Ağaoğlu açıkladı: Trabzonspor’un borcu ne kadar,...

Ağaoğlu açıkladı: Trabzonspor'un borcu ne kadar, yapılandırma ne durumda ve borsa...

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu basınla birlikte biraraya geldiği toplantıda kulübün son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Ağaoğlu kulübün mali durumunu şu şekilde ortaya koydu:

26 Eylül 2020 - 15:00

Ağaoğlu kulübün mali durumunu şu şekilde ortaya koydu: 

Trabzonspor'un borcu ne kadar?

Bugün gelmiş olduğumuz noktada Nisan 2018'de devraldığımız borç 900 milyon tl, 185 milyon euro. Maalesef o dönem kredi borcumuz büyük bir bölümü 70 milyon euro idi. Bir taraftan faiz ve kur farkındaki yükselmelerle birlikte büyük bir boyuta ulaştı. 2019 yılında yaptığımız yeniden yapılandırma sözleşmesi ile beraber euro olan borçlarımızı Türk Lirası'na çevirdik. 900 milyon tl karşılığı 185 milyon euro borcumuz varken, bütün harcamalara rağmen yaklaşık 2,5 yıl içinde  1.1 milyar gibi bir ödeme yaptık.  Bunun içinde bonservis, menajer alacakları, geçmiş borçlar var. Sadece bizden önceki döneme ait menajer alacaklarının bedeli 15 milyon euroydu. Bugün geldiğimiz noktada Trabzonspor'un borcu 980 milyon tl olarak sabit tuttuk. Sörloth'un satışından gelen gelir de henüz hesaba yansımadı. TL olarak baktığımız zaman 2,5 yıl önce devraldığımız yerdeyiz.

YENİDEN YAPILANDIRMA

Yeniden yapılandırma kamuoyunda çok tartışıldı. İlk iki sene ana para ödemesiz 5. yılın sonunda balon ödeme diye bir yeniden yapılanma imzalanmıştı. Bu bir şekilde borcumuz bizim az olduğu için Trabzonspor kulübünün finansal yapısına uyuyordu ama borçları 3-4 milyar TL civarında olan diğer 2-3 kulübün finansal tablosunu karşılamıyordu. Diğer kulüpler tarafından gündeme getirilen görüşmeler sonrasında önümüzdeki hafta içerisinde imzalayacağımızı tahmin ettiğim, 5 yıllık yapılandırmayı yeniden yapılandıracağız. İlk 2 senesi ana para ve faiz ödemesiz. 9 yıla yayılıyor. Trabzonspor kulübü senede 120 milyon faiz dahil TL'lik bir ödemesi var. Bu tabloya göre Trabzonspor borçların tamamından kurtulmuş oluyor.

BORSADAKİ DEĞERİ

Trabzonspor'un borsadaki değeri de çok tartışıldı. Biz geldiğimiz zaman Trabzonspor'un borsadaki değeri 164 milyon tl'ydi. Bunun da euro karşılığı 33.4 milyon euro idi. Bugün itibariyle Trabzonspor'un borsadaki değeri 1. 25 milyar tl. Onun karşılığı da 140 milyon euro. 110 milyon euroluk bir değer artışı sağladık. Kulüplerin en büyük sıkıntılarından birisi de bonservis ve menajerlik ücretleri; bunu çok sık dile getiriyorum. 35  milyon net maaş bütçesi vardı biz geldiğimizde, 1 sene içinde bunu 18 milyon euro'ya indirdik.  Bu yıl kur farkından kaynaklanan sıkıntıdan dolayı bu sene transfer limiti net maaş harcaması 12.5 milyon euro seviyesine düştü.  Borç ve gelir dengesinde maalesef büyük kulüplerin gelirleri bizim 4-5 katımız fazla. Futbol dışı geliri olmayan bir kulübüz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beylikdüzü Belediyesi Trabzon'a çıkarma yapacak
Beylikdüzü Belediyesi Trabzon'a çıkarma yapacak
Yeni sistemle hizmet kalitesi artacak
Yeni sistemle hizmet kalitesi artacak