Atatürk’ün Trabzon’a İlk Gelişinin 98. Yılı Kutlandı

Atatürk’ün Trabzon’a İlk Gelişinin 98. Yılı Kutlandı

15 Eylül 2022 - 12:15

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a Ayak Basışının 98. Yıldönümü Meydan Parkı’nda Kutlandı. Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı İle Başlayan Program Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ataman’ın Açılış Konuşması Yapmasıyla Devam Etti. Atatürk’ün Trabzon Nutku Kürsünden Okundu. Büyükşehir Belediyesi Bando Takımının Gösterisi Sunuldu.

Başkan Vekili Ataman, “Fatihin Fethetmesi Yavuz’un Yönetmesi Kanuni’nin Doğması İle Öğündüğümüz Türkiye’nin Trsi Güzel Trabzonumuza Büyük Önder Osmanlı Paşası Atatürk’ün İlk Gelişinin 98. Yıldönümünü Kutlamak İçin Bir Aradayız.
Atatürk’ün Trabzon’a İlk Gelişi 15 Eylül 1924, İkinci Ziyareti 27 Kasım 1930’dur. Son Ziyaretini İse 10 Haziran 1937 Tarihinde Yapmış, Atatürk Köşkü’nde Konaklayarak Vasiyetini De Orada Yazmıştır.

 Son Dönemlerde, Tarihimizle İlgili İnkar Ve Hatta Ciddi Manada Çarpıtma Ve Hakaret Noktasına Giden Söylemlerle Karşılaşmaktayız. Trabzon’un Hemşehrisi Cumhuriyet’in Kurucusu M.Kemal Atatürk’ün Trabzona İlk Gelişi Vesilesi İle Birarada Bulunduğumuz Bu Toplantıda Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Olarak Biz Burada Neyi İnkar Edeceğimizi Değil Hangi Gerçeği Dile Getireceğimizle Alakalıyız.


Bu Toprakların Vatan Olarak Korunması Süreci İşte Bu Yunan’a Onun Megali İdeasına Ve Onun Mavri Mira Cemiyetine Megali İdeası Mahfedilerek , Mavri Mira Cemiyeti Yok Edilerek Tamamlanmıştır. Son Zamanlarda, Bazı Turistlerimize Ve Misafirlerimize Gösterdiğimiz Hoşgörü Üzerinden İstismar Edilmeye Çalışılan Trabzonumuzdan Şu Hususu Tekrar Hatırlatmak İsterim; Kendisini Megoli İdeaya Veya Mavri Miraya Yakın Görenler Bilsinler Ki, Bu Topraklarda Bir Daha O Duygularda Bulunabilecekler, Ne De O Cemiyetler Kurulabileceklerdir. Bunun Güvencesi Trabzondur, Bunun Güvencesi Bugün Gelişinin Yıldönümünü Kutladığımız Mustafa Kemal Atatürk Ve Onun Bağrından Koptuğu Türk Milletidir” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor