Altın Kolye ile doğan Trabzon futbolu... (Özel röportaj)

Altın Kolye ile doğan Trabzon futbolu... (Özel röportaj)

Altın Kolye Futbol Turnuvası'nın bilinenlerini ve bilinmeyenlerini konuştuğumuz Bizim Neslin Uşakları Başkanı Prof.Dr. Ergun Demirsoy, başkan olduktan sonra ilk röportajını habercuk'a verdi.

26 Temmuz 2017 - 13:07 - Güncelleme: 26 Temmuz 2017 - 13:34

 

 

 

 

 

 

 

Altın Kolye Futbol Turnuvası'nın bilinenlerini ve

bilinmeyenlerini konuştuğumuz

Bizim Neslin Uşakları Başkanı Prof.Dr. Ergun Demirsoy,

başkan olduktan sonra ilk röportajını habercuk'a verdi. 

Röportaj: Elvan Hayali Demirci

Prof.Dr. Ergun Demirsoy...  

Gün geçmiyor ki, doktorumuzu onca yoğunlu arasında, fırsat yaratıp çeşitli etkinler de başrollerde görmeyelim. Doktorluğunun yanı sıra bir gün şarkı söylerken, bir başka gün aktif spor yaparken ve bir çok etkinliklerin gönüllü elçisi olarak her an karşımıza çıkan Demirsoy’la bugünlerde Trabzon’da gerçekleştirilen ve hemen hemen tüm yaşıtlarına nostalji yaşatan ‘’Altın Kolye Turnuvası’ hakkındaki  sorularımızı sormak üzere vaktini aldık. Sağolsun ,Turnuva finalinde Trabzon’da olacağını belirterek sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

 

BNU Altın Kolye Turnuvası fikri kimden çıktı ve bilmeyenler için “Altın Kolye Turnuvasını “anlatır mısınız?

Bizim Neslin Uşakları olarak amaçladığımız birçok şey yanında, örf, adet ve geleneklerimize sahip çıkmak veya genel anlamda kültürel faaliyetler bizim için çok önemli. Altın Kolye Turnuvası da bu bağlamda şekillenen bir proje.

Vakti zamanında bu turnuvada benim dışımda, şu anda üyemiz olan bir çok arkadaşımızın futbol oynamışlığı var. Ben bir gün Trabzon’da üyelerimizden Ömer Sağıroğlu’na  Altın Kolye halen oynanıyor mu? Sorum, üzerine gelişen bir düşünce oldu.

Bilen bilir, bu turnuva bir döneme damgasını vurmuş olup, Trabzon'un futbol kültürünün oluşmasında rol oynamıştır.

İlki 1976 yılında başlanmış olup, 1983'de sonuncusu yapılmıştır.

Sizin zamanınız sokak futbolu ve şimdi ki zamanın sokakları arasında ki gördüğünüz farklar nelerdir?

Valla bizim zamanımızda futbol, sokak aralarında başlardı ve oralarda ve Altın Kolye gibi turnuvalarda kendini gösterenler daha ileri kademelere ilerlerdi. Şimdi pek sokak futbolu ve sokak futbolunu oynanacağı semt sahaları kalmadı. Mahalle aralarında ve küçük sahalarda futbol oynamak ,sanıyorum bireysel tekniğin gelişmesi için daha uygun yerlerdi. Bugün direkt altyapı grupları içersinde büyük sahalardaki teknik gelişimin küçük sahalardaki kadar olabileceği konusunda emin değilim.

 Şu an yapılan turnuvalarda ki çocukların çoğunun lisanslı futbolcu oldukları ,turnuvanın nostaljisi açısından kıyaslanabilir mi?

Yaklaşık 40 yıl evvel yapılan bu turnuvada, o zamanlar Trabzonspor alt yapısındaki lisanslı sporcular dışında çok sayıda lisanssız futbolcu olurdu. Mahallelerden veya okuldan ya da başka yerlerden tanışan bu gençler kendi kurdukları takımlarla bu turnuvaya katılırlardı ve burada kendini gösterenler Trabzonspor alt yapısına alınırdı. Yani bir gencin Trabzonspor'a  adım atması için, birisinin önermesine ya da iltimasına gerek yoktu. Bu Altın Kolye Turnuvası'nın o gün çok önemli bir felsefesidir.

Bugün katılanların çoğu lisanslı sporcular, sorun yok, bu durumu günün koşullarına göre değişim bağlamında değerlendirmek lazım.

Turnuvanın özellikle gençler açısından amacı nedir?

