CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Trabzon’dan Süleyman...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Trabzon'dan Süleyman Soylu'ya seslendi

23 Kasım 2022 - 16:22

 CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  CHP Trabzon İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, il ve ilçe yöneticileri katıldı.

DEPREM ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİ OLMASI LAZIM

Düzce Gölyaka’da gerçekleşen 5.9 şiddetinde yaşanan deprem olayıyla açıklamalarına başlayan Grup Başkanvekili Özel, “1 kaybımız var, Allah rahmet eylesin. Ailesine sabırlar diliyoruz. Düzce’de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak’ta 6, Sakarya’da 1 ve Bolu’da 1 olmak üzere şuana kadar 46 yurttaşımız yaralandı. Ankara’dan bir heyeti Düzce’ye görevlendirdik. Deprem Komisyon üyelerimiz şuanda Düzce’deler inceleme araştırma yapıyorlar. Bugün Türkiye’nin bir deprem gerçeği var. Bu konuya CHP’li Büyükşehir Belediyeleri ve sizin hemşeriniz Ekrem İmamoğlu bu konuya üst düzey ilgi gösteriyor ve dikkat çekmeye çalışıyor. Ancak yerel yönetimlerin boyunu aşan bir ulusal deprem politikasına ihtiyaç var. O konuda çalışıyoruz. Bu konunun bir an önce ülkenin gerçek gündemi olması lazım. Ülkenin üzerine binalar yıkıldıktan sonra siyasi münazaraların, siyasi çekişmelerin tartışmaların kıymeti kalmayacak” dedi.

SALDIRILAR RUSYA’NIN TÜRKİYE’YE TAAHHÜT ETTİĞİ GÜVENLİ BÖLGEDEN GELDİ

Mersin’de, İstanbul’da ve Gaziantep’te yaşanan terör saldırısına ilişkin konuşan Özel, “Bu patlamaya karşı Türkiye’nin tek vücut ve tek yürek olması gerekir. Bu yaşananların devamında bunların tekrar yaşanmaması için bir şeyler söylemek gerekiyor. Birileri çok kolaycı. Terör olayı olur, ‘bu konuda siyaset yapmayın’, kaza olur ‘bu konuda siyaset yapmayın’, maden patlar ‘bu konuda siyaset yapmayın’,  büyük haksızlıklar olur ‘siyaset yapmayın’. Siyaset bunlar yaşanmasın diye yapılır. Siz 2019 yılında Sochi’de Rusya ile anlaşma imzaladınız. Büyük başarı hikayesi gibi anlattı iktidar. Aynı tarihlerde de Amerika Birleşik Devletleri ile Ankara Anlaşması yaptılar. ‘Rusya tarafından sınırın öbür tarafının teröristlerden temizlenmesi, Türkiye’yle ortak devriye ile Türkiye’nin bu durumu denetlemesi ve görmesi’. Amerika’nın kontrolündeki bölgeler. Türkiye’ye terör saldırısı, anılan bölgeden geldi. Havan mermisi, roket saldırıları ile vatandaşlarımız öldürülüyor. Rusya’nın Türkiye’ye taahhüt ettiği güvenli bölgede oldu bunlar. O gün büyük başarıyı alkışlayanlar, bugün ‘Ne oluyor kardeşim, can ciğer kuzu sarması Putin, Neden oradaki Türkiye’ye saldırı odaklarını etkisiz hale getirmemiş’ demez mi? Ben sormaz mıyım ortak devriyede görmediniz mi bu unsurları diye? Bu tip işleri iç politikaya alet ederken çok iyi. Ama günü gelince bakıyorsunuz sus pus. 2019’daki Sochi anlaşması ne oldu? Bunun hesabının verilmesi lazım. Mersin’de İstiklal saldırılarının planlamaları ve talimatları bu bölgeden geldi. Eylemi gerçekleştiren saldırganlar bu bölgeden geldiler” açıklamalarında bulundu.

