Çay üreticilerinin promosyon hakkı kime gidiyor?

Çay üreticilerinin promosyon hakkı kime gidiyor?

19 Şubat 2021 - 12:36

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi vererek bankaların çay üreticilerine neden promosyon vermediğini sordu ve "Çay üreticilerimizin, analarının ak sütü gibi helal olan banka promosyon haklarını alana kadar konunun takipçisi olacağız" dedi.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, bankaların, çay üreticilerinin paraları üzerinden büyük paralar kazandığını ve bunun karşılığı olarak çay üreticilerine promosyon vermeleri gerektiğini belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması üzerine bir soru önergesi verdi.

ÇAY ÜRETİCİLERİMİZİN PROMOSYON HAKKI KİME GİDİYOR?

Çay üreticisinin hakkı olan banka promosyonlarını ÇAY-KUR’un aldığı yönündeki iddiaları da soran Kaya, şunları söyledi: “Bankalar, her yıl maaşını kendisinden alan, parasını bankasında değerlendiren müşterilerine promosyon adı altında ücret ödemektedir. Bilindiği üzere ÇAY-KUR, çay üreticilerinden satın aldığı yaş çayların ücretini bankalara yatırmaktadır ve çay üreticileri, ÇAYKUR’a sattığı yaş çayların bedelini bankadan çekmektedir. Bu para yılda yaklaşık olarak 3,5 milyar liraya tekabül etmektedir. Bankalar, çay üreticilerimizin paralarını bazen günlerce hesabında bekletmekte ve parayı değerlendirerek çay üreticilerimizin paraları üzerinden kazanç elde etmektedir. Ancak buna rağmen bankalar çay üreticilerimize promosyon ücreti vermemektedir.”

KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

“Bankalar için devamlı müşteri niteliğindeki çay üreticilerimize verilmeyen banka promosyonlarına ilişkin olarak bir soru önergesi verdik. Tatmin edici bir açıklama yapılana kadar, çay üreticilerimiz hak ettikleri banka promosyonlarına kavuşana kadar da konunun takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz.” Kaya’nın vermiş olduğu soru önergesi ise şöyle;

KAYA’DAN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SORULAR

1- ÇAY-KUR, çay üreticilerine ödeme yapacağı bankaları neye göre belirlemektedir?

2- Çay üreticilerinin çay paralarını aldığı bankalar üreticilere neden promosyon ödememektedir?

3- Bankalardan promosyon almak, çay üreticilerinin hakkı değil midir?

4- Bugüne kadar çay üreticilerine herhangi bir banka tarafından promosyon ödemesi yapılmış mıdır? Yapılmamışsa sebebi nedir?

5- Çay üreticisinin hakkı olan banka promosyonlarını ÇAY-KUR’un aldığı yönündeki iddialar doğru mudur?

6- Çay üreticilerimize promosyon ödenmesi konusunda bankalarla herhangi bir görüşmeniz olmuş mudur? Olmadıysa bu konuda bir çalışmanız olacak mıdır?

7- Çay üreticileri, ÇAY-KUR’un bankalara yatırdığı yaş çay paralarını istediği zaman çekebilmekte midir? Çekemiyorsa sebebi nedir?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi
Trabzon'da jigolo olmak isteyen şahıs dolandırıldı
Trabzon'da jigolo olmak isteyen şahıs dolandırıldı