Turnuva  başlayalı neredeyse bir hafta olmak üzere. Dün arkadaşlarla konuştuğumda Trabzonspor alt yapı hocalarının hemen tamamının turnuvayı dikkatle izlediğini ve notlar aldığını duydum. Bu bile turnuvanın, gençler açısından bir amacına ulaştığını gösteriyor.

Burası bir futbol arenası ve gençlerin yeteneklerini sergilemesi için bulunmaz bir fırsat.

Trabzonspor sancılı dönemlerden geçiyor nicedir.bunun bu eski sokak futbolu ruhunu kaybetmiş olmasıyla alakası sizce nedir ne kadardır?

Trabzonspor'un tarihine baktığımızda en büyük başarılarını bu şehirden yetişmiş, birbirini tanıyan, antrenmanlar dışında tüm zamanını beraber geçiren ve takım ruhunu tam anlamıyla yakalamış futbolculardan kurulu takımlarla olduğunu görürüz.

O yüzden o eski sokak futbolu ruhundan gelen gençlerin gelecekte tekrar büyük başarılar yakalayabileceğini düşünenlerdenim.

Her ne kadar insanlar, o günün koşullarıyla , bugünün koşulları ayrı dese de, bugün bırakın futbolu, tüm gelişmiş ticari yapılarda takım ruhu, aidiyet hissi halen başarının en önemli komponentleri olarak varlığını sürdürüyor.

 Dışarıdan turnuva hakkında olumlu şeyler konuşulduğu gibi olumsuz eleştirileri de takip edebildiniz mi ?

Bunlardan biri Trabzonspor’un sahiplenmesi gereken bir turnuvayı neden BNU’ nun sahiplendiği merak edildi . Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Öyle düşünmemek lazım. Trabzonspor'un, ve Trabzon’da  lisanslı futbol oynamış birisi olarak, benim ve bu şehirde doğan herkes için ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok. Biz BNU olarak bir döneme damga vurmuş, herkes tarafından bilinen, o zamanlar Trabzonspor alt yapısına futbolcu seçmek dışında tüm mahallelerin, hatta ilçe ve köylerin bir araya geldiği bir kaynaşma ortamı oluşturan eski geleneksel bir  turnuvayı tekrar günümüz koşullarında tekrar canlandırmak istedik.

Aslında geçen sene planlamıştık ve hazırlıklara da başlamıştık, ancak daha sonra yoğun terör olayları nedeniyle iptal ettik. O zamanlar tüm organizasyonu TS alt yapı sorumlusu olan Sadi Tekelioğlu ile birlikte yapacaktık.

Bugün de bu turnuvayı organize ederken yine Trabzonspor alt yapı koordinatörü İhsan Derelioğlu’nun  destek ve yardımları oldu.

Kaldı ki bu gün Trabzonspor'un başkanı ve as başkanı Bizim Neslin Uşaklarının üyeleridir. Dolayısıyla bir ayrı gayrı yok. Önemli olan birilerinin bu geleneksel turnuvayı düzenlemesidir.

Ve ilaveten Bnu başkanı olmanız yanı sıra kurucu üyelerinden biri olarak derneğin misyonu ve vizyonunun futbolla ilişkilendirildiği eleştirilerine ne yanıt verirsiniz?

Aslını sorarsanız, biz bu yola çıkarken  düşüncelerimizden birisi "Trabzon'da artik, Trabzonspor dışında da bir şeylerin konuşulması " gerektiğiydi. Trabzon şehri tarihi, gelenek ve görenekleriyle, kendine has kültürüyle önemli bir şehirdir ve bu şehirden çok değerli ressamlar, şairler, akademisyenler, iş adamları ve siyasetçiler çıkmıştır. Türkiye'de en çok ressam çıkan şehrin Trabzon olduğunu çok kişi bilmez. Ama herkes, haklı da olsak, tüm şehir halen 2010-2011 yılında verilmeyen şampiyonluğumuzu ve Trabzonspor'u konuşuyor, ama bu arada bir çok değerimizi ve değerli konuyu ihmal ediyoruz. Biz de bu amaçla daha çok sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel, eğitimle alakalı ve gençlere yönelik projeler üzerinde durmaya çalıştık. Nitekim Altın kolye turnuvası da bir anlamda eski bir geleneğin canlandırılması, hem mahallelerin bir araya gelmesi ve barış, dostluk ve centilmenliğin içinde olduğu bir karnaval havası yaratılması amacıyla yapıldı.

 Altın kolye turnuvaları aslında sokak futbolunu canlandırmak üzere atılan bir adımdı sizin zamanınızda. Günümüzde sokakta futbol oynayan çocuk ve gençlik gurubuna rastlayamıyoruz aslında. Dolayısıyla turnuva süreklilik arz eder mi?

