Fındık da Çay Gibi Olsun
MEHMET UFUK AYAS

MEHMET UFUK AYAS

Fındık da Çay Gibi Olsun

10 Ekim 2017 - 11:50

Yıllardır Karadenizlinin çilesidir fındık, üretici hiç bir dönem emeğinin karşılığını alamamıştır. Fındık fiyatları hep inişli çıkışlı bir politika izlemiştir, üreticinin cebine de hep stres mutsuzluk  sıkıntı ve dert olarak yansımıştır. Zaten Karadenizliye özgü " Fındığın mı var derdin var sözü " bunun yansımasıdır.

Nasıl olmasın, dert bir tane değil ki

Fındığı elde edip satma aşamasına getirene kadar çok çileli bir süreçten geçiyor. Daha fındık olgunlaşmadan başlıyor süreç , Fındık bahçelerinin temizlenmesi çayır ve dikenlerin biçilmesi derken toz ve gübre aşamasına geçiliyor. Nihayet fındık olup toplanma aşamasına geçiliyor. Dert bitiyor mu? Hayır, az fındığı olan ailesi çoluk çocuk derken bir şekilde topluyor, daha fazla fındığı olan mecburen yevmiyeci (fındık toplayıcı) bulup onlara toplattırıyor. Fındık toplanıp kuruması için harmana seriliyor, tabi sermek için harmanınız varsa. Her yer artık müteahhitlere kat karşılığı verildiği için fındık serip kurutmaya yer bulmak bile Milli Piyangodan ikramiye çıkması gibi şanslı olmanız lazım, tabi bunun birde meteoroloji var inşallah havalar güneşli geçer de o fındık oradan ıslanmadan nem almadan kaldırılır. Tabi fındığı kurutma işlemi sadece meteoroloji ile kalmıyor bunun birde hırlısı hırsızı var. Fındığın kapının önündeyse ne ala değilse gece gündüz  nöbet tutmak gerek. Hadi bakalım fındık kurudu diyelim tüccara yada TMO ya satacaksınız % 50 randıman fiyatı hoşunuza gitmedi diyelim saklayıp fiyatın artması yoluna gittiniz. Fındığı nerede saklayacaksınız ? kemirgen hayvanlardan mı hırsızlardan mı yağmurdan mı koruyacaksınız ? Güvenli bir depo buldunuz diyelim e ona da kira ödeyeceksiniz. Üç beş liranın hesabını yapıp sattınız diyelim, aldığınız para fındığa başlayıp bitene kadar harcadığınız paranın 4'de 3'ünü karşılamıyor.  Yevmiyecilere verilen miktar ortada... Harcanan emek boşa giden zaman da çabası..

Mesela Çay...

Çay üreticisi yılda üç defa topluyor. Çay' ı kırıyor (kesiyor) sonra büyük çuvallara dolduruyorlar sonra çay fabrikasının araçları gelip toplanan çay' ı tartıyor araçlara yükleyip alıp gidiyor üreticiye kilosunun yazılı olduğu makbuzu kesip veriyor. Üretici de belli bir zaman sonra kilosunun karşılığı olan ücretini hesabından alıyor. Hepsi bu ...

Diyorum ki ...

Çay üreticisinin ürününün fabrikaya gönderiliş süreci fındık üreticisinin de fındığı fabrika ya gönderiliş süreci aynı olsa, yani fındık üreticisi aldığı paradan zaten tatmin olmuyor, fındığın toplama aşamasına gelene kadar çok emek harcıyor en azından fındık toplandıktan sonra ki süreç çay toplandıktan sonraki süreç gibi olsun. Vatandaş kurutma ayıklama kaldırma taşıma gibi işlerle uğraşmasın. TMO kendi bünyesinde bir ekip oluştursun, vatandaşın topladığı fındığı kilo karşılığı alsın, kurutma ve ayıklama işlemlerini kendi bünyesinde yapsın , vatandaş bunca işlerle uğraşmasın . Üreticinin de harcadığı emek biraz daha azalmış olur.

Ne dersiniz ???

Daha iyi olmaz mı ???

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar