Çalık’tan Trabzon ve Trabzonspor’a dair önemli açıklamalar

Çalık'tan Trabzon ve Trabzonspor'a dair önemli açıklamalar

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Trabzon'da temaslarının ardından Trabzon basını ile biraraya gelerek bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

24 Ekim 2020 - 12:55

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Trabzon'da temaslarının ardından Trabzon basını ile biraraya gelerek bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Trabzon'a çıkarma yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Trabzon temaslarını tamamladıktan sonra Trabzon basını ile bir otelde Trabzon basını ile kahvaltıda biraraya geldi. Toplantıda Trabzonlu Başkan Çalık'a Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, İstanbul Milletvekili Trabzonlu Turan Aydoğan, CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve partililer  katıldı.

İMAMOĞLU, SAYESİNDE DÜNYA BEYLİKDÜZÜ'NÜ TANIDI

Toplantıda açıklamalarda bulunan Mehmet Murat Çalık “Ben bir Trabzon evladı olarak karşınızdayım. Ben ilk orta liseyi Maçka Lisesi’nde son sınıfta Trabzon Lisesi’ne nakil yaptırdım. Ömrümün büyük bir kısmı Maçka’da geçtim. İstanbul’da üniversite okudum, sonra Trabzon’a döndük ve Uzun Sokak’ta Çinili Çarşı 5. Katta plancılık ofisi tuttuk. Meslek hayatımıza Trabzon’da başladık. 1 yıl sonunda tekrar İstanbul’a gittik. İlk işimizi Beylikdüzü’nde yaptık, haritalarını çalıştık devamlı ilişkim oldu. Başkanlar değişse de planlama işi yapmaya devam ettim. Ekrem beyle İstanbul’da tanıştık, 2 dönem önce mezun olmuş. Ekrem bey kendine hedef koyan ve o hedefi gerçekleştiren bir karakter. Siz her biriniz yakinen tanıyor takip ediyorsunuzdur. Dünya görüşlerinde siyasi görüşlerinden bağımsız Trabzonluların bakışı vardır. Telefonumuzda öyle mesajlar var ki karşı partide görev yapan arkadaşların bizi desteklediğine dair. Sayın İmamoğlu’nu yakınken takip ediyor başarılarından da gurur duyuyordur. Her birimizin siyasi duruşu bakışı vardır, memleket olunca siyasi kimliklerimizi bırakırız. Doğduğumuz toprakları Trabzonlu Belediye Başkanı olarak temsil etmeye çalışıyoruz. Dünya bile Beylikdüzü’nün ne olduğunu merak edip bakmıştır. Cumhuriyet tarihinde de herhalde böyle bir süreç olmadı. 2 kez yapıldığı tekrarlandığı gencecik bir adam çıktı “hak yemem hakkımı da yedirmem” dedi ve alın teriyle oturdu. Kendisiyle çalışmaktan onur gurur duyuyorum. İstanbul’un da dönüşümüne imza atacağız" dedi.

UFOLARIN BİLE HABERİ VAR

Kişilere bağlı siyasetin zarar verdiğini ifade eden Başkan Çalık, "Türkiye Cumhuriyetinin kişiye bağlı gitmeyeceğini görüyoruz. Bu moderasyonu yapabilecek bir çok insan var. İmamoğlu halk nezdinde her yerde bilinen tanına birisi. Eğer uzayda yaşam varsa herkes Beylikdüzü’nü biliyor. Ufoların bile haberi var Beylikdüzü’nde…" dedi.

HÜKÜMETİN YAPMASI GEREKENİ BELEDİYELER YAPIYOR

İstanbul'un sorun yumağı haline geldiğini ifade eden Başkan Çalık, Hükümetin yapması gerekenlerin artık belediyelerden talep edildiğini ve belediyelerin hükümetin sorumluluklarını üstlenmek zorunda kaldığına dikkat çekti. Çalık, "Sorun yumağı haline dönmüş bir kentten bahsediyoruz. Bugün geldiğimiz günde ne esnaf ne sanayici mutlu. Hükmedenler değişebilir, baki olan devletin kurumlarıdır. Kurumları siyasi duruşa göre değiştiremeyiz. Aynı hükümet döneminde bakanlığın değiştiğini gördük. Yerelde birebir yaşıyoruz. Hükümetten beklenen her şey belediyelerden bekleniyor. Biz hizmete soyunduk, kaymakam bey ne söylerse yardıma koşuyoruz. Bölgemizdeki 60 okulun ihtiyacını biz gideriyoruz. Elektriği de yolu da eğitimi de sağlık da bizden soruyorlar. Bu ekip göreceksiniz, Türkiye’yi yönetecek ekiptir. Liyakata önem veren devletin bürokrasisinin kesinlikle siyasileşmemesi gereken bir anlayıştan geliyoruz. Bürokrasinin siyasallaştığında neler yaşanacağını görebilen en net kişiyim. Ufak şeyi bile yaparken kavga gürültüyle yapıyoruz. Karakterimizde var, akıntıya karşı yüzerdik, zorlukların üstesinden de gelmeyi biliriz. Hangi zorluk çıkarsalarda bunun üstesinden geleceğimizi bilin. Devlete dair, memlekete dair ürettiğimiz şeyler maalesef basında yer bulmayınca vatandaşa ulaşamıyorsunuz. Siyasete iddia koyan insanların fikirlerini ön yargısızı, ama basın mensubu haberi bütün yalınlığıyla vatandaşlara ulaştırmak zorundadır. Kamusal bir tarafı var bu işin. Trabzon insanı cesurdur, Bu topraklar bize çok şey verdi, sıra sizde. Vatana millete bu bayrağa sorumluluğumuz var" şeklinde konuştu.

