Atalay Trabzon’dan Yeni Türkiye’ye Yelken Açıyor

Atalay Trabzon’dan Yeni Türkiye’ye Yelken Açıyor

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2015 Yılı 25. Dönem Genel Seçimi’nde Trabzon’dan Ak Parti Milletvekili adaylığı için görevinden ayrıldı.

08 Şubat 2015 - 15:13

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2015 Yılı 25. Dönem Genel Seçimi’nde Trabzon’dan Ak Parti Milletvekili adaylığı için görevinden ayrıldı. Mehmet Atalay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Spor A.Ş. Genel Müdürü’ydü. Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü yaptı. Atalay, 2009 yılından bu yana da Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.

MEHMET ATALAY’IN HAYAT HİKAYESİ

Basında uzun yıllar çalıştıktan sonra, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Etkinlikleri Genel Müdürlüğü görevine başladı ve bu görevi 2000 yılına kadar sürdürdü. Atalay özellikle Avrasya Maratonu’nun dünyaya malolmasında büyük rol oynadı.

2000 yılında Yeni Şafak Gazetesi Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Atalay, 2003 yılında başladığı Başbakan Başmüşavirliği’nin ardından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne atandı. Genel Müdürlüğü süresince, Merkez Danışma Kurulu Başkanlığı, İstanbul Olimpiyat Hazırlık ve Düzenleme Kurulu Asbaşkanlığı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Yönetim Kurulu Üyeliği, Olimpiyat İcra Kurulu Başkanlığı ve Türkiye Paralimpik Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2003 – 2008 yılları arasında 6 yıl başarıyla yürüttüğü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü görevinden, 6. Spor Şurası ile jübilesini yaparak ayrılan Mehmet Atalay, Başbakan Başmüşaviri ve Uluslararası Spor Organizasyonları Başkoordinatörü olarak ülkeye ve spora hizmet etmeye devam etti.

15 Aralık 2009 tarihinde Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne atanan Atalay, görevi boyunca yeni bir vizyon çizerek yerel ve ulusal basına önemli destek sağladı.

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARI TÜRKİYE’YE KAZANDIRDI

Türkiye’nin son 10 yılda aldığı ve yaptığı bütün spor organizasyonlarının altında Atalay imzası bulunuyor. Her bir organizasyonu, Türkiye spor tarihinin en başarılı işleri arasında yer almasını sağlayarak ülke tanıtımına dünya çapında bir katkı sağladı.

Bu organizasyonlardan bazıları şöyle:

İzmir’de Yaz Üniversite Oyunları (Universiade), Erzurum'da Üniversitelerarası Kış Oyunları (Universiade), Trabzon'da Avrupa Gençlik Oyunları (EYOF) gibi yapılan birçok uluslararası organizasyonlarla, teknik altyapısı, bütçesi, insan kaynağıyla Türkiye’nin olimpiyatlara hazır olduğunu dünyaya gösterdi.

Futbolda Şampiyonlar Ligi Finali, UEFA Kupası Finali, Formula 1 Yarışları, Dünya Motosiklet Yarışması, Dünya Tenis Şampiyonası, Dünya Basketbol Şampiyonası, Dünya Yüzme Şampiyonası, Dünya Halter Şampiyonası, Mersin’deki Akdeniz Oyunları ve daha pek çok branştaki Avrupa şampiyonaları Türkiye’ye alındı. Söz konusu faaliyetler 200’den fazla ülkede izlendi. Ülke tanıtımımıza büyük katkısı oldu. Gençlerin spora daha çok ilgi duyması sağlandı.

DÜNYA GENÇLİK VE SPOR ÖDÜLÜ VE FAIR-PLAY ÖDÜLÜ SAHİBİ

Mehmet Atalay, defalarca ‘yılın bürokratı’, ‘yılın spor adamı’ ve benzeri sayısız yerli ve yabancı ödüllerin sahibi oldu. Dünya Spor Yazarları Birliği üyesi (AIPS kartı sahibi) olan Atalay, IOC’nin (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) en büyük ödüllerinden biri olan ‘Sport and Youth’ (2008 Spor ve Gençlik Ödülü) ile Avrupa Fair-Play Ödülü’nü (2007) alan, Türkiye’nin ilk ve tek bürokratı olma unvanına sahip.

Trabzon Of doğumlu Atalay, evli ve 4 çocuk babası.

TRABZON’A 800 TRİLYONLUK YATIRIM

Trabzon’a alınan uluslararası spor organizasyonları sayesinde ve bütün Trabzon halkını heyecanlandıran Akyazı Projesi de dahil yaklaşık 800 trilyon (milyon) liralık oldukça önemli yatırımların Trabzon’a aktarılmasında öncü rol oynadı.

