Doç, Dr. Coşkun Eruz canlı yayında Trabzon’la ilgili önemli...

Doç, Dr. Coşkun Eruz canlı yayında Trabzon'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu

KTÜ Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Eruz, Çay TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem programına konuk oldu. Eruz, "Boztepe'yi mahvettik" dedi.

26 Ocak 2021 - 10:27

Trabzon'da kültürel varlıkların ve tarihi eserlerin korunması konusunda ortak aklın kullanılmadığını ifade eden Eruz, "Öncelikle yapılan projeyi kamuoyuna sunarsınız, eleştirileri alırsınız ve nihai kararı yetkililer verir. Ama o yetkili kurum, "Ben bilirim" dediği zaman sadece bir kaç uzmanın ve idarecinin bakış açısı ile çözüm üretiliyor. Ayasofya'da bunu yaşadık. "Bekleyin görün" dendi. Beklendi, görüldü. Ayasofya su çekti, koca bir çelik merdiven kondu, 4 metre genişliğinde yollar yapıldı. O bahçe daha dekoratif olabilirdi. Projeden kimsenin haberi yok" dedi.

BOZTEPE'Yİ MAHVETTİK

İhale sisteminde yapılan hataların düzeltilmesinin de zor olduğuna dikkat çeken Eruz, "İhale yasasına göre yüzde 10'a müdahale edebiliyorsunuz. Her değişiklik yeni bir mali yük demektir. O kurumun o yetkisi yoktur. İhale yasası buna izin vermez. Bizde genelde iş bittikten sonra proje kamuoyuna sunuluyor, eleştiriler başlıyor. Boztepe'yi deldik geçtik, proje bittikten sonra eleştiri getirmeye başladık, çünkü Boztepe delinmeye başlayınca projeyi gördük, çünkü ihale bitmişti. Meydana yaptığımız beton bloğu Boztepe'ye de gömdük. Boztepe'nin siluetini mahvettik.Dünyada nadir olarak sadece Boztepe'de bulunan bir bitki için doğal sit ilan edilen Boztepe'nin ortasına tünel gömdük. Yetkili kurumlara soruyoruz. "Bize sormadılar" diyorlar. Nasıl sormadılar, senin alanını tahrip ediyorlar. Üniversitemiz var. 1955 yılından bugüne bilim üreten bir KTÜ var.  Mimarlık bölümü var, tarih bölümü var, arkeoloji bölümü var, şehir planlama bölümü var. Şehre her türlü aklı ve öneriyi getirebilecek bir üniversite var. Şehir ve üniversite ortak bileşende buluşması lazım.  

FOTOĞRAFLAR (Hamiyet Özen)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu hakkındaki ceza istemi ile ilgili konuştu
İmamoğlu hakkındaki ceza istemi ile ilgili konuştu
Beş ilde durum vahim!
Beş ilde durum vahim!