Büyük ozan Mahsuni Şerif anılıyor....

Büyük ozan Mahsuni Şerif anılıyor....

Mahzuni Şerif'in bugün 19. ölüm yıldönümü. Aşık Mahzuni Şerif olarak bilinen halk ozanı 17 Mayıs 2002'de 61 yaşında Almanya'da yaşamını yitirdi. O gariplerin, mazlumların sesi oldu... Türküleri bugün değerini koruyor...

17 Mayıs 2021 - 11:54

MAHSUNİ ŞERİF KİMDİR? 

Asıl adı Şerif Cırık olan Aşık Mahzuni, 1939 yılında Afşin'in Berçenek Köyü'nde dünyaya geldi. 

İlkokul eğitiminin ardından Astsubay Okulu’na kaydoldu, 1959’da okulu bitirerek Ankara Ordonat Tekniker Okulu’da eğitim almaya başladı. Burada okurken yapılan bir arama sonucu çantasında Alevi-Bektaşi ozanlarının şiirleri ve Marksizm ile ilgili kitaplar çıkmasıyla okuldan kaçtı ve bir daha geri dönmedi. 1961’da Kuleli Askerî Lisesi’nde gitti fakat eğitimini yarıda bıraktı.

1964 yılında ilk plağını çıkardı. Ülke sorunlarını, uğradığı baskı ve işkenceleri, türkülerinde işledi.

Aşık Mahzuni, sömürüye, zulme karşı çıkmış Amerika’yı ta 70’lerde ‘katil’ diyerek eleştirmişti. 

Sıcakkanlılığı ve mütevazılığı ile gönüllere taht kurmuş olan ozan, birçok kez türkü sözlerinden dolayı gözaltına alındı. Ancak hapishaneyle ilk buluşması 1971 yılında oldu. Dönemin başbakanı Nihat Erim hükümetinin Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının ardından “Erim Erim Eriyesin” türküsünü bestelemesinden dolayı tutuklanıp dört ay cezaya çarptırıldı. 

Kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle 17 Mayıs 2002 tarihinde yaşamını yitirdi. Aşık Mahzuni'nin 453 plağı, 58 kaseti ve 8 kitabı bulunuyor.  

1989-1991 yılları arasında Halk Ozanları Federasyonu tarafından dünyanın en büyük 3 ozanı arasında gösterildi. Katıldığı bir radyo programında "Ben 1960’larda hangi çizgide isem, bugün de aynı çizgizdeyim. Aslına bakarsanız benim partim, 1960’lardan beri hep İşçi Partisi’dir... Ben, 1964’ten beri bağımsızlıkçıyım ve halkçıyım. Çırakman ustamızın deyişiyle, ‘Kemal Atatürk’ün aydın izinden’ hiç ayrılmadım..." ifadelerini kullanmıştı.

Usta ozanın mezarı Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesinde bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu: İki başkan adayıyla görüşeceğiz
Ahmet Ağaoğlu: İki başkan adayıyla görüşeceğiz
Soylu, 'Yalancı' dedi, Özkan, 'boşlukları siz doldurun'
Soylu, 'Yalancı' dedi, Özkan, 'boşlukları siz doldurun'