Akyazı Dolgu Alanı tehlike saçıyor. "Şehir Hastanesi için...

Akyazı Dolgu Alanı tehlike saçıyor. "Şehir Hastanesi için aradılar..."

Karadeniz Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Trabzon'un bilindiğinin aksine deprem bölgesi olduğuna dikkat çekerek, Akyazı dolgu alanında yapılması planlanan şehir hastanesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan arandığını ve zemin raporu istendiğini söyledi.

13 Kasım 2020 - 11:39 - Güncelleme: 13 Kasım 2020 - 11:47

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin 4. deprem bölgesinden 3. deprem bölgesine çekildiğine dikkat çeken Karadeniz Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi, Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Çay TV'de yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem programında canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu.

20 yıldan beri yaklaşık 10 km Karadeniz açıklarından geçen bir fay hattından bahsettiğini ifade eden Bektaş, "Bu konuyu 1999 yılından sonra Ulusal Deprem Konseyi'ne taşıdım. Orada bilim insanlarına takdim ettim. Bilimsel yönü vardı, ancak resmiyeti yoktu. Bugüne kadar sürekli tartıştım. İş ciddiye binince TÜBİTAK'ın çalıştaylarına davet edildim. Türkiye'nin bütün bilim insanları toplandığı bir çalıştaydı... Karadeniz fayı Sinop'tan geçiyor. Karadeniz fayı, 1968 yılında Bartın açıklarında bir deprem oluşturdu ve Bartın'ı yıktı. Batum'da da bir deprem oluşturdu. 2012 yılında da bir deprem oldu. Dolayısıyla Karadeniz fayı deprem oluşturabiliyor. Karadeniz, kuzeyden denizdeki fay ile güneyden Kuzey Anadolu fayı arasında sıkıştı. Trabzon'un deprem tehlikesi vardır. 2019'da Türkiye deprem haritası yayınlandı ve gerçekler kabul edildi. Trabzon 4. bölgede değil, 3. bölgede yer aldı" şeklinde konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI ARADI...

Akyazı dolgu alanının stat inşaatını taşımadığı halde yapılması planlanan şehir hastanesini asla taşımayacağına dikkat çeken Prof. Dr. Bektaş, "Akyazı dolgusu yapılırken, stat yapılırken, jeolojik çalışmaları, sondaj çalışmaları yetersizdi ve kontrolsüzdü. Ne zaman bina yapıldı o zaman binayı gezdik. Tesisin bodrum katlarına girdik. Kazıklar farklı şekilde oturunca üstteki yapıda kırılma deformasyonu oluşmuş. İş zeminden çıkıyor ve inşaat yapımına giriyor. Orada yapıda farklı oturmadan dolayı dönmelerin, kırılmaların olduğunu gördük. Bir rapor hazırladık ve buradaki tehlikeye dikkat çekmek için bu raporu Cumhurbaşkanlığından, ilgili bakanlıklara, belediyelere ve Trabzonspor'a kadar gönderdik. Maalesef hiç bir önlem alınmadı. Bunun hemen yanına şehir hastanesi kurulmaya çalışıyor. Akyazı stadını taşıyamayan bir zemin bu yapıdan üç beş kat daha büyük olan bir yapıyı nasıl taşıyacak. Bilim insanları dinlenmiyor. Ne zaman ki İzmir depremi oldu, Sağlık Bakanlığı'ndan beni aradılar ve şehir hastanesinin zeminiyle ilgili raporumuzun olup olmadığını sordular. Ben zemini incelemedim. Ben sadece ikaz ettim. Akyazı'daki statta risk varsa, yapılacak olan inşaatta da olacaktır. Zeminde deformasyonlar var. Masa başında yapılan hesaplar, doğaya uymuyor. Burada acil olarak bir zemin çalışması yapılması gerekiyor" dedi.

VATANDAŞ DEĞİL, BELEDİYE YAPMALI...

"Trabzon'daki deprem tehlikesi bilinenin üstündedir" diyen bilim insanı Bektaş, belediyeleri göreve davet ederek, "Benim binam, yaşadığım bina, depreme dayanıklı mıdır? değil midir? Benim güvenliğimden birinci derecede bu anlamda belediye sorumludur. Cumhurbaşkanı diyor ki; vatandaş bunu kendisi yapsın. Vatandaş bugün geçim derdine düşmüş, evine ekmek götüremiyor, bulunduğu binayı nasıl kontrol ettirecek. Bugün bir binanın zemin etüdü ve yapı statiğinin kontrolü en az 5 bin tl. Vatandaş bunu verebilecek düzeyde mi? Sosyal devlet bunu karşılaması lazım. Biz bilim insanı olarak diyoruz ki, "İzmir'de yaşanan felaket, Trabzon'da da potansiyel olarak yaşanabilir. Trabzon'un yapı stoku hakkında hiç bir bilgi yok. Bu yapıların niteliği hakkında hiç bir bilgi yok. Araştırdım bulamadım. Burada en önemli yetkili belediyedir" ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çarşıbaşı Belediye Başkanı Nuhoğlu;
Çarşıbaşı Belediye Başkanı Nuhoğlu; "Çarşıbaşı'nı...
Jandarma uyuşturucu operasyonu
Jandarma uyuşturucu operasyonu