TÜRKİYE’Yİ KEDİ YAVRUSU GİBİ KAPININ ÖNÜNE KOYDULAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘ABD’nin taziyesini kabul etmiyoruz’ ifadeleriyle yetkisini aştığını söyleyen Özel, bu sözler sonrasında Türkiye’nin G20 ülkelerinin katıldığı toplantıya çağırılmadığını söyledi. Türkiye’nin bütün dünyanın gözünde beter duruma düşürüldüğünü dile getiren Özel, konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Ertesi gün ABD’nin taziyesini Erdoğan kabul ediyor. O Süleyman Soylu, Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili yetkisini aşan, boyunu aşan, en sakin olunması gereken en doğru karar verilmesi gereken zamanda sırf kendini gündeme getirebilmek için bir işler yapıyor, sonra pirincin taşını ayıklıyoruz. Ne oldu; iki gün sonra dünyanın gelişmiş 20 ülkesi G20 toplantısında. Polonya’ya bir füze düşüyor, ABD, NATO marjındaki G20’deki NATO ülkelerini toplantıya çağırıyor, bir tek Türkiye yok. Bunu ilkokuldaki bir çocuğa yapsanız, onuru zedelenir. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’ne yapıyorlar. 20 ülke bir yerde, bir tek Türkiye’yi dışarıda bıraktılar. Elin oğlu senin gibi küfür etmiyor ama bütün dünyanın gözünün önünde en beter duruma düşürüyor seni. Pişkinliğe vuruyorlar, ‘Önemli bir konu olsaydı bizi de çağırırlardı’ diye. Kedi yavrusu gibi kapının önüne koydular Türkiye’yi. Hadi orada yerli, milli olsana, kükresene. ABD Başkanı Biden’dan randevu almak için 3 ay bekle. Şimdi ‘F16 verin, F35 olmadı’ diyeceksiz işe bak. Yunanistan F35’leri alacak, Nato ülkelerinde F35’ler uçuşacak, sen 40 sene öncenin teknolojisinden tekrar istiyorsun. Hatta eldeki F16’ların yedek parçası için yalvar yakar oluyorsun. Bu mu onurlu, haysiyetli dış politika? Bir kişi ona buna meydan okuyacak diye, kendini gündemde tutacak diye, pamuk ipliğine bağlı bakanlığını kurtaracak diye Türkiye’nin düşürüldüğü hallere bakın. Bir gün orda bir gün buradalar. Biz Atatürk’ün dengeli dış politikası tarafındayız. Komşularla iyi ilişkiler, iyi diploması tarafındayız. Bu rezaletlere 6 ay daha diş sıkacağız, ondan sonra bu rezaletlerin her birisi ortadan kalkacak”

KILIÇDAROĞLU, “SÜLEYMAN SOYLU’NUN SÖYLEDİKLERİNE DEĞİL, VEREMEDİĞİ CEVAPLARA BAKIN” DEDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaşanan diyaloglarla ilgili de konuşan Özel, “Süleyman Soylu atanmış bir bakan olarak meclise geliyor. Mecliste görevini yapan, kendisini eleştiren ama en ufak hakareti olmayan milletvekiline ‘şerefsiz’ dedi. Sabahın köründe ortalık karıştı. Gün boyu kan gövdeyi götürdü mecliste. Bu seferde gelmiş, ağza alınmayacak laflar etti. ‘Ne yapalım bunu?’ diyor arkadaşlar. Genel Başkan şöyle dedi; ‘Arkadaşlar, Süleyman Soylu’nun seviyesine inemezsiniz. Süleyman Soylu’nun dediklerinin bir önemi yok. Süleyman Soylu kim? Veremediği cevaplara bakın siz’ dedi. Süleyman Soylu küfür ederek, hakaret ederek, hakaretleri üzerine çekerek öyle bir laf ediyor ki, duyduğu laflar karşısında yüzünün renginin değişmesi lazım. O sözleri çağıran sözler söylüyor. “Süleyman Soylu’nun ettiği küfürlerle değil, cevap veremediği şu sorularla notunu verin” diyen Özel Soylu’ya şu soruları yöneltti;

Bir çete liderinden ayda 10 bin dolar alan milletvekili vardı. Adını haftaya açıklayacaktı. Nerede bu milletvekili?

TODEX vurguncusu Faruk Fatih Özer, bu memlekette kripto para yatıran gençlerin paralarını vurdu kaçtı. Onunla fotoğrafın var, onunla nasıl bir ilişkin var? İade sürecinde bugüne kadar gecikmesinde nasıl bir etkin var? Bununla ilişkin ne senin?

Sezgin Baran Korkmaz. Ağzıyla itiraf etti; ‘devletin en tepesinden en aşağısına kadar organize olduk, gereğini yaptık’ dedi. Organize aldıkları şu; malların üzerindeki tedbiri kaldırdılar, çağırmış İçişleri Bakanlığı’nda konuşmuş, ‘Kaç kardeşim’ demiş. Ertesi gün kaçmış, sonra gözaltı kararı yeniden alınmış. Nasıl bir ilişkin var Sezgin Baran Korkmaz’la?

Boğaziçi protestolarında 81 vilayetten 500’ün üzerinde öğrenciye ‘terör örgütü üyeleri ile irtibatlı’ dedin. Bütün mahkemeleri takip ettim. İkisini tutukladılar, bir ay sonra serbest kaldılar. Bir tane ceza alan yok. Hepsi beraat etti çocukların. Onların ailelerinden neden özür dilemedin?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 526 tane terör örgütü mensubunun dökümünü veriyordun. Bir sene oldu nerede? Görevi ihmal değil mi?

