CHP’den iktidar kurultayı, Kılıçdaroğlu’nun tarihi...

CHP'den iktidar kurultayı, Kılıçdaroğlu'nun tarihi konuşması:

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde "İktidar kurultayı" başlığı altında gerçekleştiriliyor.

25 Temmuz 2020 - 12:41 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 - 12:56

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde "İktidar kurultayı" başlığı altında gerçekleştiriliyor. Saat 10.00'da başlayan kurultayda bugün genel başkanlık seçimi yapılacak. Kurultayın ikinci gününde ise Parti Meclisi belirlenecek. Bin 356 delegenin oy kullanacağı kurultayda genel başkanlık için Kılıçdaroğlu dışında İlhan Cihaner, Aytuğ Atıcı ve Tolga Yarman da adaylıklarını açıklamışlardı. CHP tüzüğü gereği genel başkan adaylığı için delegelerin yüzde beşinin, yani yaklaşık 70 delegenin imzası gerekiyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMASI BAŞLADI

Kurultayın açılış konuşmasını yapmak üzere CHP Genel Başkan olarak Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı. Açılış konuşması öncesinde Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakika saygı duruşundan bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Özlem Çerçioğlu oy çokluğu ile kurultayı yönetmek üzere divan başkanlığına seçildi. Özlem Çerçioğlu yaptığı konuşmada, kurultayda kadın olarak seçilmesini sağlayan kişinin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ifade ederek, Atatürk'e teşekkür etti. Çerçioğlu ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nin yanında olduğunu ifade etti. Bu sözler salondan yüksek alkış aldı. Çerçioğlu konuşmasında, "Biz mücadelesini Kuva-i Milliye’den, sözünü Hrant Dinklerden Uğur Mumculardan, azmini Türkan Saylanlardan, isyanını Pir Sultanlardan, gücünü Deniz Gezmişlerden, vicdanını Erdal Erenlerden, özgürlüğünü Bülent Ecevit’in güvercinlerinden ve iradesini Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almış bir neslin evlatlarıyız" dedi.

CHP lideri konuşmasına başlamak için tekrar kürsüye çıktı. CHP liderinin konuşmasının satırbaşları şöyle:

-Bu kurultay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. yılında yapılan bir kurultaydır. Bu kurultay tarihi bir kurultaydır. 100 yılı geride bırakan ve yeni bir 100 yıla açılan kurultaydır.  Bu kurultay adaletsizliği, liyakatsızlığı ve umutsuzluğu ortadan kaldıracağımız bir kurultaydır.

-Virüs nedeniyle bu kurultaya on binler katılamadı ama gözleri kulakları buradadır. Tüm dünyanın gözü kulağı bu kurultaydadır.

-Hiç kimse abarttığımı sanmasın. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ekonomik, yönetim buhranını yaşıyor.

"TRUMP, SARAY'A TALİMAT VERDİ"

- Birinci sorunumuz demokrasi sorunu.21. yüzyılın Türkiyesinde yasama-yargı ve medya bir kişinin vesayeti altındadır. Saray talimat veriyor, Osman Kavala içeride kalacak diye, Selahattin Demirtaş içeride kalacak diye, yargı gereğini yapıyor. Cezaevlerinde onlarca gazeteci var. Buradan cezaevinde olup kalemini satmayan gazetecilere selamlarımızı gönderiyoruz. Trump, Saray'a talimat verdi, rahip Brunson'ı derhal serbest bıraktılar. Saray talimat veriyor, özgür medya susturuluyor.

- 20 Temmuz sivil darbe sürecinde TBMM'nin yetkileri kısıtlanmıştır. Denge ve denetleme mekanizmaları felç edilmiştir. Böyle bir ortamda demokrasiden söz etmek mümkün değildir.

- Adalet yürüyüşünün son gününde Maltepe'de bu duvarları yıkacağız dedim, 31 Mart seçimlerinde duvarın diğer tarafına geçtik. Önümüzde ki seçimde dostlarımızla birlikte o duvarı param parça edeceğiz. Biz birlikte, inanç, kararlılık ve azimle Türkiye'yi bu buhrandan çekip çıkaracağız. Adalet Yürüyüşü'nü kimse unutmasın.

