CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman; ’Bu kenti...

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman; 'Bu kenti mahvettik' dediklerine inanıyorum

12 Kasım 2021 - 16:30 - Güncelleme: 12 Kasım 2021 - 16:48

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, İlçe Başkan Yardımcısı Veliye Tığsavaş ve İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Tülay Yazıcı habercuk.com’u ziyaret etti.

Ziyarette Trabzon gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Ortahisar İlçe Başkanı Oyman, “Ortahisar Belediyesi büyükşehir belediyesinin gölgesinde hala 2014 yılında vaat edilen projeleri yapmaya çalışıyor” dedi.

TERMİNALİN YERİ YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ

Ulaşım master planı bittikten sonra terminalin yerinin değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Oyman, “Trabzon’un hem kullanılabilirliği açısından hem de bakımsızlığı açısından kesinlikle yeni bir terminale ihtiyacı vardır. Ancak yer konusunda bir çalışma yapılmadan sadece belediyenin elindeki bir arsayı kullanmak ‘Buraya bir terminal yapalım’ demek yanlış. Trabzon genelinde bir master planı, ana plan gibi bir proje yapılıyor. Bu plan henüz sonuçlanmadı. 2. Çalıştayı yakın tarihte yapıldı ve ilerleme aşamasında. Bu süreçte terminal yerine karar vermede bir itirazımız var. İlk olarak ulaşım master planı bitmeli ve buna göre de terminal yeri belirlenmelidir” dedi.

ŞEHRİN GÜNEYE AÇILMASI LAZIM

Yeni terminal yerinin şehir trafiğini de dikkate alınmadan belirlendiğini belirten Oyman, “Yeni yapılan bulvar bile şehrin tam ortasında kaldı. Bizim artık güneye açılmamız lazım, şehrin bu tip merkezi olabilecek tüm binaları şehrin güneyine taşınmak gerekli. Tüm kullanılabilecek alanlar sahil noktasında ve tek yolumuz var. Trafik kazası yaşadığımız zaman tüm sahil kitleniyor. Bugün tünelden Beşirli’ye kadar trafik geliyor. Havaalanına kadar trafik yaşanıyor ve bunu aşamıyoruz. Ulaşım master planı çok önemli ancak uygulamada hatalar yapılıyor” dedi.

TÜRKİYE’NİN EN KÖTÜ SAHİLİ TRABZON’DA…

Ortak akılla hareket edilmediğine dikkat çeken CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, “Başkanın fikir birliğine varacak bir yapısı olmadığını düşünüyorum. Çünkü öyle bir şey olsaydı fikir birliğinde ya da ortak akılla hareket edecek kişi, “Biz şehrin %65 oyunu aldık, %35 bize itiraz ediyor” cümlelerini kurmaz. İkincisi demokrasilerde seçimler var, insanlar bize bu şehri yöneteme hakkı verdi dolayısıyla yaptığımız şeylere saygıduyacaklar gibi bir açıklama yapılmaz. Bu yüzden bu tip bir yaklaşımda bulunmayacağını kendi açıklamalarından anlıyoruz. Peki, sahil kente gelelim. Sahil kent dediğimiz Trabzon’da sahili kullanacağımız alanlardır. Maalesef ki böyle bir alan yok. Bir girişimde bulunuluyor ‘Ganita- Faroz Sahil Bandı’diye bir proje burada da yoğunlaşmanın beton olduğunu görüyoruz. Hatta ilk projesinde eski Ganita’da yaşayan sakinlerin orada bir doğal plajın olması taraftarıydı. Sonra bir farkındalık yaratıldı ve proje doğala döndü bu yüzden erkenden müdahale etmek faydalı oluyor. Yani çıkıp” Yok efendim muhalefetlik yapıyorsunuz! Her şeye karşısınız!” demek bir tarafa biz bunu aşıp diyoruz ki önceden müdahale edelim, burada bir yanlış var, betonlaşma var. Bunu ifade etmek istiyoruz. Yoksa bizlerde sahilin düzenlenmeye ihtiyacı olduğunun farkındayız. Komşu şehirlerimiz Artvin, Rize, Giresun, Ordu veya Samsun’a gittiğimiz zaman da görüyoruz bizim sahilimiz konumuna göre çok kötü bir durumda. Hatta ben şunu iddia ediyorum Ortahisar’daki sahil Trabzon’un belki de Türkiye’nin en kötü sahillerinden bir tanesi. Kullanılabilecek alan yok” dedi.

