Bizim Neslin Uşakları Trabzon için neler yapacak? Açıkladı...

Bizim Neslin Uşakları Trabzon için neler yapacak? Açıkladı...

Bizim Neslin Uşakları Derneği, Trabzon basını ile bir araya geldiği kahvaltılı basın toplantısında faaliyetleri ve dernek hakkında bilgiler verdi.

03 Ekim 2021 - 12:57 - Güncelleme: 03 Ekim 2021 - 18:35

Bizim Neslin Uşakları Derneği, Trabzon basını ile bir araya geldiği kahvaltılı basın toplantısında faaliyetleri ve dernek hakkında bilgiler verdi.

Toplantıya yeni dönem Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kulaç, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Pro f. Dr. Ergun Demirsoy, İlham Süheyl Aygün,Genel Sekreter Ebru Kasımoğlu Uyak, Bnu Yönetim Kurulu Üyelerinden Hayat Bayramoğlu,  Dr. Ahmet Çubukçu, Bnu Trabzon sorumlusu Ecz. Semra Turan ve Üyelerden Elvan Hayali Demirci, Serdal Şahin, Prof. Dr. Faruk Aydın  ve basın mensupları katılım sağladı.

Yönetim kurulu adına açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kulaç derneğin yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi;

BİZİM NESLİN UŞAKLARI KİMDİR?

“Bizim Neslin Uşakları Derneği, kısaca BNU 7 yıl önce, Trabzon’da doğup büyümüş farklı şehirlerde okumuş, yaşamış olsalar dahi dostluk bağlarını hiç koparmayan 15 arkadaş tarafından kuruldu. Derneğin amacı, vefa ve minnet duyguları gelişmiş Trabzonlu ve Trabzon sever bir üye portföyü oluşturarak bu üyeler arasındaki iletişimi ve ilişkileri geliştirmek ve bu sayede, ekonomik, sosyal, kültürel, eğitimsel, sağlık, çevre ve sportif konularda Trabzon’un toplumsal gelişimine katkı sağlayacak şekilde bilimsel ve çağdaş etkinlikler, projeler ve çözümler üretmektir. Tüm bu faaliyetlerinin ve yönetim anlayışın temelinde şeffaflık, hesap verebilirlik, gönüllü katılımcılık e açıklık yer almaktır. Bugün 200’e yakın üyesi olan BNU, gelecek neslin uşaklarına daha iyi bir miras bırakmak için başarılı öğrencilere burs vermek, üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlamak, mentormenti programları ile öğrencilerin geleceğe hazırlanmalarına yardımcı olmak, Altın Kolye gibi Trabzon’un spor tarihinde de yer edinmiş bir futbol turnuvası ile genç sporculara destek ve motivasyon vermek, sporun mahalle ruhunu yeniden yeşertmek ve yaşatmak gibi projelerle geçmişin değerleri ve üyelerinin tecrübeleri ile zamanın ruhunda geleceği buluşturmaktır.”

YENİ PROJELER BELİRLENDİ

Eğitime öncelik verdiklerine dikkat Başkan Kulaç, hedeflenen projeler hakkında da bilgilir verdi; “Üyeler arası iletişimi geliştirmek için kahvaltı, yemek, gezi etkinlikleri düzenleyerek, gelir getirici büyük katılımlı balolar organize ederek, geleneksel hale gelen: gölgede incir düşleri adlı şiir dinletisini sürdürerek, tiyatro, şiir, edebiyat ve belgesel yapımları destekleyerek sanat ve kültür alanında şehrimize katkı vermeye devam etmektedir.  Ayrıca Ankara, BNU’nun organize ettiği bir Trabzon geleneği olan Kalandar ise her yıl Ocak ayının ikinci haftası gelenekleri doğrultusunda yaşatılmaya çalışılmaktadır.  26 Haziran 2021 tarihinde yapılan genel kurul ile BNU’nun 4. Yönetim kurulu bayrağı teslim aldı. Üyeleri arasında yaptığı anket ve stratejik toplantıların ardından BNU devam edecek proje ve etkinlikleri ile yeni projelerini belirledi.

