Akçaabat’ta müze yapılacak

Akçaabat'ta müze yapılacak

Akçaabat ‘ta kurulacak olan Müze için Müze Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor.

25 Eylül 2021 - 11:03

Akçaabat ‘ta kurulacak olan Müze için Müze Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor.

Akçaabat Belediyesi tarafından şehrin merkezinde kazandırılacak olan Müze için Müze komisyonu ülkedeki müzeleri mercek altına aldı.

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in talimatları doğrultusunda nitelikli ve yaşayan bir müzenin şehre kazandırılması için çalışmalarına hız veren müze komisyonu geçen aylarda Çaykara İlçesi Uzungöl mevkiinde bulunan Dursun Ali İnan Müzesi ziyaretinin ardından şimdi de Samsun Kent Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Müzeler bir şehrin kimliğidir diyerek konu hakkında düşüncelerini dile getiren Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim; “Bilindiği üzere kadim şehrimiz Akçaabat’a bir müze kazandırmak için kollarımızı sıvadık. Akçaabat merkezde bulunan tarihi Merkez İlkokulu binasını restore ederek ilçemize kazandıracağız. Restorasyon için maddi destek sağlayan Vakıfbank Genel Müdürlüğüne bir kez daha teşekkür ediyorum. Yapacak olduğumuz müze istiyoruz ki “ilk” olma özelliğine sahip olsun. Tarihiyle, doğal güzellikleriyle, folkloru ile ve birçok özelliği ile adından sıkça söz ettiren Akçaabat’ımız; bir de kuracak olduğumuz Müze ile ses getirsin. Bu konuda öncelikle değerli isimlerin yer aldığı bir müze komisyonu kurduk ve müze komisyonumuz gerekli çalışmalarını yapıyor. Araştırarak, inceleyerek ve iyi analiz ederek, ülkemizdeki hatta yurt dışındaki müzeleri inceleyerek oluşturulacak olan Müzemizin temasını belirlemeye gayret ediyoruz. Komisyonumuz geçen ay Çaykarada bulunan Dursun Ali İnan Müzesini ziyaret etti. Bu sefer de Samsun Kent Müzesinde incelemelerde bulundu. Bir yandan tema ile ilgili çalışmalarımız sürerken diğer taraftan da binanın restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve ilgili kurullar ile proje süreçlerimizi sürdürüyoruz.” Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon'da skandal olay! Bunu yapanlar insan olamaz!
Trabzon'da skandal olay! Bunu yapanlar insan olamaz!
Trabzon’da oda başkanının işyerine saldırı
Trabzon’da oda başkanının işyerine saldırı