Bartholomeos’a üzerinde ekümenik yazan Trabzonspor formasını...

Bartholomeos'a üzerinde ekümenik yazan Trabzonspor formasını hediye eden iş insanı konuştu: Asıl hedef Trabzon'u linç etmek

Trabzon'daki Sümela Manastırı’na ayin için gelen Fener Rum Patriği'ne Trabzon Havalimanı’nda “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazılı Trabzonspor hediye edilmesi tartışmalara neden oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Kepazelik” ifadesiyle alevlenen tartışma sonrasında formayı veren iş insanı Efkan Başkan, “Trabzonspor’dan gelen hediyeleri misafirlere takdim ettim. Burada hiçbir art niyet yoktur. Asıl hedef Trabzon’u linç etmektir” dedi.

16 Ağustos 2022 - 12:35 - Güncelleme: 16 Ağustos 2022 - 13:26

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Türkiye'nin önemli inanç merkezlerinden Sümela Manastırı'nda, Hıristiyan dünyasında “Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü” olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 9. kez ayin yapıldı. Ayini yönetmek üzere Trabzon’a gelen Fener Rum Patriği Bartholomeos’u Trabzon Havalimanı’nda karşılayan Trabzonlu iş insanı Efkan Başkan, Bartholomeos’a “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazan Trabzonspor formasını hediye etti.

“EKÜMENİK” İFADESİ TARTIŞMA YARATTI

Formanın üzerine yazılan “Ekümenik” ifadesi tartışmalara neden oldu. “Ekümenik” ifadesinin kullanılmasını provokasyon olarak değerlendiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bu yürek yaralayıcı tertip, skandal olmasının ötesinde tahrik, tahrip ve taciz tonu çok yüksek bir meydan okumadır. Trabzonspor'umuza ve bu kulübümüze gönül veren muhterem vatandaşlarımıza hakaret niteliğindeki bu kepazeliğin hiçbir vicdan tarafından kabul edilmeyeceği ortadadır. Türkiye'de ekümenik diye bir kurum ve görev tanımı yoktur” dedi.

CÜBBELİ AHMET HOCA DA DAHİL OLDU

Fatih Kaymakamlığı, Fener Rum Patrikhanesi'nin zaman zaman “ekümenik” kavramını kullandığını belirtilerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Lozan antlaşması tutanakları ile yargı kararlarında Fatih Kaymakamlığı’na bağlı dinî bir kuruluş olarak kabul edilen Fener Rum Patrikhanesi'nin ‘ekümeniklik’ iddiası hukuki gerçeklerle bağdaşmamaktadır” denildi. Cübbeli Ahmet Hoca ise “Milliyetçiliğin merkezi kabul edilen Karadeniz'de ve özellikle Trabzon'da Bartholomeos'u formayla karşılayıp üzerine de devletimizin sınırlarını aşan bir patriklik yetkisini ifâde eden "Ekümenik" tâbirini yazan bir zihniyet aslâ kabûl edilemez ve Trabzonspor'un forması buna âlet edilemez. Bundan bütün Müslümanlar rahatsız olmuştur” sözleriyle tartışmaya dahil oldu.

 

BEN NASIL HİTAP EDİLECEĞİNİ BİLMİYORDUM

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a üzerinde “Ekümenik Patrik Bartholomeos” yazılı formayı hediye eden Trabzonlu iş insanı Efkan Başkan, konuştu. Her yıl misafirleri ağırladığını bu nedenle Trabzonspor Kulübü’nden gelen hediyeleri kendisinin verdiğini ifade eden eleştirilerin odağındaki iş insanı, “Bir yıl önce Patrik’e Trabzonspor maskesini ben verdim. Camia o maskeden dolayı çok memnun oldu. Trabzonspor tekrar bir hediye vermek istedi. Bana ulaştılar. Ben nasıl hitap edileceğini bilmiyordum. Öğrendim, geri dönüş yaptım ve Trabzonspor’a gönderdim. Onlar da formaları yaptılar, ben de takdim ettim. “Ekümenik patrik” isminin sorun olacağını bilmiyordum. Olayın bu noktaya geleceğini düşünemedim. Bizim duygularımızı ölçmeye tartmaya çalışıyorlarsa kendileri hata yapıyorlar. Siyaset yapmıyoruz. Siyasiler kendi işlerini yapmalı. Biz de kendi misafirperverliğimizi misafirlerimize göstermeliyiz. Milliyetçilik duyguları içinde yaşıyoruz. Bizi ölçmek istiyorlarsa, görev düştüğünde onlar kaçar biz yine buradayız” dedi. Asıl hedefin Trabzon’u linç etmek olduğunu söyleyen Başkan, Cübbeli Ahmet Hoca ile ilgili de “Cübbeli hocanın dün söylediğiyle bugün söylediği değişiyor. Programlarına baksınlar” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI DAVETİYESİNDE “EKÜMENİK” İFADESİ YER ALIYOR

Öte yandan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 26 Kasım 2020 tarihinde Türkiye’deki azınlık cemaatlerinin liderlerine yapılan bir davetiyede “Sayın Ekümenik Patrik 1. Bartholomeos” ifadesi yer alıyor. Ayrıca eski Başbakan Binali Yıldırım’ın da “İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi Ekümenik Patriği ve İstanbul Başpiskoposu patrik Bartholomeos’un isim gününü kutluyor, sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum” şeklinde tweet attığı ortaya çıktı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • İskefiyeli
    1 ay önce
    Hatanız tartışmalara neden olabilecek bir terimi kullanmak Spora dini karıştırmak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor