"Vatanım Sensin"
MÜFİT SEMİH BAYLAN

MÜFİT SEMİH BAYLAN

"Vatanım Sensin"

22 Kasım 2016 - 11:01

 Yugoslavya'yı parçalanmaya götüren iç savaş bittikten sonra konuyla ilgili yapılan belgesellerin birinde, dünya savaş tarihinin en acımasız soykırımlarından birisinin gerçekleştiği Srebrenitsa'da bir müslüman boşnak vatandaş "evde bol bol dizi seyrediyorduk, yaşadığımız onca acıyı yaşayacağımız hiç aklımıza gelmedi, bize bu acıları dizileri seyrettirek yaşattılar" diyordu. 2010'da Suriye'de başlayan iç savaş Halep'in kapısına gelip dayandığı sıralarda, gökyüzünde uçan uçakları sadece seyretmekle yetinen Halepliler, kısa bir süre sonra Türkiye sınırına dayanıp, iç savaşın acımasızlığından kaçmak için Türkiye'ye sığınacaklardı. Sonrasında uzatılan televizyon mikrofonlarına "uçaklar tepemizde uçarken biz televizyonda dizi seyrediyorduk" diyeceklerdi. 2006 Temmuz ayında ATV televizyonunda Adnan Menderes'in Demokrat Parti dönemini konu alan “Hatırla Sevgili” adlı bir dizi filmi yayınlamaya başladı. Filmin senaryosuna katkıda bulunan danışman listesine baktığımızda Murat Belge, Fehmi Koru, Ertuğrul Kürkçü, Tuğrul Eryılmaz, Yasin Aktay ve Etyen Mahçupyan gibi hainlikleriyle bu ülkenin toprağından para kazanan tipleri görüyorduk. Filmde masum bir aşk masalı yani Yasemin ile Ahmet’in aşkı eşliğinde Hasan Ferit Alnar gibi dahi bir çok sesli Türk Müziği bestecisini zavallı, oraya buraya itilip kakılan bir adam olarak gösterilirken, 27 Mayıs Darbesi öncesi, Adnan Menderes'in uçak kazası, 27 Mayıs Darbesi, Adnan Menderes'in idam edilişi ve 27 Mayıs Darbesi sonrası günleri aktarırken, karakterlerin üzerinden konu ilerlemiş ve ilk sezonun ikinci kısmından itibaren konu 1960'ların sonları ve 1970'lerin başlarındaki sol öğrenci grupları ve daha sonrasında yaşanan çeşitli siyasî gelişmelere ve olaylara yer verilirken ülkenin yurtsever aydınlarını, onurlu kuvvet komutanlarını, yurtsever bürokratlarını halkın gözünde itibarsızlaştırıyordu. Bu senaryonun gerçeğini bu dizinin gösteriminden üç yıl sonra, 2008'de yaşamaya başladık. Ülkenin yurtsever komutanlarını, gazetecilerini, bürokratlarını Ergenekon, Balyoz, Askeri casusluk kumpasları ile 2008’den itibaren Silivri, Hastal zindanlarına attılar. Tüm bunlar olurken büyük bir çoğunluk hâlâ “Hatırla Sevgili” adlı dizideki Yasemin ile Ahmet’in aşkının büyüsündeydiler.

 

Ben, dizinin lüzumsuzluğumdan olsa gerek, daha birinci bölümünü izlediğimde yanımdaki arkadaşlarıma büyük bir tehlikenin kapımızda olduğunu söylemiştim. Çünkü o sahte aşklar beni ilgilendirmiyordu. Beni ilgilendiren dönemin hatırı sayılır AKP milletvekili Mehmet Ali Şahin'in TBMM kürsünde yaptığı sürpriz bekleyen açıklamalarıydı.

 

Sonra Ekim 2009'dan itibaren, "Salkım Hanımın Taneleri" gibi tarihsel bir metin üzerine kurmaca yapan işbirlikçi filmleri çekmiş olan rejisör Tomris Giritlioğlu'nun rejisinde “Bu kalp seni unutur mu” adlı dizi Kanal D’de gösterime girdi. 12 Eylül 1980 İslamofaşist askeri darbesinin arka planını anlatan bu dizinin müziği Fikret Kızılok’a aitti. Nasıl seçmişler değil mi? Yine hain danışman kadrosu dizinin danışmanlığını yaptı. Murat Belge, Fehmi Koru, Ertuğrul Kürkçü, Tuğrul Eryılmaz ve Yasin Aktay. Dizi 2006 yılında yayımlanan "Hatırla Sevgili" disizinin devamı niteliğindeydi ve reyting rekorları kırarak izlendi. Radyo

 

Televizyon Gazetecileri Derneği 2009 Medya Oscar Ödülleri'nde "Yılın Televizyon Dizisi" dalında ödül aldı. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Tüm yurtsever komutanlar tek tek içeri tıkıldı.

 

Türkiye NATO’ya girdikten sonra yurtsever solcuları, aydınları, onurlu subayları, içlerine hiç sindiremediler. Brüksel'de NATO karargahında ya da Almanya'nın Nürberg kenti yakınlarındaki Amerikan 7. Ordu Karargahında yapılan NATO toplantılarında Türk subayları gündeme gelen yayılmacı önerilerin hemen hepsine karşı çıktı. Bu karşı çıkışlar politik başka alanlarda Türkiye'nin önüne konuldu. Şimdi de Kanal D’de çok büyük reklamlarla, fragman gösterileriyle yeni bir dizi gösterime girdi. "Vatanım Sensin”. Başrollerini, dizi ve sinema sektörünün parlayan yıldızları Halit Ergenç ve eşi Bergüzar Korel oynuyor. Bu dizi bir Türk subayını, yani Albay Cevdet Bey'i vatan haini ilan eden bir dizi.

 

Merkezi Amerika olan küresel çetenin, algı operasyonlarından sorumlu Holly Wood'un Türkiye ayağı Vamık Volkan, Arif Mardin ve saz arkadaşlarının titizlikle yürüttüğü bu operasyon artık açık ve göstere göstere bir Türk subayını dizilerde vatan haini ilan edebiliyor. Hainlik üzerinden algı operasyonu yürütebiliyor. Oysa gerçeğini 29 Ekim günü Cumhuriyet bayramımızın 93. yıl dönümünde halkın gözü önünde yaptılar. Atatürk'ün huzuruna çıkan subayları, Anıtkabir'in nizamiyesinde yine askerlere arattırıp güvenlik kontrolünden geçirdiler. Ve böylelikle askerler, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün onlara giydirdiği üniformalarına ihanet ettiler. Dizi ve sinema sektörü deyip geçmeyin. Tüm algı operasyonları beyaz cam ya da beyaz perde üzerinden yapılır. Can Dündar'ın Mustafa filmiyle nasıl Mustafa Kemal Atatürk'ü gözden düşürmeye çalıştılar? Sonuç olarak Vamık Volkan ve Arif Mardin ikilisinin yönettiği algı operasyonları "Hatırla Sevgili" adlı diziden itibaren başarı ile yürütüldü.

Bu yazı 312 defa okunmuştur.

Son Yazılar