Cora’dan ekonomik kriz yorumu: Milletin parasını milletten...

Cora'dan ekonomik kriz yorumu: Milletin parasını milletten kıskanmadık!

18 Haziran 2022 - 13:03 - Güncelleme: 18 Haziran 2022 - 13:28

Trabzon basını ile biraraya gelen AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

MİLLETİN PARASINI MİLLETTEN KISKANMADIK

Ülkenin birinci gündemi ekonomik sorunlarla ilgili açıklamalarda bulunan Cora, “Şuanda bütün çalışma takvimimiz bu sorunları ortadan kaldırmaya yönelik, sağlık çalışanlarına özlük hakları ve emekli olduktan sonra yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmaya yönelik. Yine çalışan kesime yönelik 3600 ek göstergelerde 600 puan arttırmak suretiyle değişiklikler içeren bir yasa teklifini hazırlayacağız. Emekliler ve asgari ücretle alakalı çalışmalarımız var. Milletin parasını milletten kıskanan bir yaklaşım içinde olmadık. Sorun var, sıkıntı var bunun farkındayız ama bu sorunların kaynaklarını, temel sebeplerine bakmak lazım. Şuanda akaryakıt fiyatı 40 dolardan 140 dolara çıkmamış olsaydı belki bugün konuştuğumuz konuları konuşmamış olacaktık. Tabi küresel ölçekten kaynaklanan enerji fiyatlarındaki sorunlar her bir tarafı etkilediği gibi Türkiye’yi daha fazla etkiledi. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı devam etmektedir” dedi.  

ŞEHİR HASTANESİ’NİN İHALESİ YENİDEN YAPILACAK

Akyazı spor merkezi alanında yapılan şehir hastanesi inşaatının durması ile ilgili konuşan Cora, “Son ekonomik sorunlara bağlı olarak bazı yatırımlarda, tasviye, yeniden ihale etme süreci olacaktır.  Şehir hastanesi şu anda önce yavaşladı, sonra Sağlık Bakanlığı ile ilgili yüklenici firmanın görüşmesi oldu. Fiyat farkı konusunda anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tasviye yolunu seçti. Keşke tasfiye olmadan, daha hızlı şekilde çözüme kavuşsaydı. Oluşan fiyatlardan, talepler örtüşmeyince bu yol tercih edildi. Yerinde tespitler yapılarak oluşan tasfiye komisyonu ile süreç tamamlanacak. Yaklaşık 40-45 gün sonra yeniden ihalesi olacak” dedi.

YENİ HAVALİMANI DENİZ DOLGUSUYLA YAPILACAK

Yeni havalimanının deniz dolgusu ile yapılacağının öngörüldüğünü belirten Cora, “Yeni havalimanı yatırım programına dahil edildi. İz ödeneği ortaya konuldu. Şimdi Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nin ön tarafında sondaj çalışmaları yapılıyor. Trabzonspor’un tesislerini Trabzonspor’un rızası dışında kamulaştırmamız olmaz. Ama kaçınılmaz durum olduğunda orada mecburen öyle bir adım atmak durumunda kalınabilir. En rantabl şekilde olaya yaklaşmamız gerekiyor. Bence şu anda görülen yöntem deniz dolgusu. Trabzonspor tesisleri bakılır. Çalışma yapılır gösterilir, uygundur denilir, rantablsa, uygun karşılanırsa kabul edilir. Biz daha önce açıklama yaptık, Trabzonspor’un açıklamasına üzüldüm. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’ni kapsayacak mı, daha öteye denize doğru planlama mı olacak, zaman içinde ortaya çıkacak. Kısa vadede sonuç üretilmeyebilir” ifadelerine yer verdi.

4 DOLAR TEHLİKELİ BİR AÇIKLAMA

Muhalefetin fındık fiyatının 4 dolar olması yönündeki açıklamalarına cevap veren AK Parti Milletvekili Cora, “Fındığın borsası Hamburg’da değil TBMM’de.  Fiyat ve piyasada belirleyici konumdayız. Üretici bahçeye inmeden fiyatı biliyor. TMO’yu devreye sokmamız, üreticiyi memnun edecek fiyatları açıklamış olmamız, sanayicinin, ihracatçının kazandığı bir süreci ortaya koyuyoruz. Fındıkta ihracat oranları geçen yıl rekor seviyedeydi. Şimdi 1. 6 milyar civarında ihracatımız söz konusu. Dolayısıyla biz yine fındıkta uluslararası piyasayı da dikkate alıyoruz. İkimizin de beklentilerini karşılaşacak fiyat belirlenecek. 4 dolar gibi bir fiyat söylemek şuanda tehlikeli bir kavram. Bu yıl, enflasyonist ortam var. Enflasyonist ortamda fındığın fiyatının belki hemen açıklanmaması da üreticinin menfaatine olabilir. Bugün açıklanan fiyat yarın üretici aleyhine olabilir. Eylül ayında, ekonomik parametreleri dikkate alınarak konulmalı. Şu anda tehlikeli bir yaklaşım. Hem popülist, hem de tehlikeli yaklaşım. CHP kendi iktidar olduğu dönemde fındığa kaç dolar verdi. 1 doların üzerinde verebilmiş mi? Yarın dolarda yaşanabilecek düşüş üreticiyi olumsuz da etkileyebilir. Bunda aceleci olmamak gerekiyor. Piyasayı iyi takip etmek gerekiyor. Biz şu ana kadar üreticiyi mağdur etmedik. Şuan TMO’da fındık yok. TMO zarar etmeden sattı. TMO yine cesaretli ve iştahlıdır. Üreticinin yanında yer alacak. Fiyat noktasında TL bazında söyleyebileceğim fiyat inanılmaz derecede heyecan yaratabilir. Ama bunu söylemek üreticinin menfaatine olmayabilir. Bence bunu beklemeliyiz ve en doğru zamanda karar vermeliyiz” dedi.

AK PARTİ 6 VEKİL ÇIKARABİLİR Mİ? 

AK Parti her dönem Trabzon'da iddialı parti olmuştur. AK Parti'nin 6. sıra adayı ile muhalefet partilerin 1. sıra adayı eş değerdir. Muhalefet kendi aralarında anlaşmazlık yaşarken, AK Parti 5 milletvekili adayı çıkarmıştır. Bu dönemde yine AK Parti en iddialı partidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı
Rusya'da okula silahlı saldırı: 13 kişi öldü, 21 kişi yaralandı
Rusya'da okula silahlı saldırı: 13 kişi öldü, 21 kişi...