OHAL KHK’ları ile ihraç edilen, mahkemede kovuşturmaya gerek yoktur denilen yargılanıp suçsuz bulunan, göreve iade edilmesi gereken personeli fiilen, kasten ve reysen senin kararınla göreve iade edilmiyor. Kul hakkı değil mi kardeşim? Trabzonlular buna razı mı?

Son 4 yılda kaç tane göçmen vatandaş yapıldı? MYK’larda bunlardan şu kadarı oy kullanacak diye konuşuyorsun. Marifetmiş gibi.

Nasıl oluyor da her suç işleyenle bir fotoğrafın çıkıyor. Bir tane suçlu ile fotoğrafın olmasın dişimizi kıralım.

Silivri ilçe emniyet müdürünün intiharı ile ilgili ailesinin, yakınlarının, arkadaşlarının iddiaları ortada, bu konuda neden bir kelime açıklama yapmıyorsun. Aynı gece telefonun bir hattında 15 Temmuz’da İstanbul Emniyet Müdürü olan şimdi Emniyet Genel Müdür yardımcısı var.

Diyorsun ki, ‘Sarallara operasyondan neden benim haberim yok’.  Mevcut İstanbul Emniyet Müdürü yüzüne diyor ki senin, ‘Ne zaman size haber versek, sızıntı oluyor, başarısız oluyoruz’. Doğru mu değil mi Süleyman Soylu?

Bir suç örgütü liderine çakarlı araba koruma verilmesi ile ilgili tartışmalarda şimdi ki AKP milletvekili, dönemin İstanbul Valisi Selami Altınok’u ifşa ettiğin, Mustafa Çalışkan’ı ifşa ettiğin, o belgeyi ve altındaki imzaları ifşa ettiğin, bunun AKP içinde ciddi rahatsızlık yarattığını on kere söyledik, çıkıp yalanlayabildin mi?

Her tartışmada göreve geldiğin süre öncesi uyuşturucu çetelerinin cirit attığını, mafyanın olduğunu, göreve sen gelmeden önceki bakanların terörle mücadelede yetersiz olduğunu, kendi oğluna tembih ettiğini öncekiler gibi para kasacı olmaması gerektiğini söylüyorsun. Suçladıkları kim; Efkan Ala, Muammer Güler, Selami Altınok, Beşir Atalay ve Abdulkadir Aksu’dur. Peki, Süleyman Soylu kimin nesidir? Dün Recep Tayyip Erdoğan’a küfür edip, bugün Recep Beyin yanına çekip bize küfrettirdiği bu beyefendinin cinsi cibilliyeti budur.  Kendi partisinin bakanlarını suçluyor. Kendisine laf söyleyince ‘devlete laf söylemiş olursunuz’ diyor. Bu bakanlar, bu devletin bakanları değil miydi? Bunların hepsini Trabzon’un ve geçmişte bu partiye oy vermiş vatandaşların vicdanına emanet ediyoruz. Genel başkanımızın hatırlatmasıyla kendi memleketi Trabzon’da kayda geçirdik, bu soruları hemşerilerine emanet ediyoruz. Birine cevap versin” dedi.

SEÇİM KAYGISIYLA YAPILAN DİPLOMASİDİR

MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de göndermede bulunan CHP Grup Başkan vekili Özel, “AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi ile görüşmesini hatırlatarak “Hükümet Sisi konusunda 180 derece bir U dönüşü yaptı. İlk dakika bu işe destek verdi. ‘HDP kapatılsın’ diyordu, ‘HDP ile görüşme yapılması doğrudur’ dedi. ‘İYİ Parti ve CHP’nin HDP’den ne farkı var?’  diyorlardı şimdi Tayyip Erdoğan İYİ Parti’yi ittifaka davet ediyor. Devlet Bahçeli’nin AKP’yi iktidarda tutma dışında bir görevi yok. Bu çok açık. Ülkelerin daimi düşmanları olmaz ama senelerce Mısır’daki düşmanlarımız iflas ederken, ‘Bu kadar sertleşmeyin, bir diplomasi kanalını açık tutun’ dedik, yapmadılar. Seçime 6 ay kala yapılan diplomasi seçim kaygısıyla yapılan diplomasidir. Oradaki müteahhidi iflas ettirdiler, iş adamımızı düşünmediler, 10 yıldır kriz yaşattılar, şimdi seçim zamanı yeşil dolar lazım diye ilişki kuruyorlar. Meselinin eleştiriye muhtaç tarafı budur” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi bırakıyor
Trabzon’da MHP İl Başkanı Bekri Sıtkı Tarım görevi...
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı
Fındıklı Belediyesi’nin yaptığı tuvalete yıkım kararı