Atatürk’ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi

Atatürk'ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi

26 Eylül 2022 - 16:40

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Tabakhane yokuşunda bulunan Ulu Önder Atatürk’ün Trabzon’a gelişinde ziyaret ettiği bina bakımsızlıktan çürüyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 27 Kasım 1930 tarihinde Trabzon’a ikinci gelişinde Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk Ocağı’nın Trabzon merkezi olarak hizmet veren tarihi binayı ziyaret etmişti. Bina daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası binası, Halkevi binası olarak kullanılmış sonrasında Sağlık Bakanlığı’na devredilen bina, sağlık ocağı olarak hizmet vermişti. Sağlık ocağı kapatıldıktan sonra bina kaderine terk edildi.

MAALESEF ACIMASIZ HAREKET EDİLİYOR

Defalarca gündeme gelmesine ve meclis gündemine taşınmasına rağmen hiç bir adım atılmayan kent mirasıyla ilgili CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Bu mudur emanetlere saygınız, bu mudur Atatürk’e saygınız?” diye sordu. Atatürk Köşkü’nün de uzun yıllar sonra kapsamlı restorasyona alındığına dikkat çeken Kaya, “Trabzon’un tarihi miraslarına karşı maalesef çok acımasız hareket ediliyor. Bu kadar duyarsızlık olmaz. Atatürk’ün izinin olduğu her şey mirasımızdır ve gözümüz gibi bakmalıyız. Atatürk Köşkü’nün son durumunu da gördük, çok kötü bir haldeydi. Şimdi Restorasyon işlemlerine başladılar. Atatürk’ün Trabzon’a gelişinin yıl dönümleri kutlanıyor ama Trabzon’a geldiğinde ziyaret ettiği bina çürümeye terk ediliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil. Burası Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Sağlık Bakanlığı bu bina için ne düşünüyor? Bina an önce restorasyona alınarak Trabzon’a kazandırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BİR YILI AŞKIN SÜRE ÖNCE... 

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, binanın Sağlık İl Müdürlüğü ve Ortahisar Belediyesi'nin iş birliğinde müzeye dönüştürüleceğini söylemişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor