Cüneyt Zorlu açık açık söyledi: Peşkeş çekiliyor

Cüneyt Zorlu açık açık söyledi: Peşkeş çekiliyor

03 Aralık 2021 - 11:08

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Aralık ayı ikinci toplantısı, Başkan Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirildi.
Plan Bütçe ve İmar Komisyonundan gelen, Pazarkapı Mahallesinde bulunan ve Aş evi olarak kullanılmak amacıyla restore edilen, Kargir ev niteliğindeki binanın Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği'ne devredilmesi maddesi tartışıldı. CHP'li ve İyi Parti'li bazı meclis üyeleri binanın Belediyeler Birliği'ne devredilmesine itiraz etti. 
Konuya tepki gösteren CHP'li meslis üyesi Oktay Söğüt,
"Aşhane olarak restore edilen bir bina. Aşhane olacak bu binanın doğu Karadeniz belediye birliğine devrediliyor bu bina. Tarihi tescilli bu bina aslına uygun olarak değil, ofis büro ve sekreterya olarak kullanılacak. Buna itirazımız var." ifadelerini kullandı. 

"Belediyeler Birliğine peşkeş çekiliyor"

CHP'li meclis üyesi Cüneyt Zorlu ise, 
"Pazarkapı Kentsel dönüşüm projesi içinde restore edilen bina Aşhane ve Karadeniz yemeklerini tanıtmak adına yapılan bir projeydi. 258 metrekarelik bu bina 2 milyara mal oldu. Binanın verilmesi konusunda DOKA'dan izin alınması gerekmiyor mu? Amacı dışında kullanılacak bu bina, kamu faydası ne? Belediyeler birliğine neden devrediliyor? Personeli bile olmayan bir yapıya böyle büyük bir bina neden veriyor? Neden kendi binamızın onlara veriyoruz. Bu resmen elimizdeki binaların onlara peşkeş çekilmesidir. Kararınızdan geri dönün." diyerek konuya itiraz etti. 

"Öğrencilerin kullanacağı alan yok"

CHP'li Turgay Şahin de, binanın Belediyeler Birliği'ne devredilmesine tepki gösterdi. Binanın daha verimli kullanılmasını isteyen Şahin sözlerine şöyle devam etti: "Pazarkapıdaki o bina onarılırken size dedim ki, bu Pazarkapıyı kütüphane yapalım. İhtiyaç var. Burayı müze yapacağız dediniz. Aşhane yapıldı sonra. Şimdi burayı Belediyeler Birliğine vereceğiz diyorsunuz. Büyükşehirin Ortahisar da beş tane tarihi binası var. Vakıflara derneklere verildi. Bu binaların kapısında kilit var, ayda bir açılıyor. Kamuya ait yerlerimizi derneklere vakıflara veriyoruz bu doğru bir yaklaşım değil. Buradaki lokanta olan bina ve Tanjant'daki kültür varlıkları binasının takası söz konusu. O zaman o binayı takas edelim Belediyeler Birliğine. Belediyeler Birliği ayda bir toplanacak, eski belediye binası var yukarıda, ayda bir toplantı yapacaksa orada yapsınlar. Elimizdeki binaları yararlı kullanalım. Kamu binası olduğunda saat beşten sonra kullanılmıyor. Burayı vatandaşın hizmetine sunalım. Trabzon eğitim kenti. Üç tane üniversitesi var. Öğrencilerin elinden aldık alanlarını. Kütüphanesi yok, ucuz fiyata çay içeceği yer yok. Sonra neden öğrenciler Trabzon'u tercih etmiyor. Bu alanları halkın kullanımına açalım." 

"Peşkeş ifadesini reddediyorum"

Meclis üyelerinin itirazlarını dinleyen Başkan Ahmet Metin Genç, "Binayı bedelli mukabiline vereceğiz. Göreve geldiğim günden itibaren bu kurumun menfaatini koruyorum ben. Peşkeş ifadesini reddediyorum." diyerek Cüneyt Zorlu'nun sözlerine tepki gösterdi. 

Sözlerine devam eden Başkan Genç,  "O binayı müze olarak düşüyorduk. Aş evi olarak da. Bu iki konseptten bir tanesi amaçlı bir değerlendirme yaptık, DOKA da bize destek verdi. Vali bey bize Hasanpaşa Hamamını da verdi. O konsepti orada işletiriz diye düşündük. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu orada kendileri inceleme yaptılar. Mevcut binalar yetmiyor kendilerine. Resmi bir konut yapamıyoruz, belediyeler birliğinin de kullanacağı bir amaçla bu devri sağlıyoruz. Bedelinden mutabık kalarak devri sağlıyoruz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Trabzonspor'un Giresunspor maçında kazandığı penaltı
İşte Trabzonspor'un Giresunspor maçında kazandığı penaltı
Trabzonspor penaltılarla yıkıldı
Trabzonspor penaltılarla yıkıldı