Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin bağış...

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesaplarına blokaj: İBB yarın başvuruda bulunacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla yerel yönetimlerin koronavirüse karşı başlattığı yardım kampanyalarının incelenmesi için yayınlanan genelgenin ardından İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerinin bağış hesapları bloke oldu İBB kaynakları yarın blokajın kaldırılması için başvuru yapacaklarını açıkladı.

31 Mart 2020 - 20:47 - Güncelleme: 31 Mart 2020 - 20:54

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kaynakları, bağış hesaplarına konulan blokajın kaldırılması için yarın başvuruda bulunacaklarını belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 81 ilin valiliklerine 'yerel yönetimlerin koronavirüse karşı başlattığı yardım kampanyalarının incelenmesi' için gönderilen genelge sonrası İBB ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım kampanyası için kullanılan bağış hesaplarına blokaj gelmişti.

'Yardımlara devam edeceğiz'

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş Twitter'dan yaptığı paylaşımla banka hesaplarının bloke edildiğini doğruladı. Yavaş paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin. Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız."

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgenin ardından CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Burkay Düzce, Vakıfbank tarafından İBB’nin bağış hesabının bloklandığını açıkladı.

​CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Ankara Büyükşehir Belediyesinin bağış hesabına Vakıfbank tarafından blokaj konulduğunu doğruladı. Belediyelerin kendi kanunlarına göre bağış toplama yetkisi olduğuna dikkat çeken Torun hukuki mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Torun 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Kanunununda belediyelerin bağış kabul etmesiyle ilgili düzenlemeler bulunduğunu hatırlattı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uluslararası Yarı Maraton Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
Uluslararası Yarı Maraton Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
Mor Yayla'nın mavi yıldız çiçekleri açtı
Mor Yayla'nın mavi yıldız çiçekleri açtı