"Belediye AK Parti’den olursa hizmet gelir" balonu...

"Belediye AK Parti'den olursa hizmet gelir" balonu söndü

CHP Ortahisar Belediye Başkan aday adayı Ali Yazıcı, Kuzey Ekspres'e adaylık sürecini anlattı. Yazıcı, Trabzon'un son 10 yılda çok şey kaybettiğini ve artık kaybedecek zamanının olmadığını bir değişimin şart olduğunu söyledi.

12 Kasım 2018 - 12:50

Röportaj: Elif ÇAVUŞ 

CHP Ortahisar Belediye Başkan aday adayı Ali Yazıcı, Kuzey Ekspres'e adaylık sürecini anlattı. Yazıcı, Trabzon'un son 10 yılda çok şey kaybettiğini ve artık kaybedecek zamanının olmadığını bir değişimin şart olduğunu söyledi.

Trabzonlunun verdiği oyların karşılığını alamadığını, bir çok projenin askıda bırakıldığını söyleyen Yazıcı, vizyon ve zihniyet sorunundan dolayı şehrin çevre illere göre kendi kent kimliğinden uzaklaştırıldığına dikkat çekti.

Ortahisar Belediye Başkanlığı adaylığına ne zaman karar verdiniz? Neden Belediye Başkanlığı?

Şehrimi çok iyi tanıyorum. Bu şehirde esnaf olmanın ve her kesimi tanımanın da kendim için bir avantaj olabileceğini öngördüm. Bu şehir bana çok şey kazandırdı, benim de şehrime karşı sorumluluklarım olduğunu her an düşünüyordum ve bu sorumlulukları en iyi yerine getirebileceğim yerin belediye başkanlığı olduğuna karar verdim. Hayalimdi yani... 2007 yılından beri hazırlanıyorum aslında. Volkan Canalioğlu seçimi kaybettiğinde belediyenin tekrar CHP'ye kazandırılması gerektiği benim için daha çok çalışmayı gerektirmiştir.

"AK PARTİLİ OLURSA DAHA ÇOK HİZMET GELİR" SÖYLEMİNİN YALAN OLDUĞUNU HERKES GÖRDÜ

Oy oranlarına baktığımızda AK Parti'nin Trabzon'da güçlü olduğunu görüyoruz. Aday gösterilmeniz halinde bu oy farkını nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz?

Trabzon hak ettiği yatırımı alabildi mi? 10 yıldır AK Parti yönetiminde bir belediye Trabzon'u ne hale getirmiştir. AK Parti'nin oy oranı fazla evet ama artık insanlar şu şehrin ne hale geldiğini görüyor. İnsanlar artık verdikleri oyların karşılığını aldıklarını düşünmüyorlar. Trabzonlular artık şikayetlerini bir dolmuşta, bir manavda, bir maçta, bir kültür sanat etkinliğinde yüksek sesle dile getiriyorlar. Belediyelerin AK Parti'den olmasının merkezi hükümetten daha fazla destek alacağı söyleminin bir yalandan ibaret olduğunu vatandaşlarımız görüyor. Bu yalan, şehre vaat edilen projelerin havada kalmasından belli değil mi? Bu kentin vizyon sahibi, tuttuğunu koparacak, Ankara ile ilişkilerini sıcak tutacak ve projelerini kabul ettirecek, vatandaşa kapısı sonuna kadar açık, parti ayrımı gözetmeksizin her kesime eşit tutum sergileyebilen bir başkana ihtiyacı var. Ben bu ihtiyacı görüyorum, herkes görüyor o nedenle bu oy farkının kapatılacağını düşünüyorum. Ayrıca ben her kesimden oy alabileceğimi düşünüyorum. İnsanlar bize güveniyor.

BİZE ÖNCE BİLİNÇ LAZIM, VİZYON LAZIM

Öncelikleriniz hangi konular olacak?

"4 bin yıllık tarihi kent" diyorsak  tarihinden gelen kimliğini ön plana çıkartacağız. Yeniden bir imar düzeni yapmak gerekiyor. Tarihi dokuyu ön plana çıkartacağız. Trabzon'un olmazsa olmazı turizmdir. Farklı argümanlar yaratmak gerekiyor. Öncelikle bizim kendi şehrimizi tanımamız gerekiyor. Bu şehrin kaç medeniyete ev sahipliği yaptığını, tarihten bugüne nasıl bir vizyonu olduğu bilmemiz gerekiyor. Denizimizi unutturdular bize. Bu şehrin limanının önemini bilmemiz gerekiyor. Bu şehrin denizinin bize sunduğu nimetleri hatırlamamız gerekiyor. Kaç çeşit balık olduğunu şimdi kaç çeşit balık kaldığını görmemiz gerekiyor. Denizle aramıza giren yolun bizi sosyal anlamda nasıl değiştirdiğini görmeden yeni projelere bakamayız. Biz deniz kentiyiz, tarih kentiyiz, ticaret kentiyiz... Bu özelliklerimiz elimizden alındığında tarihimize de ihanet etmiş oluruz. Bize her şeyden önce "bilinç" lazım. "Şehir bilinci" lazım. Vizyon lazım, sanatçı bakış açısı lazım. Sosyal belediyeciliğin parkla, bahçeyle olmayacağını bilen bir zihniyet lazım.

