ÖZDE RİZELİLER , SÖZDE RİZESPORLULAR
MEHMET UFUK AYAS

MEHMET UFUK AYAS

ÖZDE RİZELİLER , SÖZDE RİZESPORLULAR

05 Haziran 2017 - 13:08

Bir sezon daha sona ererken tartışmaları da beraberinde getirdi. Rizesporun küme düşmesi Rize ile Trabzon arasında yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Tartışma artık hkaretlere ağır ithamlara kadar geldi. Rizespor yöneticileri , Rize Belediye Başkanı Rizespor teknik direktörü  Hikmet Karaman Trabzonsporu bir nevi maç satmakla suçladılar . 
     Şöyle bir bakalım 
Normal şartlarda Trabzonspor Bursasporu yener mi yener. Fakat burada Bursaspor ölüm kalım maçına çıkıyor, oyuncuların motivasyonu en üst seviyede yenmekten başka seçenekleri , çareleri yok, taraftarları kendilerine ayrılan tüm koltukları doldurmuş. Trabzonspor ise avrupa kupalarına havlu atmış, hedefi yok, oyuncular tatil planlarını bile yapmış. Bir çok oyuncu sakat ve cezalı durumda, ayrıca iddiası ve hedefi  olmayan bir takımı motive etmek çok zordur. 
Rizespor' un  da Alanyaspor' u yenmesi Bursaspor' un Trabzonspor' u yenmesi gibi aynı paraleldedir. Normal şartlarda Alanyaspor kadrosu itibariyle Rizespor' u rahat yener. Alanyaspor ile Trabzonspor da durum itibariyle aynı paralelde;ununu eleyip eleğini asmış, Eğer burada Trabzonspor maçı Bursaspor' a vermişse Alanyaspor' da Rizespor' a maçı vermiştir. 
Rizespor Baskan ve Yöneticilerinin Trabzonspor' a yönelik ağır sözleri kabul edilebilir değil, oysa daha bir kaç yıl evvel Sadri Şener Başkanlığındaki Trabzonspor yönetimi Rizespor' un süper Lige yükselebilmesi için Rizespor' a  bedelsiz verdiği oyuncuları Rizespor Başkan ve yöneticileri çok çabuk unutmuş olmalı . O dönem iki kulüp arasında yaşanan dostluk köprüleri bu kadar kolay atılmamalı. 
Rize Belediye Başkanının demeçleri de çok enteresan Başkan olarak sağ duyulu davranıp ölçerek biçerek konuşmak gerekirken iki şehir arasındaki husumetin çıkmasına sebep olduğunun farkında değil. Oysa kendisi siyasi katılım olarak Trabzon' a çok gidip gelecek, bunları da düşünmek gerek.
Hikmet Karaman da "Bu şehir bunu unutmaz " diyerek boyundan büyük laf etmiş. Oysa kendisi 2010 -2011 sezonunda Manisaspor Teknik Direktörü iken içinde bulunduğu şike faaliyetlerini unutmuş olsa gerek. Kendi hatalarını bırakıp başka takımın nasıl oynayacağını eleştirmek yerine kendi takımının bir sezon boyunca nasıl oynayacağına kafa yorsaydı Rizespor' da bu durumlarda olmazdı. Ayrıca " Bu şehir bunu unutmaz " demek le halkı galeyana getirmek, kin ve düşmanlığa teşvik etmek maddesinden suç işlemektedir. 
Dünyanın en geniş kapsamlı şike faaliyetlerine Belge , bilgi, deliller ortadayken mahkeme kararlarıkesinleşmişken sesini çıkarmayıp görmemezlikten gelen bu şahsiyetler şimdi çıkıp ortada hiç bir belge bilgi delil söylem yada eylem yokken Trabzonspor' u suçluyor. Pes vallahi Pes.. İnsan biraz utanır.. Biraz sıkılır.. 
Bir sözüm de Rizespor taraftarlarına, bıraktım bir sezonu son haftalarda iç saha karşılaşmalarında ortalama iki bin altı yüz civarında bir taraftar kitlesi Rizespor karşılaşmalarına gitmiş. Rizelinin umrunda olmayan Rizespor' un bu taraftar sayısına oynaması demek takımın sahipsiz olması demektir. Son maç olan Alanyaspor karsılaşmasında bile tribünlerin yarısı boştu, demek ki Rizelinin Rizespor umrunda bile değil onların gönlü başka renklerde yeşil mavi de değil, inanın Trabzonsporlular bile Rizespor' u Rizelilerden daha fazla önemsiyor fakat Rizeli taraftarların Trabzonsporlulara olan tavırları açılan gereksiz pankartlar, sözler Trabzonsporluların da tepkisini çekiyor. 
İşin esası aslında şudur. 
Rizesporun sorunu sadece  taraftar, yönetim , oyuncu kalitesi değildir. Bu ülkenin en önemli işadamlarından önde gelen müteahhitlerinden Rizespor Onursal Başkanı Cengiz ailesinin mensupları da sorumludur. Cengiz ailesi istese Rizespor' a önemli katkılar yapar önemli yerlere getirebilir. Kaliteli oyuncular  transfer ederek akıllı bir teknik adamla ilk altının içinde sürekli kendine yer bulabilir. İnanın istese yapar bütçe olarak ta Cengiz ailesini çok sarsmaz. Fakat Cengiz ailesi bunu istemek yerine sadece tesis kazandırıp belli bir oranda sponsor olmayı tercih ediyor. dahası tercihini istanbul takımlarına destek olmaktan yana kullanıyor.. 
Ey Rizeli , Ey Rizesporlu sen burada Rizespor için stada gitmezken Rizeli olup başka takımlara gönül verirken Rizespor' da eriyip gider sonra Trabzon bizi düşürdü der. Asansör takım olup alt lige iner arada bir çıkar sonra tekrar gider. 
Aslında Rizespor' u kümeye atan " Bu milletin a.. sına koyan , Rizespor' un da a.. sına koyan dır.   
Nokta...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar