelerinde, öykülerinde yansıtan sanat tiyatro… Ve 2021 yılının 27 Mart tarihinde kendi gününü alışageldiğinden farklı sessiz, alkışsız, sahnelerden uzak geçirecek sanat tiyatro… Zira salgının etkisi ile 27 Mart’ın alışılagelen coşkulu kutlamalarından, oyunlarından, salonlardan, sahnelerinden uzak online dijital platformlarda, belki sadece yazılarda bahsedilecek sanat dalı tiyatro…

Geçen yıl bu zamanlar başlayan salgın yaklaşık bir yıldır tiyatroların perdelerini açmasını imkansız hale getirdi. Anadolu’nun her yanında yüzlerce tiyatro bu yıl perde açamadı. Onlarcası kapandı, onlarcası ödeyemedikleri kiralar sebebi ile sahnesini kapattı. Yüzlerce tiyatro emekçisi işsiz kaldı.

Bu zor dönemde devlet eliyle yapılan maddi yardımlar yetersiz kaldı ve tiyatroların bu salgın günlerini atlatmasına yetmedi. Bakanlıkça her yıl yapılan yardımlar da bu yıl yapılmayarak amatör tiyatrolar kaderlerine terk edildi. Tiyatroların izleyiciye ulaşmak için yapmaya çalıştığı online gösteriler bu durumu düzeltmeye çare olmadı.

Bütün dünya salgının pençesinde savaşların ve baskıların etkisi ile doğanın, kadınların, çocukların, hukukun, adaletin acıdığı bir zaman diliminden geçiyor.

İşte bunun için, önümüzdeki süreçte bizler tiyatro yapan tiyatro emekçileri benzerliklerimizi ortaya çıkarıp birbirimizi anlamanın diyalog kurmanın yollarını arayacağız ve bunu anlatacağız.

Gerçekleri görmek istemeyenlerin gören gözü, söylemek için cesareti olmayanların dili olacağız. Bizleri tek bir kalıptan çıkarmak isteyenlere karşı çok sesli, çok renkli bir dünyanın savunucusu olacağız.

Normalleşme sonrasında, sorunların başında gelen ve Trabzon'da faaliyet gösteren tiyatrolarımızın salon, ekonomik ve lojistik destek sorunlarının takipçisi olacağız. Trabzon’da bağımsız sahnelerin sayısını arttırmanın yollarını arayacağız. Birliğimizin ilk yılında birlikte yapacağız. Birlikte başaracağız.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İbrahim Tatlıses'e hapis cezası
İbrahim Tatlıses'e hapis cezası
Doğalgaz ve elektriğe büyük zam yolda
Doğalgaz ve elektriğe büyük zam yolda