Bizim Neslin Uşakları ’ndan KALANDAR Kutlaması

Bizim Neslin Uşakları 'ndan KALANDAR Kutlaması

Ortak paydaları özüne, köklerine, değerlerine bağlılık olan Bizim Neslin Uşakları; Trabzon ve Çevre illerinde kutlanan geleneksel hale getirilmiş olan Kalandar Kutlamasını bu yıl Bnu Trabzon evinde gerçekleştirdi.

15 Ocak 2022 - 12:41 - Güncelleme: 15 Ocak 2022 - 14:27

  Ortak paydaları özüne, köklerine, değerlerine bağlılık olan Bizim Neslin Uşakları ;Trabzon ve Çevre illerinde kutlanan geleneksel hale getirilmiş olan Kalandar Kutlamasını bu yıl  Bnu Trabzon evinde gerçekleştirdi.

Trabzon Devlet Tiyatrosu ve Trabzon  Sanat Tiyatrosu destekleriyle gerçekleştirdikleri etkinliğin amacının ,geleneksel hale gelen Kalandar Şenliklerini tanıtmak ve gelenekleri yaşatmak olduğunu düşünen Bizim Neslin Uşakları  Kalandar’ı bundan önce ki yıllarda 3 kez Ankara’ da yaşayan Trabzonlularla  ,derneğin  Ankara temsilci üyesi Nesime Nur Somel organizasyonuyla gerçekleştirmişti.

Bu yıl 4. Kez Kalandar Şenliği düzenleyen Bizim Neslin Uşakları BNU Trabzon Evi Bahçesinde  TDT /TST tiyatrosu oyuncularının Kalandar özel gösterimi ve ritüelleriyle dernek bahçesinde davetlileri ağırladı.

Dernek üyelerinin de temsilde rol almaları dikkat çekerken, katılımcılara ,Kalandarın olmazsa olmazları haşlanmış mısır ,odun ateşinde pişmiş kabak , ve türkülere konu olan  goliva çorbası ikram edildi.

Etkinlik kemençe eşliğinde atma türkülerle ve yakılan ateşlerin etrafında horon oynanarak sona erdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'nden servet bekliyor
Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'nden servet bekliyor
Dünya, Türkiye diplomasisini konuşuyor
Dünya, Türkiye diplomasisini konuşuyor