CHP il başkanlarından AKP’nin çay kanununa sert tepki

CHP il başkanlarından AKP’nin çay kanununa sert tepki

30 Haziran 2022 - 14:08

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanlığı’nın çağrısıyla, AKP’nin meclise sunduğu fakat gelen tepkiler üzerine komisyondaki görüşmeleri ileri tarihe bırakılan “Çay Kanunu” teklifi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantının ardından il başkanlıkları ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada“UÇK Başkanı Mehmet Erdoğan bile kanun teklifine gelen tepkiler üzerine ben hain değilim diye açıklama yapmıştır. İlginçtir. Yorum yapmak istemeyiz ama sormadan edemeyiz; hain kim?” denildi.

Rize’nin Fındıklı ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanlığı’nın çağrısıyla, Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun il örgütlerine bağlı il ve ilçe başkanlarının katılımıyla ‘Çay Kanunu’ hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

NİYETLERİ ÇAY TARIMINI ELE GEÇİRMEK

 “Çay Kanunu”nun tüm detaylarının masaya yatırıldığı toplantı sonrasında Rize Artvin, Trabzon ve Giresun il örgütleri adına, ortak bir basın bildirisi yayınlandı.

Kanun teklifi görüşmelerinin ertelenmesinin tehlikenin yok olduğu anlamı taşımadığı ifade edilen açıklamada, “ Aslında bu kanun teklifi çay sektörüne ve çay üreticilerine ikinci saldırıdır. İlk saldırı o zamanki (Ulusal Çay Konseyi) UÇK Başkanı Ali Bayramoğlu tarafından hazırlanmış ve gelen tepkiler üzerine geri çekilmiştir. Her iki kanun teklifinin kaderi de aynı olmuştur. Kanun teklifini hazırlayanlar kanun teklifini sahipsiz bırakmışlardır. Kanun teklifi görüşmelerinin ertelenmek zorunda bırakılması bir başarıdır. Ama tehlike geçmiş değildir. Çünkü bu ikinci girişimdir. Demek ki niyetten vazgeçilmemiş. Niyet belli çay tarımını ele geçirmek” denildi.

 

TÜRKİYE’Yİ ÇAYDA DIŞA BAĞIMLI BİR HALE GETİRECEKTİR

AKP’nin Çay Kanunu’nda fiyatın Ulusay Çay Konseyi tarafından belirleneceğinin altı çizilen açıklamada, üreticiyi destekleme primleri ile ilgili hiçbir ifadenin bulunmadığı ifade edildi.

CHP’li başkanların ortak açıklaması şu şekilde devam etti:

“Cumhuriyet Halk Partisi’nin hazırlamış olduğu kanunda, o yıl açıklanan yaş çay alım fiyatının en az yüzde onu olmak şartıyla yaş çay üreticisine destekleme primi ödenecek diyoruz. Örneğin yaş çay taban fiyatı 10 tl olduğunda destekleme 1 tl olacak. Lakin AKP’nin kanununa baktığımızda özel işletmeler için üretilen çayın yüzde 10’u kadar ithal çay alımı yapmasına izin veriliyor. Bunun sonucunda aldığımız ithal çaylar hem Türk çayının değerini düşürecek hem de bölgede ki çay tarımını ve sanayisini yok olmakla karşı karşıya bırakacak, dünyanın en çok çay tüketen ülkesi olan Türkiye’yi çayda dışa bağımlı bir hale getirecektir.”

 

HAİN KİM?

“Bugün AKP’nin getirmeye çalıştığı kanun, taslağın oluşturulmasında rol oynayanlar tarafından adeta ‘Cami avlusuna bırakılan bebek’ muamelesi görmektedir. UÇK Başkanı Mehmet Erdoğan bile kanun teklifine gelen tepkiler üzerine ‘ben hain değilim’ diye açıklama yapmıştır. İlginçtir. Yorum yapmak istemeyiz ama sormadan edemeyiz ‘Hain kim?’ Bu söz konunun önemini ortaya koymuştur ve bizlerin bundan sonraki süreçte de bu konuyu sonsuza kadar ortadan kaldıracak şekilde mücadele etmemizi gerektirmektedir”

CHP İl başkanları, CHP’nin hazırladığı AKP ve MHP tarafından reddedilen Çay Kanunu taslağını, çayı ve ÇAYKUR’u yok etme kanunu olarak tanımladıkları Çay Kanunu taslağını, CHP örgütlerinin ev ev, köy köy gezerek anlatacaklarını ifade ettiler.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Akçaabat’ta Offroad Yarışları Başladı
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği
Trabzon Akçaabat oto servisinde kedi kurtarma seferberliği