"79 YILDA 714 MİLYAR DOLAR HARCANDI, BUNLAR 18 YILDA 2 TRİLYON 400 MİLYAR DOLAR HARCADI"

- İkinci sorunumuz ekonomi. Mutfağımızda yangın var. Çocuklarınız işsizse 18 yıldır ülkeyi bu noktaya getirenleri sorgulamak zorundasınız.Türkiye devletinin ekonomik bağımsızlığı tehlike altındadır. 79 yılda 57 hükümet kuruldu. 79 yılda 714 milyar dolarlık kaynak kullanıldı. 2002 yılına kadar. Sümerbank, etibank, Petkim, şeker fabrikaları, Kıbrıs barış harekatı, fabrikalar yapıldı. Harcanan para 714 milyar dolar. 2003-2020, 18 yılda AKP'nin harcadığı para 2 trilyon 400 milyar dolar harcadılar. Petkim mi yaptılar, Keban mı yaptılar. Bu rakamlara Havaalanı dahil değil. Bunları çocuklar ödeyecek. Sattılar, fabrikaları sattılar.

- Vatan toprağını sattılar. 250 bin dolara istediğiniz yerden istediğiniz daireyi alabiliyorsunuz. 18 yılda bu kadar para harcanacak, bu paranın nereye gittiğini TBMM'de kimse bilmeyecek, ondan sonra kalkacaksanız bana ekonomiden söz edeceksiniz. Havaalanı, şehir hastaneleri dahil değil bu rakamlara. Onların bedelini çocuklarımız, torunlarımız ödeyecek. 79 yılda bizim yaptıklarımızı sattılar, fabrikaları sattılar.

"ONLAR VATAN HAİNİDİR"

- Süleyman Şah türbesi bu ülkenin namusudur! Oradan bayrağı indirip Süleyman Şah türbesini kaçıranlar açık ve net söylüyorum onlar vatan hainleridir. Cumhuriyet tarihinde hiçbir zaman Süleyman Şah türbesinde bayrağı indirip topraklarını terk eden bir hükümetle karşılaşmadık, bunlar yaptılar.

- Onur sahibi insanlar da böyle bir dış politikayı asla gütmezler. 9 Ekim 2019 Trump'ın gönderdiği mektup. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en ağır hakaretleri içeren mektuba cevap verilemedi.

- Suriye'de 36 askerimiz şehit oldu. Sorumlusu kim? 36 askerimizin kanı yerde duruyor. Askerlerimizi şehit edenlerin sizden özür dilemesini beklerken siz koşa koşa Moskova'ya gideceksiniz. Böyle bir dış politikanın onuru yoktur.

- Dördüncü sorunumuz eğitim sorunu. 2 trilyon 400 milyar dolar para harcadılar, hala birleşik sınıflar var. Birleşik sınıf; 1. 2. 3. sınıflara aynı odada aynı öğretmen tarafından ders verilmesi. Hala yeterli derslik yok. Türkiye bilgi çağından koparıldı.

"FİRAVUN İKTİDARINI YIKIP, HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ"

 

 - Beşinci sorunumuz toplumsal barış. Etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden siyaset toplumu kutuplaştırmış, bölmüştür. Bu ülkede 83 milyon bayrağımızın altında huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kimsenin yaşam tarzını sorgulamak bizim hakkımız mı?

- Önümüzdeki ilk seçimlerde firavunların iktidarını yıkıp, halkın iktidarını kuracağız. Her firavunun bir Musa'sı vardır. Hiçbir zaman hiçbir yerde hiç kimseye kibir ve öfkeyle bakmayacağız. Herkesi kucaklayacağız.

-Birinci hedefimiz, yeni bir Anayasa ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilecektir. Bu Anayasa'da partili Cumhurbaşkanı uygulamasına son verilecektir. Cumhurbaşkanı dürüst olacak, aldatılmayacak, kandırılmayacak, bu toprakların evladı olacak. Kuvvetler ayrılığı esas olacak. Yargı bağımsızlığı kesin olarak sağlanacak.

-Başta Kürt sorunu olmak üzere tüm sorunlarımız TBMM öncülüğünde çözülecek ve üniter yapı güçlendirilecektir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli devlet polikası haline getirilecek. 12 Eylül'ün getirdiği seçim barajı kaldırılacak. Akılla, bilgiyle, birikimle, deneyimle, istişare ile çözeceğiz. Adalet duygusuyla çözeceğiz. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesini hazırladık. 2023'te ikinci yüzyıla geçeceğiz.

-Eğitim tüm paydaşları ile yeniden yapılandırılacak ve 12 Eylül kurumu olan YÖK kaldırılacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırmızı alarm veren Karadeniz’de 19 yerleşim yeri karantinada
Kırmızı alarm veren Karadeniz’de 19 yerleşim yeri karantinada
"Ağaoğlu, Nihat Özdemir'in ipliğini pazara çıkarmak için...