 

BEŞİRLİ DOLGU ALANINDA NE YAPILACAĞI BELLİ DEĞİL

Beşirli dolgu sahasında ne yapılacağının belirsiz olduğunu söyleyen Başkan Oyman, “Gülcemal projesinin ise nasıl olacağı belli değil gibi...  1 ay öncesinde bir proje gösterildi; bunda oyun alanları, lunaparklar, eğlence tesisleri gibi ifadeler mevcuttu ancak net değil, değişiklikler mevcut. Seçim zamanında da sürekli farklı ifadelerde bulunuldu ancak net bir durum oturtamıyorlar. Arada Beşirli dolgusu çalıştayı yapıldı. Daha öncesinden gelen bir proje olduğunun netliğini daha rahat anlayabilirsiniz. Ancak göreve geleli epey bir süreç geçti bu kadar aksaması büyük bir eksikliktir. Burası devasa bir alan ama ne yapılacağının bilinmemesi, kararsız kalınması hem zaman kaybına neden oluyor hem de yine ortak akıldan uzaklaşılmış oluyor. Hiçbir şey yapamıyorsan yarışmaya açarsın vatandaşın oyuna sunarsın. Çünkü şehir merkezinde sosyal alan, yaşam alanı çok az. Bu şehrin bir yerde yaşamaya ihtiyacı var, insanların nefes almaya, sıcak havalarda sahile koşmaya ihtiyacı var. Şimdi bakıyoruz ihtiyacımız olan her alanda dolgu var. Şehrin karmaşasından kaçıp nefes alacağımız alan yok” ifadelerini kullandı.

BEŞİRLİ’DE KADINLAR İÇİN YAPILAN MERKEZE TEPKİLER VAR AMA…

Beşirli’de hayırsever bir iş insanı tarafından yaptırılacak olan Kadın Yaşam İstihdam Merkezi, yeşil alanın yok edilerek ve bölgedeki araçların kesilmesi suretiyle yapıldığı için tepki aldığını belirten Oyman, “Proje seçim vaatlerinden bir tanesiydi. Kadın Yaşam İstihdam Merkezi şeklinde bir projeydi. Tamamen kadınlara yönelik en azından faaliyet ve spor alanı olabilecek kapasiteye sahip bir alan olacaktı. Proje güzel bir proje sonuç olarak böyle bir projeye ihtiyaç duyuldu ki talep oluştu. Kadınlara özel olması açısından önemli bir proje ama yer konusunda aynı problemle karşılaşıyoruz. Sahili beton yapılaşma ile doldurmak yanlış. Şikâyet aldık, en son meclis toplantısında meclis üyelerimizle beraber ifade ettik. Burada bir şikâyet var, ‘Proje tamam ancak yer konusunda farklılık yapılamaz mıydı?’ diye sorduk. “Ağaçlar sökülüyor ama daha fazlasını dikeceğiz” şeklinde bir cevap aldık. Sonuç olarak burada bir şikâyet var. Yer konusunda büyük ihtimal farklı bir çözüm olabilirdi. Ama dediğim gibi “Orada bir yer var biz burayı yapalım” şeklinde anlık kararlarla hareket ediliyor. Proje konusunda herhangi bir sıkıntımız yok ama yer konusunda artık bazı şeyleri aşmamız lazım. Dolayısıyla bunları aşamayıp yılların verdiği tecrübeler kullanılmıyorsa kendilerinde büyük bir hata görüyorum” ifadelerini kullandı.

 

ORTAHİSAR BELEDİYESİ HALA 2014’DE VAAT ETTİĞİ PROJELERİ YAPMAYA ÇALIŞIYOR

Ortahisar Belediyesi’nin vaat ettiği projelerin sadece bir kaçını hayata geçirdiğini ifade eden Oyman, “Ortahisar bence devasa bir şehir, 330 bin nüfusu var. Türkiye’de 23 ilden büyük bir ilçe. Yeni bir belediye ve yeni belediye olmasıyla birlikte birçok avantajı yanında getirmiştir. Çünkü faaliyete herhangi bir borcu olmadan başlamıştır. Baktığınız 7senede her sene borçlanma devam ediyor. Bu borçlanmaya nazaran Ortahisar’ı geliştirdik anlamında herhangi bir şey elde var mı? Yok. İki seçim var 2014-2019 seçimleri bu iki seçimde bilginize 18 tane hat var ki birbiriyle çakışıyor ve hala daha 2014'te söylediği şeyler yeni yapılmaya başlıyor. İnternet sitesine girip bakın kaç tane proje tamamlanmış, kaç tane proje henüz çalışma aşamasında. Hala izinler devam ediyor. Bazı şeyler var onları halletmeye çalışıyorlar. 2014 yılından kalan problemlere çözüm bulamamışlar” dedi.

 

ORTAHİSAR’IN ÖNCELİĞİ TÜNEL AKVARYUM MU?