CHP UZUNSOKAK'I KAPATTI AK PARTİ MARAŞ'I KAPATAMADI

Bir türlü çözüm bulunamayan artık kendi haline terk edilmiş bir trafik düzenlemesi de bu şehrin kanayan yarasıdır. CHP Belediyesi Volkan Canalioğlu ile şehre nefes aldıracak çok önemli bir hamle yapmıştır ve Uzunsokak'ı trafiğe kapatmıştır. Bunu halkla yapmıştır. Maraş Caddesi'nin de trafiğe kapatılması ihtiyaçtır. Keşmekeşliğe son vermektir. AK Parti bunu yapabildi mi? Yapamadı. Şoför esnafını mağdur etmeden ihtiyaca cevap verecek bir proje geliştirilemez miydi? Dolmuş duraklarının köy havası verdiği şehrin merkezinde turistlere nasıl bir izlenim bırakıyoruz. Hangi riski alabildi? İradesini ortaya koyabildi mi? Koyamadı. Şehir trafiğini sahille geliştirmek yerine güneye taşımayı tercih etmediler. Ne oldu şehir tıkandı. Moloz girişi tıkalı, tünel girişleri tıkalı, Boztepe yolu tıkalı, Tanjant tıkalı... 10 yıldır hiç bir hamle yapılmaz. Yapılan trafik düzenlemesinin yanlış olduğu  2 ayda anlaşılmışken yıllarca bu hatalı sistemden neden dönülmedi? "Ben yaptım oldu, siz ayak uyduracaksınız" demekle şehir yönetilmez. Herkes bunları görüyor. Biz birileri gibi Trabzon'a ayda bir gelip, işlerimizi halledip başka bir şehre gitmiyoruz, her an sokağındayız, mahallesindeyiz, dolmuşundayız, etkinliklerindeyiz, halkın içindeyiz... Bir değişime ihtiyaç vardır. Biz bu değişimi gerçekleştireceğiz.

"SEÇİMİ NASIL ALIRIZ?" ASIL SORU BU OLMALI...

CHP sizi aday göstereceğini düşünüyor musunuz? Görüşmeleriniz ve çalışmalarınız neyi gösteriyor?

Gerekli görüşmelerimizi yaptık, ziyaretlerimizi de sürdürüyoruz. Biz partimizin en doğru kararı vereceğini düşünüyoruz. Ekip arkadaşlarım ve ben aday olacakmış gibi ve belediyeyi kazanacakmışız gibi çalışmalarımızı yürütüyoruz. Projelerimizi hazırlıyoruz ve ziyaretlerimizde de dile getiriyoruz. "Seçimi nasıl alabiliriz?" soru bu olmalı. Bu sorunun bütün cevaplarını taşıyoruz, bütün argümanlarımız hazırdır. İki adayız buna partimiz karar verecektir. Bu Ali Yazıcı olursa ne olur? sorusuna partimiz cevabını bulacaktır. Yaşayarak göreceğiz. Kendi gücümüzü biliyoruz.

ŞEHRİ TANIYAN İNSANLARA EMANET EDELİM

Aday gösterilmezseniz ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Aday gösterilmezsek seçimi kazanmak için çalışmalarımızı elbette sürdüreceğiz. Aday gösterilen arkadaşımıza destek olacağız. Projelerimizi sunarız. Biz önce insana kıymet vereceğiz. Bu şehirde yaşayan insanlarımızın şehrin sorunlarına duyarsız kalmamalarını istiyoruz. Artık bu şehri kimler yönetebiliyorsa onlara emanet etmelerini bekliyoruz. Her insanın bir fikri, ideolojisi, lideri vardır ancak bazı gerçeklere göz kapatmak doğru değil. Doğru olan Trabzon'un geldiği noktanın ne kadar vahim bir nokta olduğunu görmek ve şehri tanıyan insanlara Trabzon'u emanet etmektir. Trabzon'un artık kaybedecek vakti yok.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ece Erken’in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda öldürüldü
Ece Erken’in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda...
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi! İnanılmaz istatistik...
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi!...