Çocuklarda internet bağımlılığı davranışlarını nasıl...

Çocuklarda internet bağımlılığı davranışlarını nasıl etkiliyor?

Çay TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la gündem programının konuğu Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Cansu, Covit-19 döneminde çocuklardaki tavır ve davranış değişikliklerini ve internet bağımlılığını araştırdığı çalışmanın ayrıntılarını anlattı.

21 Haziran 2021 - 13:50 - Güncelleme: 21 Haziran 2021 - 14:28

ÇAY TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem programının bugünkü konuğu Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Cansu, Trabzon Halk Sağlığı Birimi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttükleri "Covit-19 pandemisi döneminde, 8-17 yaş arasındaki çocuklarda değişen tutum ve davranışınların incelenmesi ve internet bağımlılığının değerlendirmesi" çalışmasının tüm detaylarlarını canlı yayında aktardı. 

İnternet bağımlılığının çocuklarda arttığına dikkat çeken Cansu, çocuğun 4 yaşına gelene kadar teknolojik cihazlardan uzak tutulması gerektiğini ifade ederek, "İnsanı insan yapan değerler ilk 3 yaşta oluşuyor. Mesela bir evde sevgi çerçevesinde iletişim varsa çocuğun sevgi bağları güçleniyor. Nefret varsa bu bağlantılar gelişiyor. Çocuğun beynindeki bağlantıların şekillenmesini biz yapıyoruz. En önemli bağlantı sevgi bağlantısıdır. Bunu oluşturamazsanız hayatı boyunca mutsuz olabiliyor" dedi. 

İnternet kullanımının çocuklarda haz duygusunu geliştirdiğini ifade eden Cansu, "Haz duygusunun sınırı yok, çok zengin insanlara bakın yapabileceğini her şeyi yapmıştır ve mutsuzdur. Ayrıca teknolojik aletlerde her şey çok hızlıdır, çocuk oradaki hızı normal hayatında da arayacaktır ve bunun sonucunda hiperaktivite ortaya çıkar.  Çalışmamız sonucunda ortaya çıkan rakamlar gerçekten ürkütücü. Çocukları kitap okumaya yönlendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...