AK Parti Trabzon Gençlik Kolları’ndan gazeteciye de suç duyurusu

AK Parti Trabzon Gençlik Kolları'ndan gazeteciye de suç duyurusu

AK Parti Trabzon Gençlik Kolları Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği gerekçesi ile tutuklanan Berivan Bila ile ilgili basın toplantısına haber yapmaya giden gazeteci Fatih İsak hakkında da suç duyurusunda bulundu.

18 Aralık 2018 - 11:45 - Güncelleme: 18 Aralık 2018 - 12:09

kaynak: Viratrabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi, ünlü gazeteci Fikret Bila’nın da yeğeni Berivan Bila, ''Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazı yoluyla hakaret''ten tutuklandı. 

Tutuklamaya tepki olarak bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, Berivan Bila'nın anne babası ile  arkadaşlarının katıldığı bir basın toplantı düzenlendi. Basın toplantısında bir katılımcı Bila'nın suçlamaya konu olan yazısını okudu. 

Yazının okunması sonrasında Trabzon'da yayınlanan Günebakış Gazetesi'nde  AKP Milletvekili Salih Cora'ya dayandırılan haberde, yazının toplu okunduğu ve böylece toplu suç işlendiği iddiası manşete taşındı.

Daha sonra da AKP Trabzon Gençlik Kolları, kalabalık bir grupla adliyeye giderek basın toplantısına katılanların metni toplu okudukları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından basın açıklaması yapan AKP Gençlik Kolları Başkanı Sefa Küçükali, ''Trabzon Milletvekili Salih Cora'nın arkalarında olduklarını'' vurgulayarak, ''Cumhurbaşkanımıza hakaret edenleri ve bunları destekleyenleri esefle kınıyoruz'' dedi. 

GAZETECİ SUÇ DUYURUSUNDA

AKP Trabzon Gençlik Kolları üyelerinin yaptığı suç duyurusunda, suçlamaya konu olan yazının topluca okunduğu iddia edildi, toplantıya katıldığı öne sürülen 5 kişinin ismi verildi. Bu isimler daha sonra Günebakış'ın haberinde, rumuzla gizlenmeye gerek duyulmadan açıkça yer aldı. 

Fotografta olduğu iddia edilen isimlerden biri olay yerinde bulunmazken, fotografta yer almayan ve olayı haberleştirmek için orada bulunan Gazeteci Fatih İsak'ın aynı suçlamaya muhatap olması şaşkınlık yarattı. Kamuoyu bu basın toplantısını ve suçlamaya konu olan fotografı Fatih İsak'ın haberleştirmesiyle öğrendi. Günebakış muhabiri toplantıdan çıkatıldıktan sonra basın toplantısını İsak'tan başka gazeteci izlemedi. Viratrabzon.com da haberi Fatih İsak'tan aldı. Suç duyurusu dosyası ve Günebakış'taki fotograf da İsak'ın çektiği görüntü.

'İHBARI KİMİN YAPTIĞINI AÇIKLAYIN'

Skandala dönüşen suç duyurusuyla ilgili olarak viratrabzon'a açıklamalarda bulunan Fatih İsak, basın toplantısını sadece kendisinin fotograflayıp, kayda alıp yazdığını, başka bir meslektaşının toplantıda bulunmadığını söyledi. 

Toplu hakaret suçunun işlendiği iddiasının doğru olmadığını, bir kişinin Berivan Bila'nın tutuklanmasına neden olan yazıyı okuduğunu belirten İsak, ''Basında yer alan basın toplantısı fotografı bana ait. Suçlamaya konu olan bu fotogragı çeken kişi olarak nasıl aynı karede olabilirim'' diye sordu.

İsak, adının suç duyurusunda olduğunu Günebakış Gazetesi'ndeki haberden öğrendiğini belirterek şöyle dedi:

''Asıl merak ettiğim, bu bilgileri AKP Gençlik Kolları'na veren kim? Fotografta olmadığıma ve fotografı ben çektiğime göre, kim benim adımı vermiş olabilir? Kim beni AKP'ye ihbar etti? Ayrıca bu haberi yazan meslektaşım ve kullanan gazete, basın  yasalarını çiğneyerek isimleri açık yazmış. Sanki suç işlemişim gibi teşhir edilmişim. Bu konularda yasal haklarımı kullanacağım'' 

İsak, ismini haberde görünce AKP Gençlik Kolları Başkanı Küçükali'yi aradığını, hangi gerekçe ve dayanakla adının suç duyurusuna konu olduğunu sorduğunu aktardı.  İsak şöyle devam etti: 

''Küçükali'ye durumu anlattım ve kimin adımı verdiğini sordum. Birilerinin kendilerini yanlış yönlndirdiğini belirttim. Yanlışın düzeltileceğini söyledi. Adımı, fotografta olmama karşın orada olduğumu bilen bir kişi söyledi. Orada olanlar fotografta zaten var. Gazeteci olarak da ben ve Günebakış'ın muhabiri vardı. Toplantı başlamadan çıkarıldı. Başka da kimse yoktu. Tabi elimde sağlam kanıt olmadan kimseyi suçlamak istemiyorum. Orada bir suç işlendiğini de düşünmüyorum. Ancak bana yapılan adice, alçakça bir şey. Adımı oraya kim sokmuşsa o kişilerden kanun önünde  hesap soracağım''

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı:...
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!