Adalet Bakanı ve AK Partili yönetici İçişleri Bakanı Soylu’ya...

Adalet Bakanı ve AK Partili yönetici İçişleri Bakanı Soylu'ya yüklendi

Süleyman Soylu'nun annesine küfür eden şahsın serbest bırakılmasına tepki göstermesiyle başlayan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "Yargıya parmak sallayamaz" sözleriyle süren tartışma büyüyor.

21 Ocak 2021 - 21:41 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 22:19

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun annesine sosyal medyadan küfür eden şahsın serbest bırakılmasına Twitter'dan tepki göstermesiyle başlayan ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün "Türkiye bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" sözleriyle süren tartışmaya AKP yöneticileri de dahil oldu.

AKP Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla isim vermeden Süleyman Soylu'ya sitem etti. "Bir telefon ötede olan kişilere meramını buradan anlatmaya kalkıyorsan niyetin sorgulanır" diyen Bölükbaşı, bir dğer paylaşımında da "Parti disiplini dava disiplinidir. Biz böyle gördük böyle öğrendik" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uzun süredir hastanede tedavi gören gören annesi Servet Soylu’ya sosyal medyadan küfür eden şahsın serbest bırakılmasına dün Twitter'dan tepki göstermişti. Küfür içeren paylaşımın ekran görüntüsünü paylaşan Soylu, "45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım? Bakan olsam ne yazar? Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder. Tweetimle yeniden alınırsa da provakasyon sayacağım" demişti.

Adalet Bakanı Gül ise bugün Ankara Hakimevinde düzenlenen “5. Yılında İstinaf Değerlendirme Toplantısı”nda yaptığı konuşmada 2 yıla kadar hapis cezası gerektiren bir suçta tutuklamanın yasak olduğunu hatırlatarak, şunları söylemişti:

"Yargıyı kanunları uyguladığı için suçlamak, eleştirmek insaflıca değildir. Yargı kimsenin sıfatına bakmaz, kanun önünde herkes eşittir. Yüce Meclis kişiye, olaya özgü kanun çıkarmıyor.

Hakimin yerine bazen sosyal medya mahkemesi kuruluyor, hatta infaz bile ediliyor. Bu giderek postmodern bir toplumsal mühendisliği halini almış durumda. Bunların tartışılacağı, olgunlaştırılacağı yer yüce Meclis çatısıdır, sosyal medya mecrası değildir.

Klavye başına geçip her gün sosyal medyada bana tutuklama siparişi ya da tahliye siparişi verenlere sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar işler, kurallar işler, usuller işler ve işlemeye de devam eder. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya kimse parmak sallayamaz.

Adalet Bakanının da bu işleyişe müdahale etmesini kimse bekleyemez. Adalet Bakanının hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve hiç kimse kusura bakmasın o cübbeyi de görevim boyunca asla giymeyeceğim."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Uzun antenli böcek” Karadeniz’i yiyip bitiriyor
“Uzun antenli böcek” Karadeniz’i yiyip bitiriyor
Trabzon'da o doktorla ilgili flaş iddia! Üzücü haber geldi
Trabzon'da o doktorla ilgili flaş iddia! Üzücü haber geldi