Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti

Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti

Trabzon'da temeli 2011 yılında atılan, 2.5 milyar liraya mal olan 28 kilometrelik Kanuni Bulvarı’ndaki viyadüklerin yarattığı çirkin görüntüyü kamufle etmek için Karayolları Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı. 30-40 metre yüksekliğindeki dev viyadüklere baskı yöntemiyle sarmaşık görüntüsü verilmeye çalışılıyor.

29 Eylül 2022 - 10:46 - Güncelleme: 29 Eylül 2022 - 10:58

Trabzon’da temeli 2011 yılında atılan, 28 kavşak, 17 tünel, 24 köprü’den oluşan 28 kilometrelik Kanuni Bulvarı, yapımına başladığı günden itibaren tartışılıyor. Türkiye tarihinin en pahallı yolu olarak bilinen yolun yapımı için 795 bina yıkıldı. Trabzon’un eşsiz simgelerinden birisi olan doğal sit alanı Boztepe’den tünel geçirilirken, şehrin ortasına 30-40 metre yüksekliğinde dev viyadükler yerleştirildi. Viyadüklerin şehrin merkezinde oluşturduğu çirkin görüntü, AKP’li belediye başkanları ve meclis üyeleri tarafından da “Yanlış yapılmıştır, rahatsız edici, başından beri karşı çıktık” gibi ifadelerle kabul edilmişti.

BETON BLOKLARA BOYAYLA YEŞİLLİK EFEKTİ VERİLİYOR

Şehrin silüetini bozan yol çalışmasına tepkiler sürerken, Karayolları Bölge Müdürlüğü, dev viyadüklerin yarattığı çirkin görüntüyü ortadan kaldırmak amacıyla ilginç bir çalışma başlattı. Projenin Değirmendere-Boztepe bağlantı yoluna yerleştirilen viyadüklerin bacak kısımlarına baskı yöntemiyle sarmaşık desenleri uygulanarak yeşillik efekti verilmeye çalışılıyor.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN YAPTIĞI PATATES BASKISI GİBİ

Boztepe tünelleri ve viyadüklerin şehrin utanç tablosu olduğunu ifade ederek Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün kamuflaj çalışmasını eleştiren CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Cüneyt Zorlu, yapılan çalışmayı patates baskısına benzetti.  Bu yolun Trabzon şehrinin görselini geri dönülmez şekilde mahvettiğini vurgulayan Zorlu, “Trabzon’un bağrına hançer gibi sapladıkları viyadüklerin yarattığı çirkinliği önce horon heykelleri ile kapatmayı düşündüler, beceremediler. Şimdi kafalarına göre kimseye danışmadan, sormadan, ilkokul öğrencilerin yaptığı patates baskısı gibi boyama yöntemiyle bu çirkinliği kapatmaya çalışıyorlar. Trabzonluların aklıyla alay ediyorlar. Utançlarını gizlemeye çalıyorlar ancak beyhude bir çaba içindeler. Ne yaparlarsa yapsınlar garabet AKP’nin utanç vesikası olarak Trabzon ve ülke tarihine işlenmiştir” ifadelerini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor