CHP’li vekil Kaya, Demiryolu kandırmacasını belgeleriyle ortaya...

CHP'li vekil Kaya, Demiryolu kandırmacasını belgeleriyle ortaya koydu

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM'de yaptığı basın toplantısında AK Parti'nin yıllardır Trabzon'a ve bölgeye müjde olarak açıkladığı demiryolu projesinin 2029 bile hazırlık aşamasında göründüğü bütçe kitapçığını ortaya koydu.

22 Şubat 2021 - 14:13 - Güncelleme: 23 Şubat 2021 - 11:10

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan'ın geçtiğimiz hafta partisinin il kongresi için geldiği Trabzon'da " Trabzon-Erzincan hızlı tren projemizin güzergah etüt çalışmalarını seneye tamamlıyor. Ardından inşaatına başlıyoruz" ifadeleriyle "Müjde" olarak açıklanan demiryolu projesinin bir kandırmaca olduğunu ortaya koydu. 

2021, 2023 BÜTÇELERİNDE DEMİRYOLU YOK

2010 yılından bugüne kadar bakanların, vekillerin, başbakanların ve cumhurbaşkanının yereldeki yöneticilerin Erzincan- Trabzon demiryolu ile ilgili vaatlerini tek tek sıralayan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, "Ulaşım Bakanlığının 2021 yılının yatırım bütçe kitapçığında tren yolu yok. 2002'de ile 2020 arasında demiryolu konusunda bahsettiğim bölgede hiç bir faaliyet yok, 1 metre ray yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 yılda Anadolu'nun dört bir tarafını gerçek manada demiryolu ile ördüklerinden bahsediyor bahsettiğim bölgede tek bir metre ray yok. Ulaştırma Bakanlığı'nın 2023 yılı bütçe kitapçığına bakalım. Yine bahsettiğim bölgede bir metre ray yok. Samsun ve Artvin arasında 1 metre ray yok. Binali Yıldırım, "2023’te proje bitecek” demişti. Ulaştırma Bakanlığı’nın haritasında 2023 yılında demir yollarının durumunu ortaya koymuş, bahsettiğimiz bölgede hiçbir çalışmadan ve projeden bahsedilmiyor" dedi. 

2029'DA HAZIRLIK AŞAMASINDA

2029 yılında da demiryolu projesinin hazırlık aşamasında olduğunu gözler önüne seren CHP'li vekil Ahmet Kaya, "Ve geliyoruz 2029 yılına. 8 yıl sonraki haritada da Erzincan, Gümüşhane, Torul, Maçka’ya buradan da Ortahisar İlçemize kadar gelen bir hat ve buradan Rize’ye gelen bir hat var. Bu hat 2029 yılında bitmiş mi oluyor? Kitapçıkta yeşille gösterilen yer yani proje hazırlama aşamasındaki hatlar olarak gösteriliyor. 2010 yılından bugüne yaklaşık 20 yıldır vaat edilen, “Yaptık, yapıyoruz, müjde, başladı, başlıyor, bitiyor…” ifadeleriyle bahsedilen hat 2029 yılı Devlet Demiryolu Haritası’nda Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçe kitapçığında “Proje hazırlama aşamasındaki hat” olarak gösteriliyor" ifadelerine yer verdi. 

BU RESMEN DALGA GEÇMEKTİR 

"2029 yılında bitmiş faaliyette bir hat olarak görüyor. Bu resmen Karadeniz insansıyla, Trabzon insanıyla dalga geçmektir. Üzülerek söylüyorum. Bizim yüz yıllık hayalimizle oynuyorlar. Sazı her eline alan AKP’li Trabzon’a gelip “Demiryolu hayırlı olsun” diyor. 2029’a kadar AKP’diye bir parti kalmayacak. İlk seçimlerde AKP diye bir parti kalmayacak. Kaldı ki 2029’da proje hazırlama aşamasında gözüken hattı müjde olarak veriyorsunuz. Aklımızla resmen dalga geçiyorlar" 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon, sanki korona hiç yokmuş gibi
Trabzon, sanki korona hiç yokmuş gibi
Trabzon'daki kazılar için önemli uyarı: Belediye işçileri değil, arkeologlar çalışsın...
Trabzon'daki kazılar için önemli uyarı: Belediye işçileri...