"Daha yaşanılır bir Çukurçayır için oylarınıza...

"Daha yaşanılır bir Çukurçayır için oylarınıza talibim"

Girdiği her işin altından başarıyla çıkmayı başaran Türk kadınının muhtarlık tarihi 1933 yılında ilk kadın muhtar seçilen Gül ESİN ile başladı.

13 Mart 2019 - 17:17 - Güncelleme: 13 Mart 2019 - 17:51

Toplumun en önemli unsuru olan kadının iş hayatındaki önemi kadar siyaset ve yerel yönetimlerdeki başarısı da göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Son yıllarda giderek artan kadın muhtar sayısı toplumdaki ‘kadın başarısının’ en güçlü örneği. Her alanda başarılı olan kadınlar  iyi bir muhtar olabileceğini yaptığı çalışmalarla kanıtladılar bu güne kadar ve bundan sonra da devam edecekler.

Trabzon’un 9 kadın muhtar adayından biri Yüksel KARA, Trabzon Halk Eğitim Merkezi’nin el sanatları hocalarından biri olarak yüzlerce kadına ilimizin en önemli el sanatları kazaz ve hasır sanatı ile ilgili verdiği eğitimlerle ev ekonomilerine katlı sağlamalarına olanak sağlıyor. “Kentlerin kalkınmasındaki toplumun gelişmesinde en önemli güç olan kadınlar kendini en iyi şekilde yetiştirdiğinde bundan en büyük katkıyı gelecek nesillerimiz alacaktır” diyor Yüksel KARA. Bu yüzden seçildiği takdirde, özellikle görev alacağı mahalledeki kadınların el sanatları konusunda eğitilmelerine yönelik projesinin hayata geçmesine öncelik vereceğinin altını çiziyor. 

Çukurçayır Mahallesi muhtar adayı Yüksel KARA, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesinde kendisi ve muhtar seçildiği takdirde yapacakları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kendinizi nasıl biri olarak tanımlıyorsunuz?

Çalışmaktan yorulmayan, her zaman üreten, çevreye, hayvanlara, toplumsal olaylara duyarlı biri olarak tanımlayabilirim kendimi.

EN BÜYÜK DESTEĞİM AİLEM

Nasıl karar verdiniz muhtar aday olmaya? Ailenizin desteği nasıl  bu süreçte?

Yaşadığım mahalleyi gözlemleyerek kadın bakış açısıyla değerlendirerek neler yapabileceğimi hayal ederek, hangi noktalarda faydalı olabileceğimi de netleştirerek aday olmaya karar verdim. Şöyle ki ben el sanatları hocası olarak bir çok kadının el sanatlarını öğrenerek ev ekonomisine katkı sağlamaları noktasında onlara öncülük ediyorum. Mahallemizdeki kadınların da kendi ev bütçelerine aynı katkıyı sağlamaları için geleneksel el sanatlarımızı öğrenmelerini sağlayacağım. Yaşadığımız Çukurçayır mahallesi Trabzon’un en gözde yerleşim yerlerinden biri ve son yıllarda fazlasıyla betonlaşmaya maruz kaldı. Fakat nefes alan ve yaşanabilir bir mahalle olması için yeşil ve doğal alanların arttırılması, parkların çoğalması noktasında elimden gelen gayreti göstererek mahalle halkının taleplerini yetkili makamlara taşımada bir köprü görevi üstleneceğim. Çevre ve doğa dostu biri olarak yeşil alanların çoğaltılması ve eskiden olduğu gibi yeşille anılan bir mahalle olması için elimden gelen gayreti göstereceğim.

Bu süreçte en büyük destekçim eşim ve çocuklarım, yani ailem oldu. Onların sayesinde kendime olan güvenim daha da arttı ve bu güvenle bu yolda yürümeye mahallemize hizmet etmeye karar verdim. Bu süreçte eşim beni çok motive etti. Ben her zaman kadın ve erkeğin yan yana omuz omuza daha çok üretebileceklerine inananlardanım.

Muhtarlık makamına bakış açınızı öğrenebilir miyim?

Topluma dokunabilen en altta olan bir makam ama en önemli makam muhtarlık bana göre. Mahallelinin derdini yüksek makamlara da iletebilecek en yakın kişidir muhtar. Muhtarlık görevini bir anlamda ‘sosyal sorumluluk’ olarak görüyorum. Bu bir koltuk kavgası değil, orada oturmaya gelmiyoruz sonuçta. Ayrıca tüm mahalleliye açık olan, aile kapısı da diyebiliriz muhtarlık makamı için.

İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR

Niçin muhtarlık seçiminde size oy verelim?

