Dev kuklalar İstanbul’da

Dev kuklalar İstanbul’da

17. İstanbul Bienali, 17 Eylül’de kapılarını açacak. Dünyaca ünlü protest kukla tiyatrosu Bread and Puppet Theater, bienal kapsamında yürüyüş ve açık hava gösterileriyle 4 gün boyunca İstanbullularla buluşacak...

02 Eylül 2022 - 15:54

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding'in desteğiyle düzenlenen 17. İstanbul Bienali'ne sayılı günler kaldı… Dünyaca ünlü Bread and Puppet Theater, bienal kapsamında “Toplumumuzun Kötülükleri” (The Demons of Our Society) temalı geçit töreni ve açık hava performansı hazırlıkları için İstanbul'a gelerek atölye çalışmalarına başladı. Proje aynı zamanda Türkiye'nin önde gelen Karagöz ustalarından Cengiz Özek'in günümüzdeki çevre sorununa işaret eden oyunu Çöp Canavarı'ndan bir bölümü de izleyiciyle bir araya getirecek.

POLİTİK BİR TİYATRO

1963 yılında Peter Schumann tarafından New York'ta kurulan Bread and Puppet Theater, kâğıt hamurundan ve mukavvadan yapılmış heybetli kuklaları ve gösterişli performansları ile biliniyor. ABD'nin en eski kâr amacı gütmeyen politik tiyatrolarından biri olan topluluk, 1960'lardan bu yana savaş karşıtı protestolara katılımlarıyla da dikkat çekiyor.

GÖNÜLLÜLER ÇALIŞIYOR

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Programı işbirliğiyle gerçekleştirilen atölye çalışmalarına, yapılan açık çağrı sonucu belirlenen 50'nin üzerinde gönüllü katılıyor. Katılımcılar, santralistanbul Kampüsü'nde 3 hafta süren atölyelerde hem kampüsten temin edilen atık malzemeleri ileri dönüştürerek kuklaları hazırlıyor hem de koreografi ve sahnelerin tasarımı üzerinde çalışıyor.

4 GÜN 3 FARKLI MEKAN

Bread and Puppet Theater'ın bienal kapsamındaki performansları; 14 Eylül'de İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü, 15 Eylül'de Küçükçekmece Gölbaşı'nda, 16 ve 17 Eylül tarihlerinde de Müze Gazhane'de, 18.00–20.00 saatleri arasında izlenebilecek.

ÜCRETSİZ GEZİLECEK

Bread and Puppet Theater'ın açık hava performanslarına ek olarak 1970'lerde topluluğa katılarak uzun yıllar çalışan tiyatro tarihçisi ve kuklacı Dr. John Bell'in kuklacılık, sokak performansları ve eylemcilik üzerine Barın Han'da özel bir sunumu da bienalde yer alacak.

Küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh'in üstlendiği 17. İstanbul Bienali dünyanın farklı bölgelerinden 500'ün üzerinde katılımcının projelerine ev sahipliği yapacak. Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu'nda yer alan 12 sergi mekânında ücretsiz olarak gezilebilecek olan bienal, şehrin dört bir yanındaki kamusal etkinliklerle de İstanbullularla buluşacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...