15 Temmuz tartışması!
ELVAN HAYALİ

ELVAN HAYALİ

15 Temmuz tartışması!

14 Temmuz 2017 - 15:37

Trabzon gündemi hareketli günler geçiriyor. Bu günlerde gündemimize sosyal medya ağırlıklı düşen haberlere ,Meydan  parkının isminin değiştirilmesi ilk sıradan girdi.

Efendim malum olduğu üzere “15 Temmuz” unutturmama girişimleri beklediğimiz şeylerdi aslında. Şaşırtıcı olan parkın isminin değiştirilmesi değil, bir günde, bir meclis toplantısında anında karar alınıyor olması idi. İsim değişme konusunda anında birlik sağlayıp ,karar verebilen bir meclisimiz olduğu aşikar . Işık hızıyla görev yapabilen meclisimize ışık hızıyla halledilmesi gereken öncelikli şeyleri hatırlatmakta fayda var vatandaş olarak.

Turizmine önem verilen şehrin ortasında , sahilinde, göbeğinde her yerinde biriken çöplerin toplanamama şekli mesela ışık hızıyla halledilmesi gerekenler liste başı bize göre.

Öte yandan Maraş caddesi ve hani o iki dakikada ismini değiştirdiğiniz parka ulaşabilmek için dolmuşların üzerinden neredeyse akrobatik hareketlerle, atladığımızın görmezden gelinmesi mesela ışık hızı gerektirir.

Hazır park demişken konumuz, ışık hızıyla berbat bir projeyle gözümüze soktuğunuz ve her tarafından “beni tamir et “diye yalvaran parkın hali mesela.

Daha da detaylandırmak gerekirse uyduruk ışık oyunlarıyla yaptıkları su havuzları, hani art niyet aramıyoruz ya mesela Atatürk heykelinin altındaki lambaların neden yanmadığı, büyükşehir belediyesi adına ücretsiz wifi uygulamasının aylardır işe yaramadığı, şehrin göbeğinde kiraya verdiğiniz esnafların vatandaşı göz göre nasıl kazıkladığının denetlenmemesi  gibi gibi bir çok eksikleri ve çözülemeyen sorunları arasında , adını bir gün içinde değiştirip uygulamaya koyabilen meclisin aylardır çözemediği ya da çözmek istemediği  sorunları arasında…Öte yandan alınan karardan daha önemlisi onu uygulatabilme sempatisi oluşturmaktır millet üzerinde. Adını değiştirdiğiniz köprülerin ve dahi başka yerlerin adı değiştirildiği haliyle anılıyor mu onları biraz araştırmakta fayda vardır diye düşünüyorum…

Gelelim bir sonra ki krizimiz “bayrak” konumuza

Gündeme Türk bayrağımız üzerine 15 Temmuz’ u simgesel ifadelerle işlenmiş canımmm bayrağımız düştü bu günlerde. Sosyal medya ayağa kalktı haliyle bunun yasal suç teşkil ettiğinden dem vurarak kayıtlı belgeli anayasa maddeleriyle “bayrak üzerinde değişiklik yapılamaz,  siyasi bayrak harici başka konu hatırlatıcı simgesel ifadeler kullanılamaz diye.

Evet suçtur kısmına katılıyorum Anayasamızın maddesine istinaden. Haklısınız haklıyız bu konuda. Ama gelin görün ki haksız olduğumuz daha önemli bir konu var ki, yıllardır bayrağımız üzerinde simgesel ifadeler kullanılıyor.(bakınız milli bayramlarımızdaki örneklere) Sebebi yas olsa bile yıllardır bir moda akımına uyup bayrağımızın  rengi değiştiriliyor, siyah bayrak kullanılıyor. İşte tam da bu konularda haksızız. Suçsa herkese ve her şeye suç. Yasaysa hepsine yasa.Ötekileştirme ve  ayrıştırmadan  muzdaripsek hepsine ses çıkaracağız. İşimize geldiğinde “ohh ne güzel yakıştı” bayrak üzerine diyemeyiz , söz konusu bayrak ise sancağın altında toplanan tüm ülke vatandaşı aynı hak ve hürriyetlerine sahiptir. Ve ülke de yas olsa bile bayrak yarıya indirilir bayrağın rengi ,kendi zevkinize ve fikrinize göre değiştirilemez. Karartılamaz.

“Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedirtmeyin insana…

Gündeme yine bomba gibi düşen bir başka kriz hali ise “15 Temmuz darbesini” anımsatıcı afişler..

Hepimizin malumu olduğu üzere , 15 Temmuz’ da ülkemiz ciddi bir tehlike atlatmıştır. Devlet ve millet elele vererek ülkemizi tehdit eden düşmanlıklar bertaraf edilmiştir. Ama söz konusu bunun yansıtılması ise konuya ilişkin detaylı bir yazı Ahmet Hakan kaleme almış okumanızı tavsiye edebilirim. Sadece yine bir garip vatandaş olarak söylemem gerekirse , afişlerde bu belayı ülkenin başına saranların Türk askeriymiş gibi ve devletin askerini milletin karşısında aciz gösteren afişler kabul edilemez ve abesle iştigaldir. Ve bu ülkenin, her bir bireyini vicdani olarak rahatsız edebileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar