Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye krediyi kesti

Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye krediyi kesti

Reuters: Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'ye devlet ile ilişkili kredi vermeyi yıl sonuna kadar durduracak

24 Temmuz 2019 - 16:18

Reuters'ın aktardığına göre, Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'ye devlet ile ilişkiyi herhangi yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurdu. Avrupa Yatırım Bankası sözcüsü konuya dair açıklamasında  “Avrupa Birliği Bankası olan Avrupa Yatırım Bankası, Konsey’in önerilerini, özellikle de yıl sonuna kadar yeni kredi verme konusunda kısıtlamayı uygulayacak” dedi.

Banka’nın kararı Avrupa Birliği’nin geçen hafta Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine karşı yaptırım planı kapsamında verildi.

Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye'ye son üç yılda yılda 444 milyon dolar ile 2.45 milyar dolar arasında kredi verdi. 2019 yılında ise herhangi bir yatırım olmadı.

Kredilerin durdurulmasının özel sektörü etkilemesi beklenmiyor. Banka kurulundaki Avrupa Birliği Maliye Bakanları onay verirse, hâlâ 350 milyon euroluk bir anlaşma imzalanabilir. Reuters’a konuşan sözcü açıklamalarına şöyle devam etti: “Bankanın Türkiye’ye verdiği kredilere dair stratejik uygulamalarının incelenmesi yıl sonunda başka bir tarihe ertelendi”

Türkiye, Avrupa Birliği’nin yatırım kesintilerinin Kıbrıs’taki doğal gaz arama faaliyetlerini durdurmayacağını söylemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor'dan 7 nokta atışı transfer!.
Trabzonspor'dan 7 nokta atışı transfer!.
Berat Albayrak’ı sosyal medyadan destekleyenlere tepki
Berat Albayrak’ı sosyal medyadan destekleyenlere tepki