Tüm mahallenin eksiklerini görerek, tespit ederek, görmezden gelmeden, gerçekten görerek ve anlayarak 7 den 77’ye herkese destek olmaya gayret edeceğim. İnsanlarla bire bir olmayı, konuşmayı, onların sorunlarıyla ilgilenmeyi, çözüm üretmeyi seviyorum. Kendime güvenim tam; çözüm üretebileceğime, bu işi hakkıyla yapabileceğime inanıyorum. Buradaki insanlara hitap edebileceğimi, muhtarlık görevini layıkıyla ve severek yapacağımı düşünüyorum.. Beni tanıyan insanların gidip başkasına oy vereceğine kesinlikle ihtimal vermiyorum. Ulaşabildiğim kadar insana ulaşmaya çalışıyorum. Gelen benim için gelecek, başka bir şey için gelmeyecek. İnsanların bana güvenebileceğine inanıyorum. Özellikle kadınlarla bir araya gelmek, sorunları tespit etmek ve birlikçe çözüm üretmek en önemli amacım olduğu için bana oy vereceklerine inanıyorum. Ara vermeden ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Tanımadığınız  birçok insanın bile sizi sevdiğini fark ediyorsunuz; ben sahada bunu gördüm. Bu iş olur ya da olmaz kısmet ama ben elimden geleni fazlasıyla yaptığıma inanıyorum. İnanmak başarmanın yarısıdır diyerek şimdiden en önemli bölümü başardığıma inanıyorum.

KAZANACAĞIMA İNANIYORUM

Seçimden galibiyetle çıkacağınıza inanıyor musunuz?

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerden edindiğim izlenime göre gayet olumlu bir ilgi ve destek var. Güzel enerji ile karşılaşıyorum hep. Bu ilgi ve pozitif enerji de beni daha çok motive ediyor kendime olan güvenimi artırıyor, umutlandırıyor. Allah’ın izniyle sonucun beklediğim şekilde olacağına inanıyorum.

KADINLAR BİRBİRİNE GÜVENMELİ

Diğer kadın muhtar adayları ile görüşüyor musunuz? Aranızda bir dayanışma var mı?

Diğer kadın muhtara adayları ile de zaman zaman bir araya geliyor istişarelerde bulunuyoruz ve birbirimize destek oluyoruz. Kadın her alanda kadına destek olmalı, güven vermeli ve desteklemeli zaten. Kadının en iyi dostu yine kadındır, en iyi anlayandır çünkü hemcinsini. Kadının eli değecek ki her şey daha da güzel olsun. Bu yüzden birbirimize desteği önemsiyoruz.

Kadın olmanız, muhtarlık seçiminde size bir avantaj sağlar mı?

Sağlar. Çünkü kadın bakış açısı ile sorunları tespit ve çözüm üretme noktasında kadının pratikliğini ve en önemlisi sabrını hepimiz biliyoruz. Bu anlamda önemli bir fayda sağlayacağına ve kadın olmanın aslında bir avantaj olduğuna inanıyorum.

El sanatları usta öğreticisi olarak bir kadına eğitim vererek meslek edinmelerine ve ev ekonomisine katkı sağlamalarına yardımcı oluyorsunuz. Çukurçayırlı kadınlar için el sanatları konusunda bir çalıma yapmayı planlıyor musunuz?

Bu konuda kadınlara yönelik meslek edindirme konusunda önemli bir projem var. Mahallede el sanatlarına yönelik kursların açılması ve var olan kursların devam etmesi için gayret göstererek, bu kursların daha rahat edebilecekleri mekanlara taşınması için çaba göstereceğim. Daha ileri süreçte ürettiklerini satabilecekleri satış noktalarının oluşturulması için gerekli girişimlerde bulunacağım yetkili makamların desteğini almaya çalışacağım. Ayrıca Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında özellikle toplumda teknolojinin yanlış kullanılmasına dikkat çekerek aile bütünlüğümüzün korunması için zamanımızı üreterek geçirmeye, özellikle kadınlarımızın üretmelerine, gençlerimizin okumasını önemsiyorum.

ÇUKURÇAYIR İÇİN EN İYİSİNİ YAPACAĞIM

Muhtar olduğunuz takdirde yapacağınız ilk iş ne olacak?

Çukurçayır Trabzon’un en kalabalık mahallelerinden biri. Güvenlikle ilgili sorunların giderilmesine yönelik çalışmam önceliklerimden olacak. İlk ayetimiz “Oku” dan yola çıkarak daha çok okuyan, öğrenen ve farkındalığı artan bir mahalle için öncelikle mahallemize bir kütüphane kazandırmak istiyorum. Gelişen, öğrenen ve üreten bir mahalle için kursların açılmasına öncülük etmek hedeflerim arasında yer alıyor. Yeni bir sağlık ocağının kurulması için de gerekli girişimlerde bulunmayı planlıyorum. Mahalle halkının desteğini alarak, onlardan aldığım güvenle Çukurçayır için en iyi en güzel ne ise onu yapmaya gayret göstereceğim. Bunun için tüm Çukurçayır’ın desteğini bekliyor hepsine saygı ve sevgilerimi gönderiyorum. Gelin hep birlikte Çukurçayır’ı daha yaşanır ve güzel bir hale getirelim.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonlu Sağlık Çalışanları Biraraya Geldi
Trabzonlu Sağlık Çalışanları Biraraya Geldi
İstediği yerde istediği kişiyle ekrana çıkarız
İstediği yerde istediği kişiyle ekrana çıkarız