BU PROJELERDEN İLK ETAPTA HAYATA GEÇECEK OLANLAR ŞU ŞEKİLDE:

BNU sosyal medya dışındaki platformlardan ulaşmak isteyen üyeleri ve dostları için daha ulaşılabilir dijital bir dernek olalım diyerek projeleri ve etkinliklerinden, BNU logolu ürün satışlarına, bağış ve aidat takibinden, fikir önerilerine kadar tüm süreçlerini yöneteceği, yıl sonunda aktif olacak, etkileşimli bir web sitesi tasarlıyor.

Yine yeni dönemde daha çok eğitim diyerek amacı, ortaokul çağındaki devlet okulunda okuyan öğrencilerin, dil, din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüş ayırt etmeksizin, uzaktan eğitim araçlarıyla ücretsiz olarak küçük sınıflarda yıl boyu sürecek katılımcı bir ortamda okulda aldıkları temel eğitimi desteklemek olan okul destek derneği ile işbirliği yaptı.

BNU okul Okul Destek Projesi adı verilen bu projede 157 tane Trabzonlu öğrenci ders desteği alacakları sınıflarına yerleştirildi. Okul Destek Derneği’nin mevcut platformundan istifade ederek matematik, fen ve kapasite ölçüsünde Türkçe ve İngilizce ders alacaklar.

Bu programın BNU için nihai amacı ders desteği verip eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmaktan çok daha büyük. Öncelikle her eğitim döneminde programa dahil edilen öğrenci sayısını arttırarak binlerle ifade edilen ortaokul seviyesindeki öğrencilerden özel seviyede başarılı olanlarla liseye geçiş sınavı sonrasında maddi ve eğitim danışmanlık desteği vererek olabilecek en iyi liseye ve sonra da üniversiteye yerleştirilmelerine katkıda bulunarak, ülkemize ve dünyaya etki edecek yetkin bireyleri olmasını sağlamak.

Sanata ve spora yeteneği olanları da belirleyerek ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu bu alanlarda da erken dönemde doğru yönlendirilerek topluma örnek bireyler olarak yetişmelerini desteklemek.

Yeni dönemdeki yeni projelerinden bir diğeri ise her yıl Trabzon’un 10 ayrı kategoride 10 başarılı uşağını belirlemek, onları ödüllendirmek ve isimlerinin anılmasını sağlamak.

Trabzon’un başarı ile anılanlar listesini zenginleştirerek nitelikli insan kaynağı alanında farkını göstermek ve gelecek neslin uşaklarına ilham vermek.

65 öğrenciye sağladığı burs desteğini 2021-2022 yılında 75 öğrenciye çıkaran BNU, Kalandar Kutlaması. Mentor-menti programı, altın kolye futbol turnuvası, şiir dinletisi, 24 Şubat Balosu gibi geleneksel hale gelen projelerinin yanı sıra bu dönem ve sonraki tüm dönemlerde çevresel etki için daha iyisini yapmak üzere proje arayışında olup STÖ’ler, üniversiteler ve proje sahipleri ile görüşme sürecine girdi.

BNU toplumsal cinsiyet eşitliği, doğaya ve çevreye saygı çerçevesinde STK’larla işbirliklerine, girişimci ruhlara destek vermeye, gelenekleri yaşatmaya, öğrenciler, gençler, sanatçılar ile elele vererek eğitime, sanata, spora katkıda bulunmaya ve tüm faaliyetlerinde Trabzon için daha iyisini istemeye daha iyisi için çalışmaya ve hep daha iyiyi yapmaya devam edecek. “

GÖLGEDE İNCİR DÜŞLERİ BÜYÜK BEĞENİ ALDI

Gündüz basın toplantısı organize eden Bizim Neslin Uşakları Derneği akşam da dernek binasında Gölgede İncir Düşleri 5. etkinliği organize edildi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği şiir dinletisi büyük beğeni aldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz yaylalarında ikinci yıkım dalgası
Karadeniz yaylalarında ikinci yıkım dalgası
Ali Koç'u Dereağzı'nda da yendik
Ali Koç'u Dereağzı'nda da yendik