Biz bu turnuvayı 40 yıl sonra tekrar organize ederken aslında nasıl bir katılım olacağı  konusunda doğrusu biraz endişelerimiz vardı. Çünkü o günün koşulları ile bu gününkiler çok farklıydı. Ama başvuru ve katılımlar bizim tahminimizden çok daha fazla oldu ve bugün turnuvaya toplam 26 takım ve 364 genç futbolcu arkadaşımız iştirak etmektedir. İlk yıldaki bu yüksek katılımın gelecek yıllarda çok daha fazla olacağını öngörmek yanılgı olmaz sanırım. O yüzden bu turnuva bundan sonra geleneksel olarak her yıl eklenecek yeniliklerle hep devam edecektir.

Ve sizlerin anılarınızdan duyduğumuz ;bir Ziya bey sahası, bir Boztepe sahası vardı ki şehrin olmazsa olmazları arasında ve eksikliği duyuluyor hala. Gençlerimizin böylesi sahaları olmaları hakkında ki düşünceleriniz nelerdir ve bnu olarak böyle bir girişimde bulunacak mısınız?

Semt sahalarının Trabzon’a has futbol kültürünün oluşmasındaki yeri yadsınamaz tabi ki, ama bunların sayısı bu gün artık çok az maalesef. Bizim de bu amaçla dernek olarak bir girişimimiz mevcut. Bu konuda üyelerimizden olan Trabzon'un önemli iş adamı ve spor camiasının bilinen ismi Celil Hekimoğlu'nun çalışmaları var. Şekillendiği zaman sizinle de paylaşırız.

Önümüzde ki zaman diliminde BNU’nın projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz sizden?

Bu güne kadar Trabzon'da yapılan ve Trabzon'un tüm sorunlarının konuşulduğu Trabzon çalıştayının önemli bir parçası olduk. Yine Trabzon'da girişim zirvesinin düzenlenmesi ve Trabzon Girişim evinin yapılmasında KTÜ ile birlikte aktif rol oynadık. Üniversitede okuyan 80 Trabzonlu  öğrencimize burs desteği sağlama dışında onlara profesyonel düzende mentorluk (danışmanlık) hizmeti vererek onların geleceğe hazırlanmalarına destek sağlıyoruz. Bu arada Trabzon'da sanat etkinliklerine, tiyatro oyunlarına, genc yazarların kitaplarının basılmasına, genç müzisyenlerin konser organizasyonlarına destek olduk, olmaya devam ediyoruz.

Bu arada Trabzon'da bir çok köyü gezerek uygun bulduğumuz yerlerde ekolojik tarımın yapılması ve devamında da buna bağlı olarak o bölgelerde eko turizmin gelişmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Şampiyonluklar yaşamış Trabzonsporlular olarak ve futbolcu geçmişinizi de ilave edersek, yeni nesil futbolcu adaylarına neler söylemek istersiniz?

Ben Trabzon'da Sotka-Kayalık'ta doğmus birisi olarak her genç gibi zamanında futbol oynadım. ama aynı zamanda eğitimimi de sürdüyordum. Daha sonra bir gün geldi ve ikisi arasında bir karar vermek zorunda kaldım ve ben doktorluğu seçtim. O gün futbolu da seçebilirdim ama kimse bana ilerde futbolda çok başarılı olacağımı garanti edemezdi.

Benim gençlere naçizane önerim şudur; futbolu oynasınlar ama eğitimlerini de ihmal etmesinler, Çünkü  futbol da ne kadar yetenekli de olsanız bu mutlaka üst düzey futbolcu olacaksınız anlamına gelmiyor malesef. sakatlıklar, şans faktörü ve diğer etkenler bunda çok önemlidir.

Hayatta her zaman bir B planı olması gerekir insanların. O yüzden futbol oynarken okullarını da aynı şekilde sürdürsünler ve bir gün yol ayrımına geldiklerinde kalplerinin ve tecrübeli büyüklerinin seslerini dinlesinler. en doğru kararı vereceklerine eminim.

 

Turnuva finali 30 Temmuz Pazar günü yapılacak. Final heyecanını Trabzon’da mı yaşayacaksınız?

Evet, Pazar günü yapılacak olan turnuva finalinde Trabzon’da ,turnuva gençlerinin yanında olacağım. Final heyecanını hep birlikte yaşamak için ,Trabzon halkının bizleri yalnız bırakmayacağı düşüncesiyle ,herkese saygılarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mekke'ye giriş yasaklandı
Mekke'ye giriş yasaklandı
Türkiye'nin fındık deposuna darde
Türkiye'nin fındık deposuna darde