AK Parti Trabzon’da neler oluyor?

AK Parti Trabzon'da neler oluyor?

AK Parti kulislerinden kara tahtaya yansıyanlar...

14 Kasım 2018 - 14:12 - Güncelleme: 14 Kasım 2018 - 14:28

OFG’YE TEŞEKKÜR EDİLDİ Mİ?

Trabzon’a ithal edilen ve şehrin nerdeyse 10 yılını heba eden Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, son zamanlarda medyada ve Ankara’da atak yapsa da bu karşılık görmedi. Herkesin başarısız, hatta çok başarısız olduğu konusunda hemfikir olduğu Gümrükçüoğlu sessiz sedasız kabuğuna çekildi. İddiaya göre Ankara’dan “Anketler çok kötü bu yüzden verdiğiniz hizmetler için teşekkür ederiz” denildiği yönünde bilgiler var. Gümrükçüoğlu’nun ben olamasam Dünürüm Erdoğan Bayraktar olsun, taktiği de tutmadı ona da “Yerinde otur” denildi. Böylece Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nde mevcut muktedirlerde bir endişe hakim. Bizce endişelenmelerine gerek yok. AK Parti’de gelen ağam giden paşam düzeni hakim. Onlar kayıklarını yürütürler. Çalışmalara da şimdiden başladılar sanıyoruz.

 

ADAY ADAYLARININ ŞANSI NE KADAR

Trabzon’da herkesin konuştuğu, birbirine sorduğu soru AK Parti’nin Büyükşehir belediye başkan adayı kim olacak.

Bu sorunun cevabını kimse net bir şekilde bilmese de ortak kanaat mevcut aday adaylarının şansının az olduğu.

AK Parti’de genel kanaat mevcut aday adayları dışındaki bir ismin getirebileceği yönünde. Mevcut adaylar içinde Türkay Gümüş, Mazhar Yıldırımhan, Ergin Aydın, Mehmet Atalay, Mustafa Yaylalı ve Davut Çakır gibi önemli isimler var. Bu isimlerin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

Bu isimlerden hiçbiri olmaz diyenler şunları söylüyor:

Türkay Gümüş çok başarılı ancak bir dönem parti içi muhalefetle anıldığı için çelme takanı çok olur.

Mazhar Yıldırımhan, daha önce seçime girmesi ve o seçimin her ne sebeple olursa olsun kaybedilmesi dezavantajı...

Ergin Aydın, Ortahisar olsaydı şansı daha fazla olurdu.

Mehmet Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eski diyaloğu yok.

Davut Çakır’ın popülaritesi ve halkta karşılığı yok.

Mustafa Yaylalı için büyükşehir çok erken olur.

 

BÜYÜKŞEHİRE CAHİT TURAN OLUR MU?

AK Parti’de aday dışarıdan gelcek deniyor. Bu isim kim olur? Bu konuda çeşitli teoriler var. Bunlardan ön iddialısı Ulaştırma Bakanı Cahit Turan’ın Trabzon’a gönderileceği şeklinde. Cahit Turan Türkiye’nin en önemli ve başarılı bürokratlarından biriydi. Son olarak Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı ve yıldızı iyice parladı. Trabzon’a gönderilirse herkesin kabul edeceği tartışma ve kavgaları bitirebilecek bir isim. TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a çok yakın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok takdir ettiği bir bürokratlık kariyeri var. Trabzon için sürpriz olmaz.

Bir diğer isim de Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu. O da Trabzon’a gönderilebilir deniyordu ancak sonradan işlerin yürürlüğü açısından yerinde kal denilmiş olabilir.

 

ŞEREF MALKOÇ GİZLİ FAVORİ

Çok sürpriz gelecek bir diğer isim ise Kamu Denetçisi Şeref Malkoç. Malkoç Trabzon’da Milli Görüş geleneğinden gelen Erbakan’ın yol arkadaşlarından biriydi. Uzun süre Saadet ve daha sonra HAS Parti’de görev yaptı. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un yol arkadaşı. Aynı zamanda Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de kayınpederi. Milletvekilliği seçiminde damadı tercih edilmiş ve dışarıda kalmıştı. Şimdi Trabzon’a gönderilmemesi için hiçbir sebep yok. Gelirse Trabzon’u bütünleştirebilecek bir isim. Zaman zaman kırdığı potlar handikabı olabilir ama sevilen saygınlığı olan bir isim. Trabzon’u toparlayabilir.

 

MİLLETVEKİLLERİ VE İL YÖNETİMİ NE YAPACAK?

Bir diğer önemli konu da milletvekillerinin tavrının ne olacağı yönünde. Bilindiği gibi Milletvekilliği eskisi gibi çok ağırlığı olan bir konum değil. Hatta belediye başkanlığı milletvekilliğinin önünde denebilir. Bu durumda milletvekilelerinden biri istifa ettirilip Trabzon’a gönderilebilir mi? Bizce bunun da ihtimali yok çünkü mevcut milletvekilleri arasında Trabzon’da herkesin kabul edebileceği kavgaları bitirebilecek ağırlıkta bir isim yok. Salih Cora dışında ki büyükşehire gönderilse yeni tartışmalar olur. Bu yüzden bu çok zayıf bir ihtimal.

İl yönetiminde de birkaç kişi istifa edip ilçelere aday oldu. Mevcut başkan Haydar Revi il başkanlığında pişti ve dengeleri iyi tutuyor. Aday adaylarına yaklaşımı da parti gelenekleriyle örtüşen objektiflikte. Çok zor seçimler atlatan AK Parti il yönetimi için yeni bir sınav yerel seçimler. Adaylar da sorun çıkmazsa bir iki istisna dışında tüm belediyeleri kazanabilirler.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize-Artvin Havalimanı'nda 3 ayda 196 bin 826 yolcu trafiği gerçekleşti
Rize-Artvin Havalimanı'nda 3 ayda 196 bin 826 yolcu trafiği...
Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'nden servet bekliyor
Trabzonspor'u Şampiyonlar Ligi'nden servet bekliyor