Trabzon’u marka şehir yapmak adına çok büyük işlere imza atan ve Trabzon’un sahip olduğu spor kimliği ile büyük spor tesisleri hak ettiğine inanan Atalay, 2007 yılında 1. Karadeniz Spor Oyunları’nın Trabzon’da düzenlenmesine ön ayak olarak işe başladı. Oyunlar için şehre yapılan tesislerin yapım aşamasında bile şehrin ekonomisine katkılarının büyük olacağının ta en başından farkındaydı. Başarı ile sonuçlanan 1. Karadeniz Spor Oyunları,  daha sonra düzenlenecek 2011 Oyunları için önemli bir referans teşkil etti.

TRABZON’A İLK OLİMPİYATI DÜZENLEYEN ŞEHİR ÜNVANINI KAZANDIRDI

1.Karadeniz Oyunları’nın hemen ardından, Türkiye’de ilk olimpiyatı düzenleyen şehir olma unvanını Trabzon’a kazandıracak organizasyonu almak için, pusulayı IOC imzalı 2011 EYOF’a Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları’na çevirdi. 1.Karadeniz Oyunları başarıyla tamamlanmış bir provaydı. Oysa, Atalay’ın aklında Türkiye’de ilk olimpiyatı düzenleyen şehir ünvanını Trabzon’a kazandıracak IOC 2011 EYOF Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları vardı... Türkiye’ye kazandırdığı onlarca devasa organizasyonun en büyüklerinden birini; 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nı Trabzon’a getirdi ve olimpiyat bayrağı ilk kez Türkiye de ve ilk kez Trabzon’da dalgalandı...

İŞSİZ GENÇLERE İSTİHDAM SAĞLADI

Trabzon’un hem 1. Karadeniz Oyunları’na,  hem de 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları’na ev sahipliği yapması sporsever bir kentin spora olan sevgisini pekiştirmekle kalmamış; olimpiyat için yapılan yatırımlar şehre ekonomik olarak hareket getirmiş ve işsiz gençlere bu sayede istihdam sağlanmış oldu. Bazı bölgelerde kentsel dönüşüm sağlanırken; yeni sporcuların yetişmesi için olimpik tesisler şehrin dört bir yanında göz kamaştırmaya başladı. Hali hazırdaki tesisler modernize edilirken, Trabzon’da spor salonu olmayan büyük ilçe kalmadı.

Ayrıca, üstü açılır kapanır atlama kuleli yüzme havuzu dünyada ve Türkiye’de ilk kez Mehmet Akif Ersoy yüzme havuzunun bitişiğinde, Trabzon’da yapıldı.

Trabzonspor’un yeni bir stada olan ihtiyacını ve bu yeni stadın 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Oyunları için de çok gerekli olduğunu bilen Mehmet Atalay, bunun için kolları sıvadı. 600 dönümlük bir alan üzerine spor kompleksleri ve ticari merkezler inşa edilen Akyazı Projesi’nin hayata geçirilmesi uğruna uzun uğraşlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde yakından ilgilendiği projenin ilk aşamasında, 200 dönümlük bir alanın doldurulup, bunun 100 dönümlük kısmı üzerine 40 bin kişilik stadyum inşa edilmesi için inanılmaz bir mesai harcadı.

Bütün bunlar sayesinde Trabzon’un dünya çapında tanınırlığı artarken turizm yönünden de olumlu gelişmeler gözle görülmeye başladı. En önemlisi, gençlerimize yeni bir ufuk çizilmiş oldu. Bu bilinç genç sporculara Trabzon ve Türkiye’yi dünya spor arenasında başarı ile temsil ederken önemli bir motivasyon kaynağı oldu.

Bu dev organizasyonlar sporsever bir şehrin spor sevgisini pekiştirmekle kalmadı; şehre yapılan yatırımlar ekonomik hareketliliği de beraberinde getirdi. Gençlere yeni istihdam alanları açıldı. Oyunlar süresince misafirler ve sporcuların konaklaması için yapılan yurtlarda şu an üniversiteli gençler otel konforunda ikamet ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde sporcu kişiliğiyle yaptığı liderlik Trabzon şehri için önemli bir fırsat oluşturdu. Mehmet Ali Şahin’in Spor Bakanlığı döneminde, şehrin önde gelen isimleri, milletvekilleri, belediye başkanları, valileri, sivil toplum örgütleri, işadamları ve ulusalda sesi gür çıkan yerel medyası ile birlikte oluşturulan sinerji sayesinde Mehmet Atalay’ın görev süresince Trabzon’a yaptığı katkılar, kentin kaybettiği özgüveni yeniden geri kazandırdı.

Şimdi Mehmet Atalay geçmişinde yer alan önemli tecrübe ve birikimiyle 2023 vizyonu doğrultusunda, yeni ve büyük projelerle, ülkemizin gelecek tahayyülüne Karadeniz’in kıyısından, Trabzon’dan “Yeni Türkiye”ye yelken açıyor.   

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karadeniz'in en borçlu ili...
Karadeniz'in en borçlu ili...
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi
Trabzonspor Berat Özdemir'i Ettifaq'a gönderdi