Bektaş: CHP’li belediyelerin çalışmaları referansımız...

Bektaş: CHP'li belediyelerin çalışmaları referansımız...

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Nil Bektaş ve İl Kadın Kolları yönetiminde görevli Ayfer Çağlayan, habercuk.com’u ziyaret etti.

18 Ekim 2021 - 10:44

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Nil Bektaş ve İl Kadın Kolları yönetiminde görevli Ayfer Çağlayan, habercuk.com’u ziyaret etti. Türkiye’de bir değişim olacağını ifade eden CHP Kadın Kolları İl Başkanı Bektaş, CHP’li Belediyelerin çalışmaları ile vatandaşların CHP’ye karşı güven kazandığının altını çizdi. 


 CHP’nin bölgedeki çalışmalarını nasıl yorumlarsınız? 
Doğu Karadeniz siyaset açısından çok kritik bir bölge, en zor değişim gösteren illerden birisi, bu anlamda özellikle son zamanlarda parti çalışmalarına bu bölgede ağırlık verildiğini söylememiz mümkün. Bu anlamda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rize temasları ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon, Gümüşhane, Bayburt ve Erzurum ziyaretlerinin yansımasının çok olumlu olduğunu söylemek mümkün… Siyasi kimliğinin dışında değerlendirirsek bugün Ekrem İmamoğlu’nun Türkiye’nin dört bir köşesinde büyük sevgi kazandığını görüyoruz. Bu bizi Trabzonlu olduğu için ayrıca mutlu ediyor. Trabzon’dan güç alıyor, Trabzon’a güç veriyor. Bu da hepimiz için büyük şans. Trabzon’a büyük önem veriyor. Trabzon’dan da moral alıyor. 


Önümüzdeki süreçte genel merkezin Trabzon’la ilgili ne gibi temasları olacak? 
Genel Merkez Trabzon’la sürekli temasta… Geçtiğimiz aylarda 40 milletvekili geldi, sonrasında yine milletvekilleri Trabzon’da çalışmalarını yürüttüler. Ayrıca İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Trabzon’la sürekli temasta. İBB, yardımlarını hiç esirgemiyor. Sosyal destek çalışmalarımızda başta İBB olmak üzere CHP’li belediyeler bizlere büyük destek oluyor. 


Bu çalışmalar CHP’ye oy olarak yansıyacak mı? 
Hem ekonomik kriz hem de adaletsizlikler, liyakatsizlikler insanları bıktırdı. CHP’li belediyelerin çalışmalarını insanlar görüyor, iktidar olmamız halinde neler yapabileceğimizin de gayet farkındalar. Vatandaşlar dürüst, temiz ve adaletli şekilde çalışmayı görünce etkileşme oluyor. Mevcut iktidarın yarattığı kutuplaşma, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun uzun soluklu siyaseti sayesinde çok fazla kırıldığını düşünüyorum. Önümüzdeki Trabzon için istediğimiz seviyede olmasa bile bir sonraki seçim muhakkak istediğimiz şekilde olacaktır, bu gidişat onu gösteriyor.  Seçim çalışmalarında yardım götüren CHP’lilere bir teyze “Bana yardım vermeyin, ben CHP’ye hiç oy vermedim” dedi. Teyzenin kızı annesine dönüp, “Anne yardımı alabilirsin CHP insanları ayrıştırmıyor” dedi. İnsanların özellikle gençlerin belleğine bu şekilde yerleşmemiz bizim için umut verici gelişmelerin yaşandığının göstergesidir. CHP’li belediyelerin çalışmaları partinin aynası oldu.  


Trabzon nasıl yönetiliyor sizce? 
Trabzon estetiğini kaybetmiş bir şehir. Çirkin bir şehir. Sahil kentlerinin siluetleri estetik olur ama maalesef Trabzon kayıp şehir… Sahil yaşama kültürünü de kaybetmiş. Hatta unutmuş diye de düşünüyorum. Sahilde gezip, keyif almanın tadını da unutmuştur, kafasında da bunu yorumlayamıyordur. Alışmış olduğu bir betonlaşma sistemi var. Ne istediğini çok iyi bildiğini de düşünmüyorum. Bu söylediğimi şehir dışına çıkan Trabzonlular daha iyi yorumlayabilir. Şöyle baktığın zaman bir rant şehri gibi görünüyor Trabzon. Boztepe’ye yapılanlar ortada. Şehir kent kimliğini maalesef kaybetti. Trabzon, kent kültürünü bilmeyenlerin yönetiminin bedelini ödüyor. 


Türkiye’nin hemen her bölgesinde iktidardan daha çok hizmet almak adına vatandaşlar aynı partiden belediye başkanı seçme eğiliminde olmuştu, bu durum Trabzon’a fayda sağlamadı mı? 
Sonuç hiç de dediğiniz gibi olmadı, daha güç kazanıp şehirleri daha fazla hırpaladılar. Belediye başkanlığı ufuk işidir. Yılmaz Büyükerşen, iktidar partisine dahil değildi ama Eskişehir’e denizi getirdi. Bir şehri ekonomik, sosyal, estetik anlamda dizayn etmek vizyon işidir. 


Siyasette cinsiyet eşitliğine CHP sizce diğer partilere göre ne kadar önem veriyor? Kadınların siyasette daha aktif olması adına çalışmalarınız var mı? 
Bir kere şunu söylemek lazım, AK Parti devletin bütün olanaklarını kullanarak siyaset yapıyor. Kadın Kolları da bu olanaklardan faydalanarak daha fazla üyeye ulaşmaları, daha fazla talep almaları doğal bir sonuç… Örnek vermek gerekirse Trabzon’da AK Parti Kadın Kolları devletin ambulansı kullanılarak kadınlara kanser taraması yaptırıyor. Hizmet biraz da imkan işi… Konunun bir de şöyle bir boyutu var;  kadınların aktif siyasette yer almasının önünü açmak Trabzon’un değil, ülkenin değil, dünyanın bir sorunu… Kadınlar siyasette olmadıkça cinsiyet eşitsizliği aşılamaz. CHP’nin kadınlara ve gençlere yönelik politikalarına bakıldığında ne kadar önem verildiğinin fotoğraf ortaya çıkacaktır.  Siyasette temiz bir rekabet ortamı sağlandığı anda CHP’nin de bu anlamda farkını herkes görecektir. Bu temiz siyaseti, temiz rekabet ortamını da yine kadınlarla başaracağımıza inanıyoruz. Bu nedenle kadınları siyasete ve partimize davet ediyoruz. CHP iktidarında göreceğiz; kadınlar kazanacak… Ayrıca İstanbul Sözleşmesi’ni geri getireceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor’da Abdülkadir Ömür rüzgarı
Trabzonspor’da Abdülkadir Ömür rüzgarı
Mustafa Bıyık, 2,5 yılını böyle değerlendirdi
Mustafa Bıyık, 2,5 yılını böyle değerlendirdi