DENİZE ULAŞMAK İÇİN SURVİRVOR YAPMAK LAZIM

Trabzon temaslarındaki gözlemlerini basınla paylaşan Başkan Çalık, "Trabzonlu olmamın önemli olduğunu düşünüyorum. Geliş amacım Trabzon’da neler oluyor, biz kente dair nasıl aksiyon ve fikir verebiliriz. Vali beyi ziyaret ettiğimizde Trabzon’a dair bazı şeyleri konuştuk. CHP Bütçe görüşmelerinde demiryolu sürecini takip ediyor. Trabzon tarihten gelen bir merkez antik çağlara dayanan bir merkez olma özelliği var. Bu özellik kişilere bağlı hiç olmadı. "Demiryolu Rize’de olur mu?" şeklinde konuşuluyor. Trabzon yıllardır bekliyor, bugün olmuş bir iş  değil, her koşulda da Trabzon’a demiryolu gelmeli.  Eski Trabzon çok daha güzeldi, eskiden Trabzon sahil şehriydi deniz nerede göremiyorum denizi, denizden kopartılan bir toplumdan bahsediyoruz. Denizle temas ettiğinizde duygularınızı hareketlendirir. Denize ulaşmak için ciddi survivor yapmak lazım. Trabzon sahillerinin ne durumda olduğunu biliyoruz.  Trabzon’un dönüp bir tarihine bakması lazım, tarihindeki kişilerine de bakması lazım. Bu kente yapılan yanlışların karşısında durması lazım. Sayın vekilimiz il başkanımız güzel bir savunma örneği getirirken birilerinin arkasında durması lazım. Devlette devamlılık esastır, Tabi ki güzel projeler olacaktır" dedi.

AVNİ AKER'İN BELGESELİNİ YAPMAK BİR TEK İMAMOĞLU'NUN AKLINA GELDİ

 Trabzon’a sıklıkla geleceğini belirten Başkan Çalık, "Reşadiye kavşağı aşıklar parkının önündeki uçan yol. Bu bilim şuradan girdik mi buradan çıkarız arafilboyunu da mahvetmeliyim. Geçmişte anlattığınız Trabzonun bugün nesini anlatıyorsunuz. Boztepe, Çukurçayır’dan kim memnun? 1950 fotoğrafları vardı. İtalyada bir kasaba gibi. Tanjant yolu yaptık, bunu kent için yol gibi tasarlıyalım. Aynı şeyler Kanuni Bulvarı için geçerli. Raylı sistemi konuşacağız ya, 350 bin insanın yaşadığı merkezden bahsediyoruz. Taksiciler karşı çıkacak kusura bakmasınlar. Kim memnun Trabzon kentinden turist niye gelsin Trabzon’a. Gelen yaylaya çıkıyor. Trabzon kentine sahip çıkmalı?  Sahip çıkanları yalnız bırakmayacağız kente dair bir şey konuşulacağı zaman yan yana durmak gerekiyor. Trabzonspor olmasın bu şehirde bir damarı sökmüş oluruz. Avni Aker’in belgeseli yapmak bir tek İmamoğlu’nun aklına geldi. Oğlum yalvarıyor bana Uğurcan’dan bir forma. Trabzonspor’da yöneticilik olarak görev yapmış adamdan bahsediyoruz. Trabzonspor’a dair benim bir katkım yok ama Ekrem bey basketi kuran üst lige çıkaran isimdir" dedi.

TRABZONSPOR HER ZAMAN TRABZONSPOR'DUR 

Trabzonspor yönetiminin Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etmemesiyle ilgili tutumuna atıfta bulunan Çalık, "Bu soğukluğu yaratanlara sormak lazım. Trabzonspor her zaman Trabzonspor'dur ama yönetimler değişebilir. Kişiler değil önemli olan Trabzonspor'dur. Trabzonspor bizim çok önemli bir değerdir ve hepimizindir. Bu böyle bilinmeli. Hepimiz Trabzon için mücadele etmek zorundayız" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 Aralık Devrim Günü
5 Aralık Devrim Günü
Ali Osman Ulusoy'un eşi Zehra Ulusoy vefat etti
Ali Osman Ulusoy'un eşi Zehra Ulusoy vefat etti