Ortahisar Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin gölgesinde kaldığını belirten Oyman, “Oysa ki, iki belediye başkanı da aynı siyasi partiden. Bir çok projeyi büyükşehir üstleniyor. Bazı yerlerde Ortahisar devralmaya çalışıyor. Herhangi bir sorunda Büyükşehir’e devrediliyor. Ortak çalışabilecek iki tane parti başkanının en temel sorunu 2014'ü Büyükşehir Yasası Trabzon'da kabul edilmesiyle oradan başladı. Biz Büyükşehir olmaya hazır değildik ve büyükşehir yasasında ilçeler ve ilçe belediyelerine karşı bazı şeyler var. Dolayısıyla Büyükşehir'in zaten ağırlık ve yasalar olarak yani yetki olarak ağırlığı var ama bu ilçe belediyesi hiçbir şey yapamıyor anlamında değildir. İlçe belediyelerinin çok güzel girişimcilik örnekleri sergileyerek hem halka yaşam alanı katabilecek hem de kendine. Sonuçta Belediye olarak kendine fayda sağlayabilecek birçok noktada proje geliştirebilir. Bu projeleri geliştiremiyoruz. Ortahisar’da bir öncelik sıralayabildik mi? Ortahisar’ın öncelikli problemi ne dendiği zaman karşımıza tünel akvaryum mu çıkacaktı? Tünel akvaryuma o parayı yatırana kadar Ortahisar’ın diğer bölgelerine o paralar harcansaydı keşke… Ortahisar’ın büyük tarihi zenginlikleri var. O tarihle beraber turizm cenneti olurdu. Turizm demek oradaki esnafı canlandırmak demek, bu şehre giriş demektir. Ben öncelikleri sıralayamadıklarını düşünüyorum tabii ki Büyükşehir’in Ortahisar’ın üzerinde yetkiden dolayı birçok şeyi vardır fakat buna sığınmamalıdır. Belediye sürekli borçlanıyor. Bu senede artacak, karşımıza kendini geliştiremeyen büyükşehirin altında bir ilçe çıkıyor” dedi.

 

BOZTEPE’YE BAKINCA “BU ŞEHRİ MAHVETTİK” DEDİKLERİNE İNANIYORUM

Ekrem İmamoğlu’nun verdiği Boztepe örneğinin kentte yeterince tartışılmadığını belirten Oyman, “Boztepe’de yapılan viyadüklere bakınca bugün her kesimden eleştiri geldiğini görüyoruz. Kimse projeyi sahiplenmiyor. Onların da yaptıklarına baktıkları zaman keyif aldıklarını düşünmüyorum. “Ne güzel yol yaptık” değil de “Hakikaten bu şehri mahvettik” dediklerine inanıyorum. Ama söyleyemiyorlar. Aslında söyleseler hepimiz faydalanacağız bu durumdan. Bakıldığında içleri sızlamıyorsa zaten vicdanları yok demektir. Onların da bu yapılanların şehre yakıştırmadıklarını düşünüyorum. Hiçbir insanoğlu bu görüntüden hoşnut kalmaz, kalmamalı. Şehre bakıyorsunuz her yer çarpık kentleşme, betonlaşma ve plansızlık. Çarpık kentleşmenin en güzel örneği Trabzon’dur” ifadelerini kullandı.

EN KISA ZAMANDA GİDECEKLER

“Bir sonraki dönem insanların kafalarındaki düşünceyi, beklediklerimizi ve unuttuğumuz Trabzon’u hatırlamak adına birçok çalışma yapıyoruz. Biz keyifli sohbet etmeyi unuttuk, kendi dertlerimiz arasında sıkıştık kaldık. Bunun üzerine şehirdeki problemlerde eklendi. Trafik problemi, elektrik, su problemi, imar problemi bunların içerinde boğulduk kaldık. En önemlisi insanlara hal hatır sormayı unuttuk. Şimdi herkesle iç içe olmayı, bu şehrin dinamikleriyle birlikte olmayı hedefliyoruz. Uzun vadeli gerçekten plan yapabilecek bir yönetim anlayışına ihtiyaçvar. Ben yaptım oldu anlayışından uzaklaşmamız lazım. Bugün bu şehrin ihtiyaçları dururken farklı şehirlere yatırım yapılıyorsa akılları oralardadır. Eğer öyleyse en kısa zamanda göndeririz, hiç sıkıntı yok. Ama buralar artık düzene girecek. 22 ay boyunca birçok kişiyle temasta bulunduk. Her şeyi etrafımızdaki herkese sorarak fikir alarak ilerledik. Hayaller kurduk şimdi ise uygulama noktasındayız. İşte bu yüzden o günü bekliyoruz”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Trabzonspor'un Giresunspor maçında kazandığı penaltı
İşte Trabzonspor'un Giresunspor maçında kazandığı penaltı
Trabzonspor penaltılarla yıkıldı
Trabzonspor penaltılarla yıkıldı