AK Parti Trabzon’da deprem!

AK Parti Trabzon'da deprem!

Yomra AK Parti’de sular durulmuyor. Meclis üyeleri Gözde Atasoy Koç, Metin Özke, Sabri Selim, Furkan Bayrak ve Nihat Gümrükçü AK Parti’ten istifa etti.

07 Haziran 2021 - 16:35

Cuma günü istifasını veren AK Parti İlçe Başkanı Avni Adanur’un ardından bugün de 5 meclis üyesi; Gözde Atasoy Koç, Metin Özke, Sabri Selim, Furkan Bayrak ve Nihat Gümrükçü AK Parti’ten istifa etti. 

İstifa eden meclis üyelerinin yaptıkları ortak açıklamada şunları söylediler;
“ Ak Parti Yomra Belediye Meclis Üyeleri olarak ,Yomra Belediye Başkanının Yomra için doğru kararlar vermediğini, ancak Yomralı hemşehrilerimize takındığı maske ile olayları farklı yansıttığını, belediyemizin ilk defa bu dönem mallarının icra yoluyla satılacak duruma getirildiğini yani öz kaynakların bu kadar talan edildiğini gördük. Belediyemizin kaynakları değerinin altında satılarak birilerine peşkeş çekilmek istenmektedir. Bu anlamda satış yetkisinin sınırlandırılması, ederi olan bedel altında satılmaması, tek bir özel alıcı yerine tüm halkımızın katılımıyla hakkaniyetli talepler olabilmesi için büyük mücadele verdik.

Üzülerek ifade etmek isteriz ki; AK Parti Yomra Teşkilatı bünyesinde Yomra halkının oyları ile seçilmiş Belediye Meclis Üyelerinin fikirleri önemsenmemekte, bizimle birlikte görev yapan bir kaç arkadaşımız grup kararımız dışında hareket edebilme hakkını kendinde görebilmektedir. İşte bu arkadaşlarımız meclis salonunda Yomra halkının aleyhine karar alarak yıllardır sürdürülen hukuki mücadele sonrası mahkeme kararıyla da bozulan satış kararının tekrar meclis kürsüsünden onaylanmasına çanak tutmuştur. Ancak hakkaniyetle verdiğimiz bu mücadelede bu durum görmezden gelinmiş, haklı mücadelemizde gerekli destek alınamamış olup AK Parti Trabzon il Başkanlığımız tarafından tamamen yalnız bırakılmış bulunmaktayız. Burada sorunumuz AK Parti ilkeleri ile değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman arkasında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Bizim davamız, bizim derdimiz halkımızın bize verdiği oylarla yüklenen hakların bedelini ödeyemeceğimiz yerde olamayacağımıza kanaat getirmemizdir.
İlçe Başkanımız Sayın Avni Adanur siyasi duruşumuzda hep yanımızda oldu. Biz de Yomralının hakkını, adaletini savunan duruşun arkasında olacağız. Bu sebeplerden dolayı AK Parti’den istifa ediyoruz, ancak yüklenen sorumlulukla meclis üyesi olarak çalışmalarımıza devam ederek sizlerin haklarını korumaya, kollamaya görev süremizin sonuna kadar devam edeceğimizi de ifade etmek istiyoruz. Siz bize inandınız, güvendiniz, bizler de sizlere inanıyor ve güveniyoruz. 
Her şey güzel Yomramız için…” 

Öte yandan kulislerde ilçe başkanının istifasından sonra ilçe yönetiminin istifa edeceği gelen bilgiler arasında. 

 

NE OLMUŞTU: 

Yomra Belediye Meclisi’nde 2 Haziran günü yapılan toplantıda Sancak Mahallesindeki benzin istasyonunun satışı için Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’a yetki verilmesi oylandı. 8 AKP’li üyenin 7’si teklifi kabul etmezken, 6 İYİ Partili üye ile AKP’li Tülay Adanur evet oyu kullandı. Adanur’un evet oyu için el kaldırması gruptaki arkadaşlarını şaşkına çevirdi. AKP Meclis Üyeleri ret oylarının tekrar sayılmasını istedi. Evet ve hayır oyu veren isimler tek tek okundu. Başkan Mustafa Bıyık’ın da evet oyu vermesiyle satış yetkisinin belediye başkanına verilmesi teklifi meclisten geçmiş oldu.

EVET DİYEN AKP’Lİ ÜYEYE SORUŞTURMA

Yomra Belediye Meclisinde gündeme gelen benzin istasyonu arazisi satış kararı Tülay Adanur'un oyuyla meclisten geçmesi AKP Grubunu karıştırdı. Grup kararına uymayan Adanur hakkında parti tarafından soruşturma başlatıldı. AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Bayındır, “Almış olduğumuz bir grup kararı vardı. 2017'de de bu karar alınmış ancak kayıtlara geçmemişti. Biz 2017'deki kararımızın arkasındaydık. Tülay Hanım grup kararına uymadı. Bundan sonraki süreç nasıl ilerler bilemeyiz. Sonuçta siyasi bir etik vardır. Bir grup kararı alınmışsa onu uygularız mecliste. Ama arkadaşımız gruptan farklı hareket etti” diyerek kendilerinin de şaşkın olduğunu söyledi. Tülay Adanur ise, İl Başkanlığının vereceği her türlü karara saygılı olduğunu belirtti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atatürk'ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi
Atatürk'ün ziyaret ettiği bina kaderine terk edildi
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı
Trabzonspor Anders Trondsen ile yollarını ayırdı