Dolarda düşüş devam eder mi?

Dolarda düşüş devam eder mi?

Dolar/TL bugün 7.20 seviyesinin altına inerek son dönemdeki düşüş trendini sürdürdü.

01 Şubat 2021 - 17:00

Dolar/TL şubat ayına ve yeni haftaya düşüş ile başladı. Son dönemde yönünü aşağı çeviren kur bugün 7.20 seviyesinin altına inerek 7.17 ile 2020 Ağustos’undan bu yana en düşük seviyelerini gördü.

MERKEZ BANKASI’NIN VERDİĞİ MESAJLAR ÖNEMLİ

Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin dolarda 6 Kasım’dan sonra başlayan düşüşün Merkez Bankası’nın, o tarihten itibaren hem attığı adımlar hem de iletişimi ile, piyasalara önümüzdeki dönemde sıkı duruşla ilgili verdiği mesaja bağlı olduğunu söyledi.

EN ÖNEMLİ SEBEP REEL FAİZ

Merkez Bankası’nın bu duruşunun çok uzun zamandır görülmeyen netlikte ve şeffaflıkta bir mesaj olduğunu söyleyen Özşahin, “En son 2021 yılının ilk enflasyon raporunda da aynı kararlı duruşu gördük. Ben bunun Merkez Bankası’nın daha önce kaybetmiş olduğu kredibilitenin tekrar inşası konusunda çok önemli olduğunu düşünüyorum.

6 Kasım’dan sonra ciddi şekilde yurt dışı fonlardan Türkiye’ye giriş olduğunu gördük. 6 Kasım’a kadar 15.5 milyar dolarlık portföy çıkışı varken bu tarihten sonra yıl sonuna kadar yaklaşık 5 milyar dolarlık giriş oldu. TL’deki güçlenmenin en önemli sebebi masada uzun zaman sonra reel faizin olması.” açıklamasında bulundu.

“GÜÇLÜ KALMAYA DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Merkez Bankası tarafından tekrarlanan sıkı duruş vurgusunun da TL’nin değer kazanmasında etkili olduğunu belirten Özşahin, “Söylemler TL’nin öngörülebilirliği konusunda ciddi şekilde bir güven sağladı. İkinci faktör de bu sene 39 milyar dolara ulaşması beklenen cari açığın 2021 yılında daha da düşecek olması.

Yani döviz ihtiyacının biraz daha azalması TL’nin daha güçlü olacağı konusunda yatırımcılara güven veriyor. Bu nedenlerle biz TL’nin güçlü kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu seviyelerden 7 TL’nin altına gelmesi de mümkün. Daha önceki yıllarda da TL’nin güçlendiği dönemlere baktığımızda en önemli faktörlerin pozitif reel faiz ve öngörülebilirlik olduğu görebiliyoruz.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi