Afgan göçmenler Trabzon’da maske üretiyor

Afgan göçmenler Trabzon'da maske üretiyor

Türkiye'ye vefa borcunu ödemek isteyen göçmenler, maske dikerek katkı sağlıyor

10 Haziran 2020 - 14:19 - Güncelleme: 10 Haziran 2020 - 14:24

Dernek üyeleri, Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'ndan aldıkları tıbbi maske malzemelerini, dernek bünyesindeki dikiş atölyesinde kullanıma hazır hale getiriyor.
Zor günlerde bir nebzede olsa Türkiye'ye destek olmak isteyen gönüllü üyeler, haftanın 6 günü derneğe gelerek günde 5 bin maske üretiyor.
Dernek Başkanı Muhammet Gül, yaptığı açıklamada, 2012 yılında Trabzon merkezli kurulan Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 16 ilde temsilciliğinin olduğunu söyledi.
Tüm dünyada görülen Kovid-19 salgınıyla mücadelede Türkiye'nin erken önlem aldığını dile getiren Gül, "Türkiye Cumhuriyeti, Sağlık Bakanımızın ve yönetiminin aldığı erken tedbirler sayesinde çok şükür diğer ülkelere göre şu anda daha rahatız." dedi.
Gül, dernek olarak ellerinden geleni yapmak için çaba sarf ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti: 
"Dernek olarak dikiş atölyelerimizde Kovid-19'un başladığı ilk günlerden itibaren maske dikimine başladık. 8 göçmen arkadaşımızla sosyal mesafeye dikkat ederek ve tedbirlerimizi alarak maske dikimine devam ediyoruz. İlk başladığımızda bin tane maske üretiyorduk ancak 5 hafta sonra günde 5 bin maske üretmeye başladık. Ürettiğimiz maskeleri, kamu kurumlarına verdik. Trabzon Valiliğine 10 bin 500 adet olmak üzere belediyelerimize de maske temini sağladık. Şimdiye kadar 100 bin adet maske üretip, gerekli yerlere teslim edildi. Şu anda elimizde 20 bine yakın maske var. Dikime normalleşme sürecinde de halen devam ediyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
16 yıl sonra çözülen cinayet
16 yıl sonra çözülen cinayet
Devlet Bahçeli'den erken seçim açıklaması
Devlet Bahçeli'den erken seçim açıklaması