2002’deki ekonomik şartları mumla arıyoruz

2002’deki ekonomik şartları mumla arıyoruz

Akşener: 2002’deki ekonomik şartları mumla arıyoruz, ne damatmış be kardeşim

17 Temmuz 2019 - 14:01

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bir gün gecikmeyle gerçekleştirdiği grup toplantısında Türkiye'nin ekonomisini değerlendirerek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile "damat" diye seslendiği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı eleştirdi. Albayrak'ın bir kez daha görevden alınması gerektiğine dikkati çeken Akşener, "Geçinmek için ne yapacağını bilemeyen halka iktidar hâlâ masal anlatıyor" dedi. 

Erdoğan'ın sık sık gündemine getirdiği IMF borcunu hatırlatan Akşener, "2001 krizi sonrasında Türkiye’nin IMF’den aldığı faizin oranı kaçtı hatırlıyor musunuz? Ak Parti’nin sözüm ona uçuran ekonomi günlerinde Türkiye en iyi ihtimalle bunun iki katı faizle borçlanabiliyor. 2002’deki şartları mumla arıyoruz. Ne damatmış be kardeşim" diye konuştu.

"Keşke her şey emrettiğinizde ve istediğiniz gibi gerçekleşseydi" diyerek Erdoğan'a seslenen Akşener, "Ama bu iş o kadar kolay değil. Ekonomi bilim denilen alanlar dikte etmekle toparlanmıyor. Bu yol yol değil" uyarısında bulundu.

Akşener'in açıklamaları şöyle:

"Bir eksiği tamamlamayı görev sayıyorum. Türk devletinin devlet geleneği 17 yaşında değil, 5 bin yaşında.

Bağımsızlık bizim karakterimizdir diyen Mustafa Kemal'e selam olsun. Samsun'da Sivas'ta, Erzurum, İnönü'de, Conk Bayırı'nda destan yazan kahramanlarımıza selam olsun. Sevr'i buluşturup atan birinci Meclis'e selam olsun. Allah bize ceddimizin emanetine sahip çıkmayı, şehitlerimize layık olmayı nasip etsin. Ne yazık ki geçen hafta birbiri ardı sıra içimizi yakan şehit haberleriyle yüreklerimiz dağlandı. Daha dün Tunceli Ovacık'ta teröristlerin döşediği mayın iki çocuğumuzu aldı. Sizi güzel bir Türkiye'de mutlu mesut yaşatamadık, bizleri affedin. Yavrularımızı bizden alan alçakları kahreyle Allah'ın, mehmetçiklerimizi muzaffer eyle.

Devletimiz ayakta kalsın diye fedakârlık gösteren aziz milletimiz bir yandan da kendi ayakta kalabilmek için mücadele ediyor. Geçinmek için ne yapacağını bilemeyen halka iktidar hâlâ masal anlatıyor. Biz damadı al dedik, Sayın Erdoğan gitti damadın etrafında güven veren kim kaldıysa onları temizledi. TÜİK’in yönetimini değiştirdi, şimdi de Merkez Bankası başkanını görevden aldı. Dövizi ve faizi düşüreceğiz diyorlar, ama düşmesin diye her şeyi yapıyorlar. Biraz düşecek gibi oluyor damat bir sunum yapıyor göstergeler füze gibi çıkıyor. Bu iş bilmezliğin sonucunda Türkiye 400 puanlık risk birimiyle yatırım olarak en riskli dördüncü ülke oldu.

Dünya kayınpeder-damat ekonomisini işte böyle görüyor. Yurt dışından aldığımız kredilerde en az yüzde 4 daha fazla faiz ödeyeceğiz demek. Sözüm ona faize karşı ama faiz lobisine bayram ettiriyor. Yüzde 8 faiz ödeyerek borçlanacağız demek. Gençlerimizin geleceğini faize teslim edeceğiz demek. 10 yıldır IMF’ye olan borcumuzu ödedik deyip duruyorlar. 2001 krizi sonrasında Türkiye’nin IMF’den aldığı faizin oranı kaçtı hatırlıyor musunuz? Ak Parti’nin sözüm ona uçuran ekonomi günlerinde Türkiye en iyi ihtimalle bunun iki katı faizle borçlanabiliyor. 2002’deki şartları mumla arıyoruz. Ne damatmış be kardeşim.

"Bu yol yol değil Sayın Erdoğan"

Keşke her şey emrettiğinizde ve istediğiniz gibi gerçekleşseydi. Ama bu iş o kadar kolay değil. Ekonomi bilim denilen alanlar dikte etmekle toparlanmıyor. Bu kafayla devam ettiğinizde başak ne olacak söyleyeyim. Türk lirası değer kaybetmeye devam edecek bu da enflasyonu yıl sonuna kadar körükleyecek. Neden? Çünkü hâlâ ithalatı azaltmadınız. Herkesi ithal ürün kullanmaya mahkûm eden bir ekonomi takip ediyorsunuz. Bu yol yol değil Sayın Erdoğan. 

"Yalanla dolanla devlet yönetilmez"

Merkez Bankası’na yalnızca sizin ve damadınızın inandığı düşünceyle emir vermeye devam ederseniz bu iş daha iyiye gitmez. Peki faizler nasıl iner? Öncelikle kamu kesiminde çalışanın hakkına dokunmadan tasarrufa gitmeniz gerek. Neden? Çünkü faiz dediğin şey aslında bir tasarruf yatırım dengesidir. Tasarrufu arttırırsanız dışarıya ihtiyaç duymadan içinize kaynak aktarabilirsiniz. Sen millette tasarruf yapacak derman bırakmadığına göre, o zaman kamuda, yani devlette tasarrufa gideceksin. Gidiyor musun? Hayır gitmiyorsun. Nereden biliyorum? Çünkü en son gözünü MB’nın yedek akçesine diktin, oradan biliyorum. 2019 için hedeflediğin bütçe açığının yüzde 80'ine daha ilk altı ayında ulaştın da oradan biliyorum. Yapacağın itibarlı bir tasarruf programı yatırımcının algısını değiştirir. Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmasını ağlar, bu da faizi düşürür. Bu arkadaşların itibardan tasarruf olmaz diye bir anlayışı var, bir inancı var malum. Değişik bir psikoloji, felsefe, idiotloji. Önce bu felsefeyi bir kenara bırakacaksın Sayın Erdoğan. Sayın kayınpeder, sayın damat yalanla dolanla devlet yönetilmez.

"Benim vatandaşım marketten et alamıyor"

Milletimiz aç aç, harman savurmayı bırakın, lüks harcamaları kısın, birkaç uçak satın bakanlarınızı bir zahmet tarifeli uçakla uçurun, ballı ihalelere son verin. Geçen yıl 300 bin liralık arabalara binmeyin diyorduk bugün o arabaların yerine 1 milyon liralık arabalar alıyor. Ölür müsünüz kardeşim biraz tasarruf etseniz? Ama çalıştılar. Sadece kendileri de değil eşleri, dostları, hepsi lükse, şatafata alıştılar. Ne verirsen ver doymuyorlar. Benim vatandaşım marketten et alamıyor bunların umurunda değil. Milletimiz umut bekliyor. Milletimiz çözüm bekliyor. Kurulduğumuz günden bu yana milletimizle aramıza engel koydular. Suni gündemlerle milletimizi ayırmaya çalıştılar ama buraya kadar. Türkiye için tüm hayallerimizi bir bir anlatacağız. Birinci vazifemiz ne kadar kötü yönetsem de bana oy verirler diyen şımarık iktidarın kulağını çekmekti. Allah’ıma binlerce şükür, bu vazifemizi layıkıyla yerine getirdik. İyi Parti sonrası oluşan yeni siyasi denklemde artık rahatlar bozuldu. Artık her siyasi parti kendine çeki düzen vermek zorunda. Artık her siyasi parti öncelikli olarak milletin sorunlarını konuşmak zorunda. Bundan sonraki vazifemiz ise çok net, Türkiye’yi şahlandıran çözümlerimizi ortaya koymak. Türk milletinin siyasetten beklediği budur.

Tam bağımsız ekonomi, tam bağımsız Türkiye nasıl olurmuş göstereceğiz.

(Akşener'den grup toplantısını izlemeye gelen seyircilere) Sevgili gençler, şimdi sizin genel başkanınız ahanda şuralardan geliyor. Onun için işinizi gücünüzü bıraktınız buraya geldiniz. Hepiniz için söylüyorum Allah bin kere razı olsun. Şehirlerden buraya gelmenin nasıl olduğunu o kadar iyi biliyorum ki. Yıllar evvel yeni asistanım. Bir değerli büyüğümüz İstanbul’da konuşacak, kalabalık yapmamız lazım. Pazar günü bir otobüs tutuldu. O zaman çocuğum küçük, bıraktık. Doluştuk İzmit’ten yola çıktık. İstanbul’a gitti ve o salonu doldurduk. O büyüğümüz bir konuşma yaptı ve ben de tesadüfen yana oturmuşum, yanımızdan geçerken tokalaşırken şöyle yaptı; o gün yemin ettim, hayatımın hangi dönemi olursa olsun insanların gözünün içine bakacağım için. Ve enteresandır yani parasını kendiniz ödüyorsunuz. O zamanlar arabamız falan yok. Cebinden otobüs parasını ödüyorsunuz, çoluğu çocuğu bırakıp gidiyorsunuz, mahcup olmasın diye kalabalık yapıyorsunuz, daha sonra bakan olan o büyüğümüz size bakmadan tokalaşıyor. Travma geçirmiştim. Onun için size travma geçirtmeyeceğim, söz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine büyük zam yolda
Benzine büyük zam yolda
Doğu Akdeniz'de sular ısınıyor... Yunanistan panikte!
Doğu Akdeniz'de sular ısınıyor... Yunanistan panikte!